портал в режимі тестування та наповнення
0 800 215 010
Гаряча лінія Мінагрополітики
1545
Урядова гаряча лінія
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів
Проект Закону України від 13 вересня 2018

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення державного контролю та посилення відповідальності за порушення у сфері використання та охорони земель, збереження ґрунтового покриву земельних ділянок"

Проект

 

З А К О Н    У К Р А Ї Н И

 

Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення державного контролю та посилення відповідальності за порушення у сфері використання та охорони земель, збереження ґрунтового покриву земельних ділянок

 

Верховна Рада України постановляє:

І. Внести зміни до таких законодавчих актів України:

1. У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст. 1122):

1) статтю 52 викласти в такій редакції:

«Стаття 52. Псування і забруднення земель

Псування земель шляхом їх забруднення, в тому числі забруднення земель хімічними, біологічними та радіоактивними речовинами, в тому числі тими, що викидаються в атмосферне повітря, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, неочищеними стічними водами -

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від семисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Псування земель шляхом порушення природного стану земель, яке здійснюється без обґрунтованих проектних рішень, погоджених та затверджених в установленому законодавством порядку, порушення родючого шару ґрунту, невиконання вимог встановленого режиму використання земель, а також використання земель у спосіб, що погіршує їх природну родючість (родючість ґрунтів), а так само невжиття заходів щодо боротьби з бур'янами –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від семисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Діяння, передбачені частинами першою та другою цієї статті, вчинені щодо земель сільськогосподарського призначення, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від семисот до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Діяння, передбачені частинами першою, другою та третьою цієї статті, вчинені щодо особливо - цінних земель, а також щодо земель оздоровчого, рекреаційного призначення та земель водного фонду, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від семисот до однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від дев’ятисот до однієї тисячі семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі діяння, вчинені особою повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за порушення, передбачені частинами першою, другою, третьою та четвертою цієї статті, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі двохсот до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від однієї тисячі семисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»;

2) статтю 53 викласти в такій редакції:

«Стаття 53. Порушення вимог щодо використання земель

Невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням, в тому числі використання земельної ділянки не за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку, –

тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Недодержання природоохоронного режиму використання земель, в тому числі встановленого законодавством України режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, лісогосподарського призначення і водного фонду, а також територій, що підлягають особливій охороні, –

тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Недотримання правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, знищення чи пошкодження протиерозійних гідротехнічних споруд, захисних насаджень, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Діяння, передбачені частиною першою, другою та третьою цієї статті, вчинені щодо земель сільськогосподарського призначення, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Діяння, передбачені частинами першою та третьою цієї статті, вчинені щодо особливо - цінних земель, а також щодо земель оздоровчого, рекреаційного призначення та земель водного фонду, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від семисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі діяння, вчинені особою повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за порушення, передбачені частинами першою, другою, третьою, четвертою та п’ятою цієї статті, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»;

3) у статті 531 :

абзац другий частини першої викласти в такій редакції:

«тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»;

доповнити частинами другою - четвертою такого змісту:

«Самовільне зайняття земельної ділянки, вчинене щодо земель сільськогосподарського призначення, –

тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Самовільне зайняття земельної ділянки, що входить до складу земель оздоровчого, рекреаційного, лісогосподарського призначення та земель водного фонду, –

тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від п’ятисот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі діяння, вчинені особою повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за порушення, передбачені частинами першою, другою та третьою цієї статті –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від восьмисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»;

4) статтю 533 викласти в такій редакції:

«Стаття 533. Невиконання умов зняття, складування, збереження і нанесення ґрунтового покриву, порушення вимог законодавства при знятті та перенесенні ґрунтового покриву

Невиконання умов зняття, складування, збереження і нанесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) –

тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Діяння, передбачені частинами першою та другою цієї статті, вчинені щодо земель сільськогосподарського призначення, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від п’ятисот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Діяння, передбачені частинами першою та другою цієї статті, вчинені щодо особливо - цінних земель, а також щодо земель оздоровчого, рекреаційного призначення та земель водного фонду, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від восьмисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»;

5) статтю 534 викласти у такій редакції:

«Стаття 534. Незаконні дії з ґрунтовим покривом (поверхневим шаром) земель та недотримання вимог щодо охорони родючості ґрунтів

Незаконне заволодіння ґрунтовим покривом (поверхневим шаром) земель

тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Незаконне вивезення ґрунтової маси за межі території України –

тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Діяння, передбачені частинами першою та другою цієї статті, вчинені щодо особливо - цінних земель, а також щодо земель оздоровчого, рекреаційного призначення та земель водного фонду –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від семисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Недотримання вимог щодо охорони родючості ґрунтів, встановлених Законом України "Про охорону земель" та іншими нормативно - правовими актами у галузі охорони родючості ґрунтів, власниками і землекористувачами, в тому числі орендарями, земельних ділянок, –

тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Діяння, передбачені частиною четвертою цієї статті, що призвели до погіршення якісного стану ґрунтів, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»;

6) статтю 535 викласти в такій редакції:

«Стаття 535. Порушення встановленого порядку погодження документації із землеустрою

Порушення встановленого законодавством строку надання висновків про погодження документації із землеустрою або про відмову в такому погодженні, а так само надання висновків про погодження документації із землеустрою або про відмову в такому погодженні, що не відповідають вимогам законодавства, –

тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі діяння, вчинені особою повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за порушення, передбачені частинами першою та другою цієї статті, –

тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»;

7) статтю 536 викласти в такій редакції:

«Стаття 536. Порушення законодавства про Державний земельний кадастр

Порушення встановлених законодавством строків: внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надання відмови у їх внесенні, надання відомостей з Державного земельного кадастру або відмови у їх наданні, а так само порушення вимог чинного законодавства під час внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання відомостей з Державного земельного кадастру або надання відмови у здійсненні цих дій, –

тягнуть за собою накладення штрафу на державних кадастрових реєстраторів у розмірі від п’ятдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі діяння, вчинені особою повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за порушення, передбачені частиною першою цієї статті, –

тягнуть за собою накладення штрафу на державних кадастрових реєстраторів у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»;

8) статтю 54 викласти в такій редакції:

«Стаття 54. Порушення строків повернення тимчасово зайнятих земель або невиконання обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням

Порушення строків повернення тимчасово зайнятих земель або невиконання обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням,

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Непроведення рекультивації порушених земель

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»;

9) статтю 55 викласти в такій редакції:

«Стаття 55. Відхилення від затвердженої в установленому порядку документації із землеустрою

Відхилення від затвердженої в установленому порядку документації із землеустрою –

тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відхилення від затверджених в установленому порядку проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об’єктів

тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без затверджених у випадках, визначених законом, проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, –

тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»;

10) статтю 56 викласти в такій редакції:

«Стаття 56. Порушення вимог законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сферах землеустрою, топографо-геодезичної і картографічної діяльності

Втрата в натурі (на місцевості) межових знаків, переданих на зберігання власнику (користувачу) земельної ділянки за актом прийомки – передачі межових знаків на зберігання –

тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від двадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від п’ятдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Знищення межових знаків -

тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від п’ятдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пошкодження або знищення пунктів Державної геодезичної мережі та геодезичних мереж спеціального призначення -

тягне за собою накладення штрафу від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порушення вимог законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сферах землеустрою, топографо-геодезичної і картографічної діяльності, крім порушень, передбачених частинами першою, другою та третьою цієї статті -

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на сертифікованих інженерів-землевпорядників, сертифікованих інженерів-геодезистів, посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Діяння, передбачені частинами першою, другою, третьою та четвертою цієї статті, вчинені особою повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від п’ятисот до однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»;

11) в абзаці першому частини першої статті 57 слова «і геодезичних» виключити;

12) статтю 1882 викласти в такій редакції:

«Стаття 1882. Ухилення від виконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах державного нагляду (контролю) у сфері насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів

Невиконання посадовими особами, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю, законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, про проведення перевірки діяльності по продажу товарів, виконанню робіт, наданню послуг громадянам-споживачам або про надання необхідних для цього матеріалів –

тягне за собою накладення штрафу від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Невиконання законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах державного нагляду (контролю) у сфері насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, ненадання їм необхідної інформації або надання неправдивої інформації, вчинення інших перешкод для виконання покладених на них обов'язків –

тягне за собою накладення штрафу від одного до вісімнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»;

13) статтю 1885 викласти в такій редакції:

«Стаття 1885. Невиконання законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання та охорони природних ресурсів, радіаційної безпеки, використання та охорони земель

Невиконання законних розпоряджень, приписів, вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання та охорони природних ресурсів, радіаційної безпеки, використання та охорони земель, ненадання їм необхідних інформації або матеріалів, або надання неправдивої інформації, вчинення інших перешкод для виконання покладених на них обов'язків –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від двадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі діяння, вчинені особою повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, фізичних осіб - підприємців – у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.»;

14) у статті 2421:

в абзаці першому частини першої цифри «52 – 531, 533 – 54» замінити словами та цифрами «частиною першою, третьою, четвертою та п’ятою статті 52 (крім справ про адміністративні правопорушення, що пов’язані із псуванням земель), частиною другою, четвертою та шостою статті 53»;

15) статтю 244 викласти в такій редакції:

«Стаття 244. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі розглядає справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами другою, третьою, четвертою та п’ятою статті 52 (крім справ про адміністративні правопорушення, що пов’язані із забрудненням земель), частинами першою, третьою, четвертою, п’ятою та шостою статті 53, статтями 531 – 56, 1885 цього Кодексу.

Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначені частиною першою цієї статті, та накладати адміністративні стягнення, мають право Головний державний інспектор України у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель та його заступники, головні державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, районів та їх перші заступники (особи, що їх заміщують), старші державні інспектори та державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель відповідних територій.»;

16) статтю 2444 викласти в такій редакції:

«Стаття 2444. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах державного нагляду (контролю) у сфері насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах державного нагляду (контролю) у сфері насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов’язані з порушенням порядку та умов ведення насінництва та розсадництва (стаття 1041), законодавства про захист прав громадян-споживачів (статті 1551552 частина друга статті 156статті 156115621563167 - стосовно правопорушень під час реалізації продукції промисловими підприємствами громадянам-споживачам (крім правопорушень щодо лікарських засобів та порушень санітарних норм), стаття 1681 (крім правопорушень щодо лікарських засобів та порушень санітарних норм), стаття 1682стаття 170 - стосовно правопорушень під час транспортування, зберігання і використання продукції, призначеної для реалізації громадянам-споживачам (крім правопорушень щодо лікарських засобів та порушень санітарних норм), стаття 1882).

Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах державного нагляду (контролю) у сфері насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право:

керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах державного нагляду (контролю) у сфері насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, його заступники, а також інші уповноважені керівником посадові особи цього органу;

керівники територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах державного нагляду (контролю) у сфері насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, та їх заступники, які діють в межах повноважень, передбачених положеннями про ці територіальні органи.».

2. У Земельному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 3-4, ст. 27 із наступними змінами):

1)           абзац третій частини першої статті 152викласти в такій редакції:

«виконанням умов зняття, складування, збереження і нанесення ґрунтового покриву під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних із порушенням ґрунтового покриву, проведенням рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених відповідним робочим проектом землеустрою, додержанням вимог законодавства при знятті та перенесенні ґрунтового покриву»;

2)           в частині другій статті 168:

абзац перший викласти в такій редакції:

«2. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок, який видається у встановленому законодавством порядку центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, крім випадків:»

доповнити підпунктом «в» такого змісту:

«в) зняття та перенесення ґрунтового покриву в межах однієї і тієї ж земельної ділянки, що використовується за цільовим призначення, та надана для:

будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);

ведення садівництва;

індивідуального дачного будівництва;

будівництва індивідуальних гаражів.»

3)           частину третю статті 168 викласти в такій редакції:

«3. При здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням ґрунтового покриву, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, збереження ґрунтового покриву та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей, відповідно до робочих проектів землеустрою»;

4)           у статті 211:

пункт «в» частини першої викласти в такій редакції:

«в) псування земель»;

пункт «и» частини першої викласти в такій редакції:

«и) зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок, невиконання умов зняття, складування, збереження і нанесення ґрунтового покриву, несвоєчасне проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою, порушення вимог законодавства при знятті та перенесенні ґрунтового покриву»;

в пункті «і» частини першої слова «затверджених в установленому порядку проектів землеустрою» замінити словами «затвердженої в установленому порядку документації із землеустрою».

3. У Законі України «Про охорону земель» ідомості Верховної Ради України, 2003 р., № 39, ст. 349 із наступними змінами):

1) у статті 1:

абзац шостий частини другої перед словом «ґрунт» доповнити словами «ґрунтовий покрив» та комою;

в абзаці сьомому частини другої слова «родючий шар ґрунту» замінити словами «ґрунтовий покрив»;

2) абзац третій пункту 1 частини першої статті 18-1 викласти в такій редакції:

«виконанням умов зняття, складування, збереження і нанесення ґрунтового покриву під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов’язаних із порушенням ґрунтового покриву, проведенням рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою, додержанням вимог законодавства при знятті та перенесенні ґрунтового покриву»;

3) частину п’яту статті 37 доповнити абзацом такого змісту:

«здійсненні землеустрою, в тому числі при складенні робочих проектів землеустрою на підставі яких видаються дозволи на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки.»;

4) в абзаці четвертому частини першої статті 46 слова «родючого шару ґрунту» замінити словами «ґрунтового покриву»;

5) в абзаці третьому частини п’ятої статті 48 слова «родючого шару ґрунту» замінити словами «ґрунтового покриву»;

6) частини другу та третю статті 52 викласти в такій редакції:

«При проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, відокремлений ґрунтовий покрив підлягає зняттю, складуванню, збереженню і нанесенню на порушені або малопродуктивні земельні ділянки відповідно до робочих проектів землеустрою.

При знятті ґрунтового покриву здійснюється пошарове зняття і роздільне складування верхнього, найбільш родючого шару ґрунту, та інших прошарків ґрунту відповідно до структури ґрунтового профілю, а також, за необхідності, материнської породи».

7) доповнити статтею 521 такого змісту:

«Стаття 521. Порядок видачі спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок

Зняття та перенесення ґрунтового покриву власниками та користувачами земельних ділянок, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, здійснюється на підставі спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок, крім випадків:

проведення робіт із буріння та облаштування нафтових і газових свердловин, будівництва, технічного обслуговування, ремонту і реконструкції нафтових і газових свердловин та пов’язаних з їх обслуговуванням об’єктів трубопровідного транспорту, виробничих споруд, під’їзних доріг, ліній електропередачі та зв’язку, підземних кабельних мереж енергозабезпечення;

проведення робіт, пов’язаних з ліквідацією та запобіганням аварійним ситуаціям на нафтових і газових свердловинах та пов’язаних з їх експлуатацією об’єктах трубопровідного транспорту, виробничих спорудах, під’їзних дорогах, лініях електропередачі та зв’язку, підземних кабельних мережах енергозабезпечення;

зняття та перенесення ґрунтового покриву в межах однієї і тієї ж земельної ділянки, що використовується за цільовим призначення, та надана для:

будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);

ведення садівництва;

індивідуального дачного будівництва;

будівництва індивідуальних гаражів.

Видача (надання) спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюється територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі на безоплатній основі за заявою власника або користувача земельної ділянки, яка подається разом із документами, що додаються до такої заяви відповідно до вимог чинного законодавства.

До заяви про видачу спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок додаються:

письмова згода землевласника, засвідчена нотаріально, якщо заява про надання спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок подається землекористувачем щодо земельної ділянки, яка перебуває в приватній власності;

копія документу, що посвідчує речове право заявника на земельну ділянку, яке виникло до 1 січня 2013 року (у разі відсутності у Державному реєстрі прав зареєстрованого відповідного речового права на земельну ділянку);

копія документа, що посвідчує особу – для фізичних осіб, або копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, копія статуту (положення, іншого установчого документу юридичної особи), інформація щодо прізвища, ім'я та по батькові керівника юридичної особи, а також особи, відповідальної за додержання умов зняття збереження і використання родючого шару ґрунту, їх контактні номери телефонів, адреса електронної пошти та інші засоби зв’язку, - для юридичних осіб;

копія документа, що посвідчує особу представника фізичної або юридичної особи, а також копія довіреності, що підтверджує відповідні повноваження представника фізичної або юридичної особи, якщо заява про видачу спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки подається представником фізичної або юридичної особи, який діє на підставі довіреності;

робочий проект землеустрою, відповідно до якого буде здійснюватись зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки;

копія документа, що підтверджує відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, визначених у встановленому порядку (у разі, якщо законодавством встановлено обов’язок відшкодування таких втрат).

Заява про видачу (переоформлення, анулювання) спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок подається у паперовій формі особисто або поштовим відправленням - до адміністратора ,а в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, оформлена згідно з вимогами законів у сфері електронних документів, - до дозвільного органу.

Умови зняття, складування, збереження і нанесення ґрунтового покриву під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних із порушенням ґрунтового покриву, проведенням рекультивації порушених земель, визначаються у спеціальному дозволі на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до робочого проекту землеустрою, який було подано заявником разом із заявою про видачу спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок.

Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок викладається на бланках, що виготовлені друкарським способом та мають наскрізну нумерацію в межах органу, що його видає.

Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок оформлюється у двох примірниках, один із яких вручається під підпис або надсилається рекомендованим листом заявнику, а другий – залишається в органі, що його видав.

Облік виданих спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок ведеться в Журналі реєстрації дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Сторінки Журналу реєстрації дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, сторінки якого мають бути пронумеровані, прошнуровані, скріплені підписом начальника та печаткою цього територіального органу.

Перед видачею спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, в установленому законодавством порядку на безоплатній основі проводить обстеження земельної ділянки, на якій планується здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву.

Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок або письмове повідомлення про відмову у видачі спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок видається протягом десяти робочих днів з дня одержання заяви про видачу спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок та документів, що додаються до такої заяви відповідно до вимог чинного законодавства.

Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок видається на строк проведення земляних робіт, що передбачений у робочому проекті землеустрою, який було подано заявником разом із заявою про видачу спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки.

У разі необхідності продовження земляних робіт термін дії спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок може бути продовжено за заявою юридичної чи фізичної особи, яка одержала цей спеціальний дозвіл, за умови попереднього внесення відповідних змін до робочого проекту землеустрою в порядку, встановленому законодавством.

Територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, оформлює спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок або письмове повідомлення про відмову у видачі спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок та передає їх протягом одного робочого дня до центру надання адміністративних послуг для вручення їх особі, що подала заяву про видачу спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок.

Підставами для відмови у видачі спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок є:

1)  подання заявником документів, що необхідні для одержання спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок, не у повному обсязі;

2)  виявлення в документах, поданих заявником, недостовірних відомостей;

3)  на момент розгляду заяви про видачу спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок припинено право власності чи право користування земельною ділянкою в порядку, встановленому законом;

4)  в робочому проекті землеустрою, який додається до заяви про видачу спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок, не обґрунтовано проектні рішення щодо зняття, збереження та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, в тому числі матеріалами містобудівної та землевпорядної документації, що затверджена у встановленому законодавством порядку, матеріалами проекту розробки родовища корисних копалин (при проведенні на земельній ділянці гірничодобувних та геологорозвідувальних робіт), не визначено або визначено не в повному обсязі умови зняття, складування, збереження і нанесення ґрунтового покриву під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних із порушенням ґрунтового покриву, проведенням рекультивації порушених земель.

У письмовому повідомленні про відмову у видачі спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок зазначаються передбачені законом підстави для такої відмови.

В разі усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок, повторний розгляд заяви про видачу спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюється у строк, що не перевищує п’яти робочих днів з дня отримання заяви про видачу спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок та документів, що засвідчують усунення причин, що стали підставою для такої відмови.

Відповідний територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, після видачі спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок забезпечує здійснення державного контролю у частині виконання умов зняття, збереження і використання ґрунтового покриву, що визначені у робочому проекті землеустрою, під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, а також своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою.

Після проведення рекультивації порушених земель територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, проводиться обстеження земельної ділянки і складається акт обстеження земельної ділянки, що підписується посадовою особою даного органу, яка виконує службові обов’язки у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, особою, яка одержала спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок, уповноваженою посадовою особою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, розробником робочого проекту землеустрою, та особою, яка виконувала земляні роботи, передбачені відповідним робочим проектом землеустрою, на підставі договору із замовником таких робіт.

В акті обстеження земельної ділянки зазначається відповідність виконаних робіт умовам зняття, збереження і використання ґрунтового покриву, що визначені у робочому проекті землеустрою, під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, а також своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою, фіксуються показники агрохімічного паспорта земельної ділянки (матеріалів ґрунтових обстежень), з якої було знято ґрунтовий покрив, а також показники агрохімічного паспорта (матеріалів ґрунтових обстежень) земельної ділянки, що рекультивована, поліпшена.

Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок може бути анульований лише з наступних підстав:

звернення особи, яка отримала спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок, із заявою про анулювання такого спеціального дозволу;

припинення (злиття, приєднання, поділ, перетворення або ліквідація) юридичної особи, що отримала спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок, якщо інше не визначено законом;

припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем, яка отримала спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок;

встановлення факту надання недостовірної інформації у документах, що були подані для одержання спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок;

припинення права власності чи права користування земельною ділянкою щодо якої видано спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок;

невиконання приписів посадових осіб органу, який здійснює державний контроль за використанням та охороною земель.

Рішення про анулювання спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок приймається органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Дія спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок припиняється через три робочих дня з дня прийняття рішення про його анулювання.

Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок може бути переоформлений лише з наступних підстав:

зміна найменування юридичної особи, прізвища, імені та по батькові фізичної особи, яким було видано спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок;

зміна місцезнаходження юридичної особи чи місця реєстрації фізичної особи, яким було видано спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок;

зміна власника чи користувача земельної ділянки щодо якої видано спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок.

Переоформлення спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюється протягом десяти робочих днів з дати реєстрації заяви про переоформлення спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок. Строк дії переоформленого спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок не може перевищувати строк дії, зазначений спеціальному дозволі, що переоформляється.

Переоформлення спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюється на безоплатній основі.»

4. У Законі України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 39, ст. 350 із наступними змінами):

1) у статті 1:

абзац одинадцятий викласти в такій редакції:

«невиконання умов зняття, складування, збереження і нанесення ґрунтового покриву - невиконання або неякісне виконання обов'язкових заходів, передбачених затвердженими відповідно до законодавства робочими проектами землеустрою, щодо зняття, складування, збереження і нанесення ґрунтового покриву;»;

в абзаці чотирнадцятому слова «родючого шару ґрунту» замінити словами «ґрунтового покриву»;

2) абзац дев’ятий пункту «а» частини першої статті 6 викласти в такій редакції:

«виконання умов зняття, складування, збереження і нанесення ґрунтового покриву під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою, додержання вимог законодавства при знятті та перенесенні ґрунтового покриву;».

5. Пункт ґ частини третьої статті 54 Законі України «Про землеустрій» (Відомості Верховної Ради України, 2003, № 36, ст. 282 із наступними змінами) викласти в такій редакції:

«ґ) матеріали ґрунтових та інших обстежень, а також агрохімічні паспорта земельних ділянок щодо яких робочим проектом землеустрою передбачається впровадження комплексу заходів та обсягу робіт з охорони земель (ґрунтів);»

6. Пункт 41 Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затвердженого Законом України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 47, ст. 532 із наступними змінами), викласти в такій редакції:

«41.

Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення

ґрунтового покриву земельних ділянок

Земельний кодекс України»

ІІ. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

2. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

 

 

Голова Верховної Ради України                                                                                                                                                            А. ПАРУБІЙ


Повідомлення про оприлюднення

проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення державного контролю та посилення відповідальності за порушення у сфері використання та охорони земель, збереження ґрунтового покриву земельних ділянок»

 

З метою отримання зауважень та пропозицій до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення державного контролю та посилення відповідальності за порушення у сфері використання та охорони земель, збереження ґрунтового покриву земельних ділянок» (далі – проект Закону) Мінагрополітики оголошує про його публікацію.

Проект Закону передбачає встановлення правопорядку та законності у сфері використання та охорони земель, запобігання вчинення правопорушень у даній сфері, належне законодавче врегулювання відносин щодо притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень у сфері використання та охорони земель, підвищення ефективності державного контролю за використанням та охороною земель, а також посилення охорони ґрунтів при проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов’язаних із порушенням ґрунтового покриву земельних ділянок.

Проект Закону оприлюднено шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України, на офіційному веб-сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та на офіційному веб-сайті Державної регуляторної служби України.

Зауваження та пропозиції стосовно проекту Закону у письмовій та електронній формі просимо надавати протягом місяця з дня опублікування цього оголошення за адресами:

Міністерство аграрної політики та продовольства України, м. Київ, 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 24, тел. 278-81-71, факс 278-76-02, info@minagro.gov.ua.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру: 03151, МСП, м. Київ, вул. Народного ополчення, 3, тел. 2499683, факс 2499683, land_oz@land.gov.ua.

Державна регуляторна служба України, 01011, м. Київ, вул. Арcенальна, 9/11, тел. 2864711, inform@dkrp.gov.ua

 

 

Перший заступник

Міністра аграрної політики

та продовольства України                                                                                                                                                     Максим МАРТИНЮК

Пояснювальна записка

до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення державного контролю та посилення відповідальності за порушення у сфері використання та охорони земель, збереження ґрунтового покриву земельних ділянок»

 

Мета:збереження встановлених правопорядку та законності у сфері використання та охорони земель, запобігання вчинення правопорушень у даній сфері, належне законодавче врегулювання відносин щодо притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень у сфері використання та охорони земель, підвищення ефективності державного контролю за використанням та охороною земель, а також посилення охорони ґрунтів при проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов’язаних із порушенням ґрунтового покриву земельної ділянки.

1. Підстава розроблення проекту акта

На виконання пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої статті 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», Стратегії удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 № 413.

2. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідальність за порушення законодавства у сфері використання та охорони земель передбачена положеннями статей 53 – 56, 1885 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими встановлюються адміністративні стягнення у вигляді штрафів за вчинення окремих правопорушень у сфері використання та охорони земель.

Натомість, вказані положення Кодексу України про адміністративні правопорушення, що в переважній більшості були прийняті близько 10 років назад, не спроможні забезпечити належного захисту сучасних правовідносин у сфері використання та охорони земель від протиправних посягань, та не передбачають відповідальності за нові види порушень, що мають місце у цій сфері. В свою чергу, чинні розміри штрафів за протиправні діяння у сфері використання та охорони земель, не відповідають рівню суспільної небезпеки цих посягань для суверенітету та економічної безпеки держави, не враховують сьогоднішнє значення землі, як головного засобу виробництва, для економіки України в цілому та агропромислового комплексу зокрема.

В більшості випадків, розмір адміністративних санкцій, встановлених вказаними положеннями Кодексу України про адміністративні правопорушення, є в десятки, а іноді і в тисячі разів меншим за розмір і характер шкоди, що спричиняється правопорушеннями у сфері використання та охорони земель.

Прийняття проекту Закону підвищить розмір адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері використання та охорони земель, до рівня, який відповідає характеру суспільної небезпеки даних протиправних діянь, встановить адміністративну відповідальність у вигляді штрафів за основні правопорушення, що на сьогодні мають місце у сфері використання та охорони земель, приведе окремі положення Кодексу України про адміністративні правопорушення Закону у відповідність до Закону України «Про охорону земель» та Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», що в цілому забезпечить належний захист правовідносин у сфері використання та охорони земель від протиправних посягань, сприятиме збереженню та охороні такого цінного природного ресурсу, як земля. Це, в свою чергу, сприятиме належному захисту землі, як матеріальної основи національного суверенітету, від протиправних посягань, забезпечить економічну самостійність держави та, відповідно, зміцнення основ конституційного ладу в Україні.

Статтею 168 Земельного кодексу України встановлено необхідність одержання власниками земельних ділянок та землекористувачами спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю)не мають права при здійсненні зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок.

В свою чергу, відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються: необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види; дозвільний орган, уповноважений видавати документ дозвільного характеру; платність або безоплатність видачі (переоформлення, анулювання) документа дозвільного характеру; строк видачі документа дозвільного характеру або відмови у його видачі; вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, анулювання документа дозвільного характеру; строк дії документа дозвільного характеру або необмеженість строку дії такого документа; перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності; перелік та вимоги до документів, які суб’єкту господарювання необхідно подати для одержання документа дозвільного характеру.

Натомість, порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок визначено наказом Державного комітету по земельних ресурсах від 04.01.2005 № 1 «Про затвердження Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок», який є підзаконним нормативно – правовим актом.

Таким чином, відносини, пов’язані з видачею спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок потребують законодавчого врегулювання шляхом прийнятті відповідного закону.

3.Суть проекту акту

Основні положення проекту Закону визначають види та склад адміністративних правопорушень у сфері використання та охорони земель, встановлюють адміністративну відповідальності за вчинення цих правопорушень у розмірі, який відповідає характеру суспільної небезпеки відповідних протиправних діянь, приводять у відповідність до положень законодавства правові норми Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими встановлюється адміністративна відповідальність за вчинення правопорушень у сфері використання та охорони земель, визначається підвідомчість справ про відповідні правопорушення.

Також положення проекту Закону врегульовують на рівні Закону України відносини, які пов'язані із одержанням спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, як документа дозвільного характеру, та здійсненням державного контролю щодо використання та охорони земель за виконанням умов зняття, збереження і використання ґрунтового покриву під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою.

Механізмом вирішення питань, що потребують законодавчого врегулювання є: внесення до положень Кодексу України про адміністративні правопорушення, Земельного кодексу України, Закону України «Про державний контроль за використання та охороною земель», Закону України «Про охорону земель», Закону України «Про землеустрій», Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» відповідних змін, які передбачають посилення відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень у сфері використання та охорони земель, приведення у відповідність до положень законодавства правових норм Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими встановлюється адміністративна відповідальність за вчинення правопорушень у сфері використання та охорони земель, визначається підвідомчість справ про відповідні правопорушення, а також передбачають законодавче врегулювання відносин, пов'язаних із одержанням спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, як документа дозвільного характеру, та здійсненням державного контролю щодо використання та охорони земель за виконанням умов зняття, збереження і використання ґрунтового покриву під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою.

4.Правові аспекти

Правові підстави для розробки проекту Закону містять наступні нормативно – правові акти: Конституція України, Земельний кодекс України, Закон України «Про охорону земель», Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15.

У даній сфері правового регулювання діють, крім вищеперелічених нормативно – правових актів, також діють: Кодекс України про адміністративні правопорушення, Закон України «Про землеустрій», Закон України «Про топографо – геодезичну і картографічну діяльність», Закон України «Про державний земельний кадастр», Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища».

5.Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень проекту Закону не потребує виділення додаткових коштів з Державного бюджету України чи місцевих бюджетів.

6.Прогноз впливу

Очікуваний вплив реалізації проекту Закону на:

забезпечення прав та інтересів суб’єктів господарювання, громадян і держави, який полягатиме у належному захисті їх прав та інтересів у сфері земельних відносин шляхом попередження та запобігання протиправних посягань на ці права та інтереси, підвищення рівня правопорядку у сфері використання та охорони земель, посилення законності у даній сфері. Зокрема, захисту вказаних прав та інтересів сприятиме додержання вимог земельного законодавства в процесі набуття та припинення прав на землю, в тому числі під час укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам тощо. Вплив на інтереси громадян та суб’єктів господарювання у сфері земельних відносин також полягатиме у зменшенні корупційних ризиків внаслідок скорочення кількості органів, що мають право притягати до відповідальності за вчинення одних й тих самих видів адміністративних правопорушень та накладати адміністративні стягнення у сфері використання та охорони земель, а також внаслідок приведення положень Кодексу України про адміністративні правопорушення у відповідність до спеціальних законів, що здійснюють регулювання діяльності у вказаній сфері правовідносин, та інших законодавчих актів.

розвиток регіонів, який полягатиме у загальному та пропорційному підвищенні спроможності як територіальних громад, так і регіонів в цілому, що відбуватиметься внаслідок зміцнення їх матеріальної та фінансової основи, формування якої забезпечує земля, як природний ресурс, а також забезпечення за рахунок даного природного ресурсу сталого просторового розвитку територій;

громадське здоров’я, який полягатиме у забезпеченні санітарного благополуччя населення внаслідок попередження вчинення правопорушень, що посягають на встановлений спеціальний охоронний режим земель рекреації, водного фонду, водоохоронних зон, а також на інші обмеження у використанні земель та їх режимоутворюючих об’єктів;

екологію та навколишнє природне середовище, який полягатиме у попередженні забруднення земель хімічними, біологічними та радіоактивними речовинами, в тому числі тими, що викидаються в атмосферне повітря, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, неочищеними стічними водами та зниженні рівня такого забруднення внаслідок підвищення розміру адміністративної відповідальності за відповідні правопорушення, а також у забезпеченні особливого захисту лісів та об’єктів природно – заповідного фонду за рахунок дотримання спеціального природоохоронного режиму використання земель на яких вони розміщені, в тому числі встановленого законодавством України режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, лісогосподарського призначення і водного фонду, а також територій, що підлягають особливій охороні.

За предметом правового регулювання проект Закону не матиме відповідного впливу на: ринкове середовище, ринок праці, інші сфери суспільних відносин.

7. Позиція заінтересованих сторін

Заінтересованими сторонами пропозицій та зауважень щодо проекту Закону не надано.

Реалізація Закону не матиме впливу на інтереси окремих верств (груп) населення, об’єднаних спільними інтересами. Вплив проекту акта на ключові інтереси інших заінтересованих сторін викладено головним розробником у Прогнозі впливу реалізації Закону на ключові інтереси заінтересованих сторін, який додається до цієї пояснювальної записки.

Проект Закону не стосується питань функціонування місцевого самоврядування, прав та інтересів територіальних громад, місцевого та регіонального розвитку, а також не стосується соціально-трудової сфери, наукової та науково-технічної діяльності.

8.Громадське обговорення

Проект Закону розміщено на офіційному веб – сайті Держгеокадастру з метою проведення громадського обговорення.

9.Позиція заінтересованих органів

Проект Закону підлягає погодженню з Міністерством аграрної політики та продовольства України, Міністерством фінансів України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством екології та природних ресурсів України, Державною регуляторною службою України.

10.Правова експертиза

Проект Закону буде направлено на проведення правової експертизи до Міністерства юстиції України.

11.Запобігання дискримінації

У проекті Закону відсутні положення, що містять ознаки дискримінації Положення проекту Закону не містять ознаки дискримінації. Проект Закону не потребує проведення громадської антидискримінаційної експертизи відповідно до вимог Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації».

12.Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень та правопорушень, пов’язаних з корупцією.

13. Прогноз результатів

В результаті реалізації проекту Закону прогнозується:

посилення відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень у сфері використання та охорони земель, що своїм результатом матиме зменшення кількості правопорушень у даній сфері внаслідок запобігання їх вчинення, збільшення сум надходжень до бюджетів від сплати штрафів за адміністративні правопорушення;

приведення у відповідність до положень законодавства правових норм Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими встановлюється адміністративна відповідальність за вчинення правопорушень у сфері використання та охорони земель, визначається підвідомчість справ про відповідні правопорушення, що своїм результатом матимуть зменшення кількості випадків ухилення від відповідальності осіб, що вчинили правопорушення у сфері використання та охорони земель, зменшення кількості судових рішень, відповідно до яких визнаються незаконними дії органів та посадових осіб, що здійснюють повноваження з державного контролю за використанням та охороною земель;

законодавче врегулювання відносин, пов'язаних із одержанням спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, як документа дозвільного характеру, та здійсненням державного контролю щодо використання та охорони земель за виконанням умов зняття, збереження і використання ґрунтового покриву під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою, що своїм результатом матимуть посилення охорони ґрунтів при проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов’язаних із порушенням ґрунтового покриву земельної ділянки, зменшення кількості протиправних посягань на правовий режим охорони ґрунтів з боку землевласників та землекористувачів, збільшення кількості гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, що проводяться на підставі спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки з дотриманням вимог земельного законодавства та умов відповідних робочих проектів землеустрою.

 

 

Перший заступник

Міністра аграрної політики

та продовольства України                                                                                                                                                     Максим МАРТИНЮК

Аналіз регуляторного впливу

до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення державного контролю та посилення відповідальності за порушення у сфері використання та охорони земель, збереження ґрунтового покриву земельних ділянок»

 

І. Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання

З метою забезпечення раціонального використання земель, відтворення та підвищення родючості ґрунтів, інших корисних властивостей землі, збереження  екологічних функцій ґрунтового покриву та охорони довкілля, земельним законодавством, зокрема Земельним кодексом України, Законом України «Про охорону земель», Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» іншими актами чинного законодавства, встановлено правовий режим охорони земель та визначено, що юридичні та фізичні особи несуть відповідальність за його порушення згідно із законом.

Відповідальність за порушення законодавства у сфері використання та охорони земель передбачена положеннями статей 53 – 56, 1885 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими встановлюються адміністративні стягнення у вигляді штрафів за вчинення окремих правопорушень у сфері використання та охорони земель.

Натомість, вказані положення Кодексу України про адміністративні правопорушення, що в переважній більшості були прийняті близько 10 років назад, не спроможні забезпечити належного захисту сучасних правовідносин у сфері використання та охорони земель від протиправних посягань, та не передбачають відповідальності за нові види порушень, що мають місце у цій сфері. В свою чергу, чинні розміри штрафів за протиправні діяння у сфері використання та охорони земель, не відповідають рівню суспільної небезпеки цих посягань для суверенітету та економічної безпеки держави, не враховують сьогоднішнє значення землі, як головного засобу виробництва, для економіки України в цілому та агропромислового комплексу зокрема.

В більшості випадків, розмір адміністративних санкцій, встановлених вказаними положеннями Кодексу України про адміністративні правопорушення, є в десятки, а іноді і в тисячі разів меншим за розмір і характер шкоди, що спричиняється правопорушеннями у сфері використання та охорони земель.

Наприклад, статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення для громадян за псування і забруднення сільськогосподарських земель встановлена відповідальність в розмірі від 20 до 80 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що в грошовому еквіваленті складає від 340 гривень до 1360 гривень. Натомість, результатом протиправних дій із псування та забруднення земель може бути накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, засмічення промисловими та побутовими відходами, порушення, в тому числі знищення, родючого шару ґрунту, наслідком яких може бути безповоротна втрата господарської (економічної) цінності земельної ділянки для економіки України, зумовлена неможливістю її подальшого використання за призначенням.

Чинні положення Кодексу України про адміністративні правопорушення, що встановлюють відповідальність за конкретний вид порушень у сфері охорони та використання земель, характеризуються також відсутністю в межах однієї статті диференціації (спеціальної кваліфікації) правопорушень та, відповідно, розміру адміністративної відповідальності, в залежності від економічної та соціальної цінності об’єкті, на які ці правопорушення посягають.

Натомість, як видно із положень Земельного кодексу України, законодавства у сфері охорони земель, інших актів земельного законодавства,  під особливим контролем та охороною з боку держави перебувають землі природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, землі водного фонду, а також особливо - цінні землі (не залежно від їх основного цільового призначення), що має бути враховано при визначенні розміру адміністративних санкцій за вчинення правопорушень у сфері використання та охорони земель щодо цих об’єктів.

Необхідно зауважити, що окремі положення Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими встановлюється відповідальність за вчинення порушень у сфері використання та охорони земель, і визначається підвідомчість справ про такі правопорушення, не відповідають чинним нормам земельного законодавства. Така ситуація значно ускладнює порядок реалізації посадовими особами органів, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, своїх повноважень щодо накладення адміністративних стягнень, надає підстави для судового оскарження дій та процесуальних документів, що ними складаються, а також сприяє ухиленню винних осіб від відповідальності за вчинення правопорушень.

Так, зокрема, положеннями статті 242-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення Держекоінспекції України надаються повноваження щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення та накладення адміністративних стягнень за вчинення таких правопорушень:  всі дії щодо псування сільськогосподарських та інших земель (ст. 52 КУпАП), використання земель не за цільовим призначенням (ст. 53 КУПАП), зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу, а також невиконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту (ст. 533 КУпАП), незаконне заволодіння ґрунтовим покривом (поверхневим шаром) земель (ст. 534 КУпАП), порушення строків повернення тимчасово зайнятих земель або невиконання обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням, та непроведення рекультивації порушених земель (ст. 54 КУпАП). Натомість, положеннями статті 6 Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» (є спеціальним законом у сфері охорони земель) визначено повноваження органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, та кожне з вищеперелічених повноважень щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення та накладення адміністративних стягнень віднесено до компетенції іншого органу державного контролю (нагляду) - Держгеокадастру України, в особі якого діють відповідні державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.

В свою чергу, всупереч наведених правових норм Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Кодекс України про адміністративні правопорушення реалізацію вищевказаних повноважень від імені відповідного центрального органу виконавчої влади, покладають на інших посадових осіб Держсільгоспінспекції України, яка на даний час є ліквідованою, як орган державного нагляду (контролю).

З огляду на викладене, чинні положення Кодексу України про адміністративні правопорушення, що встановлюють відповідальність за порушення у сфері використання та охорони земель і визначають підвідомчість справ про такі правопорушення, не в змозі повною мірою забезпечити виконання таких функцій законодавства про адміністративні правопорушення, як захист встановленого правопорядку, зміцнення законності та запобігання правопорушень у даній сфері суспільних відносин.

Важливість розкритої вище проблеми, її масштаб та необхідність розв’язання вказаної проблеми шляхом державного регулювання обґрунтовуються нижчевикладеним.

Земля в Україні є матеріальною основою національного суверенітету держави та забезпечує її економічну самостійність з моменту здобуття Україною незалежності в 1991 році. Крім цього, земля становить матеріальну і фінансову основу місцевого самоврядування, є одним із основних джерел надходжень до місцевих бюджетів територіальних громад.

Особлива охорона землі, як національного багатства та є об’єкта права власності Українського народу, гарантується Конституцією України. В свою чергу, право власності Українського народу на землю становить конституційну основу правового господарського порядку в Україні.

Як основне національне багатство, земля забезпечує право кожного громадянина на одержання частки з суспільних фондів споживання, на соціальний захист, зокрема, у разі непрацездатності та безробіття, а також право працюючого на особисту участь в управлінні народним господарством. Як об’єкт державної та комунальної власності, земля забезпечує сталий економічний та соціальний розвиток держави в цілому та відповідних територій, зокрема.

Вказаний статус землі закріплений в Конституції України, Земельному Кодексі України та інших нормативно - правових актах, отже незаперечним є факт першочергового значення землі для формування та збереження суверенітету та економічної безпеки держави.

Крім цього, земля є головним засобом виробництва в агропромисловому комплексі, результати діяльності якого впродовж останнього десятиліття демонструють високі темпи економічного зростання. Так, частка сільського господарства у внутрішньому валовому продукті з 7,5% у 2008 році зросла до майже 20% у 2016 році, а частка агропродовольчої продукції в експорті також виросла з 12% у 2005 році до 42 % у 2016 році.

За даними Державної служби статистики України обсяги продукції сільського господарства у постійних цінах за 2016 рік (остаточні дані) склали 254 640,5 мільйонів гривень.

За таких обставин, не вирішення розкритої вище проблеми шляхом державного регулювання сприятиме зростанню кількості правопорушень, об’єктом яких є земля, як національне багатство України.

Натомість, вирішення вказаної проблеми шляхом прийняття законопроекту підвищить розмір адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері використання та охорони земель, до рівня, який відповідає характеру суспільної небезпеки даних протиправних діянь, встановить адміністративну відповідальність у вигляді штрафів за основні правопорушення, що на сьогодні мають місце у сфері використання та охорони земель, приведе окремі положення Кодексу України про адміністративні правопорушення Закону у відповідність до Закону України «Про охорону земель» та Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», що в цілому забезпечить належний захист правовідносин у сфері використання та охорони земель від протиправних посягань, сприятиме збереженню та охороні такого цінного природного ресурсу, як земля. Це, в свою чергу, сприятиме належному захисту землі, як матеріальної основи національного суверенітету, від протиправних посягань, забезпечить економічну самостійність держави та, відповідно, зміцнення основ конституційного ладу в Україні.

Також, статтею 168 Земельного кодексу України встановлено необхідність одержання власниками земельних ділянок та землекористувачами спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) не мають права при здійсненні зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок.

В свою чергу, відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються: необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види; дозвільний орган, уповноважений видавати документ дозвільного характеру; платність або безоплатність видачі (переоформлення, анулювання) документа дозвільного характеру; строк видачі документа дозвільного характеру або відмови у його видачі; вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, анулювання документа дозвільного характеру; строк дії документа дозвільного характеру або необмеженість строку дії такого документа; перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності; перелік та вимоги до документів, які суб’єкту господарювання необхідно подати для одержання документа дозвільного характеру.

Натомість, порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок визначено наказом Державного комітету по земельних ресурсах від 04.01.2005 № 1 «Про затвердження Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок», який є підзаконним нормативно – правовим актом.

Таким чином, відносини, пов’язані з видачею спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок потребують законодавчого врегулювання шляхом прийнятті відповідного закону.

Основні групи, на які проблема справляє вплив:

 

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

Х

 

Держава

Х

 

Суб’єкти господарювання,

 

у тому числі суб’єкти малого

підприємництва

Х

 

 

Вказані вище проблеми не можуть бути розв’язані за допомогою ринкових механізмів, оскільки відповідно до вимог частини другої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності; діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них. Також, чинним законодавством про дозвільну систему у сфері господарської діяльності встановлено, що суспільні відносини, пов'язані з одержанням суб’єктами господарювання документів дозвільного характеру, підлягають врегулюванню виключно Законами України

Неможливість розв’язання вказаної вище проблеми за допомогою діючих регуляторних актів обумовлюється: неспроможністю існуючих (чинних) положень законодавства, що встановлюють відповідальність за порушення у сфері використання та охорони земель і визначають підвідомчість справ про такі правопорушення, належним чином забезпечити виконання таких функцій законодавства про адміністративні правопорушення, як захист встановленого правопорядку, зміцнення законності та запобігання правопорушенням у даній сфері суспільних відносин, а також відсутністю Закону України, яким у відповідності до вимог частини першої статті 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» врегульовано відносин  щодо видачі спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок.

ІІ. Цілі державного регулювання

Прийняття проекту закону забезпечить у сфері державного контролю за використанням та охороною земель збереження встановлених правопорядку та законності у сфері використання та охорони земель, запобігання вчинення правопорушень у даній сфері, належне законодавче врегулювання відносин щодо притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень у сфері використання та охорони земель, підвищення ефективності державного контролю за використанням та охороною земель, а також посилення охорони ґрунтів при проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов’язаних із порушенням ґрунтового покриву земельної ділянки.

 

ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення встановлених цілей

1. Визначення альтернативних способів:

Вид альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1.

Не здійснювати державне регулювання шляхом посилення відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, приведення у відповідність до положень чинного законодавства правових норм Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими встановлюється адміністративна відповідальність за вчинення правопорушень у даній сфері та визначається підвідомчість справ про відповідні правопорушення, а також шляхом законодавчого врегулювання відносин, пов'язаних із одержанням спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, як документа дозвільного характеру, та здійсненням державного контролю щодо використання та охорони земель за виконанням умов зняття, збереження і використання ґрунтового покриву під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою.

Альтернатива 2.

Посилення відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, приведення у відповідність до положень чинного законодавства правових норм Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими встановлюється адміністративна відповідальність за вчинення правопорушень у даній сфері та визначається підвідомчість справ про відповідні правопорушення, а також законодавчого врегулювання відносин, пов'язаних із одержанням спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, як документа дозвільного характеру, та здійсненням державного контролю щодо використання та охорони земель за виконанням умов зняття, збереження і використання ґрунтового покриву під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою.

 

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

 

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1.

Відсутні.

Відсутні.

Альтернатива 2.

Підвищення ефективності здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

Попередження та запобігання правопорушень у сфері земельних відносин, підвищення рівня правопорядку у сфері використання та охорони земель, посилення законності у цій сфері, що в цілому забезпечить належний захист прав суб’єктів господарювання, громадян та держави у сфері земельних відносин, зокрема в частині використання та охорони земель.

Забезпечення раціонального використання земель, відтворення та підвищення родючості ґрунтів, інших корисних властивостей землі, збереження екологічних функцій ґрунтового покриву та охорони довкілля шляхом посилення правового режиму охорони земель, дотримання принципу невідворотності відповідальності за вчинення правопорушень у сфері використання та охорони земель

Реалізація положень Стратегії удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, що затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 413.

В частині регулювання корупційних ризиків передбачається зменшення кількості органів, що мають право притягати до відповідальності за вчинення одних й тих самих видів адміністративних правопорушень та накладати адміністративні стягнення у сфері використання та охорони земель, а також приводиться положення Кодексу України про адміністративні правопорушення у відповідність до спеціальних законів, що здійснюють регулювання діяльності у вказаній сфері правовідносин, та інших законодавчих актів, що, в свою чергу, зменшує ризики корупційних правопорушень.

Відсутні.

 

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1.

Відсутні

Відсутні

Альтернатива 2.

Належний захист прав та інтересів громадян забезпечується даною альтернативою шляхом попередження та запобігання протиправних посягань на їх права та інтереси у сфері земельних відносин, підвищення рівня правопорядку у сфері використання та охорони земель, посилення законності у цій сфері. Зокрема, захисту прав та інтересів громадян сприятиме додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам тощо.

Вплив на інтереси громадян передбачається також в частині зменшення  корупційних ризиків шляхом скорочення кількості органів, що мають право притягати до відповідальності за вчинення одних й тих самих видів адміністративних правопорушень та накладати адміністративні стягнення у сфері використання та охорони земель, а також приведення положень Кодексу України про адміністративні правопорушення у відповідність до спеціальних законів, що здійснюють регулювання діяльності у вказаній сфері правовідносин, та інших законодавчих актів.

 

Відсутні

 

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

 

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

Кількість суб’єктів господа-рювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць

18128

16280

52906

-

87314

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

21

18

61

-

100

 

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1.

Вигоди відсутні

Витрати відсутні

Альтернатива 2.

Належний захист прав та інтересів суб’єктів господарювання забезпечується даною альтерна-тивою шляхом попередження та запобігання протиправних посягань на їх права та інтереси у сфері земельних відносин, підвищення рівня правопорядку у сфері використання та охорони земель, посилення законності у цій сфері.

Забезпечення ефективного та прозорого державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Зменшення кількості органів, що мають право притягати до відповідальності за вчинення одних й тих самих видів адміністративних правопорушень та накладати адміністративні стягнення у сфері використання та охорони земель, а також приведення положень Кодексу України про адміністративні правопорушення у відповідність до спеціальних законів, що здійснюють регулювання діяльності у вказаній сфері правовідносин, та інших законодавчих актів, що, в свою чергу, зменшує ризики корупційних правопорушень.

Належне правове регулювання порядку одержання суб’єктами господарювання спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, згідно вимог законодавства з питань видачі документів дозвільного характеру, та порядку здійснення державного контролю щодо використання та охорони земель за виконанням умов зняття, збереження і використання ґрунтового покриву під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекульти-вації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом, - що забезпечує у сфері земельних відносин реалізацію встановленого Господарським кодексом України принципу недопущення незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування в діяльність суб’єктів господа-рювання, а також зменшує ризики корупційних правопорушень у цій сфері.

Витрати відсутні

 

Сумарні витрати за альтернативами

Сума витрат, гривень

Альтернатива 1. Сумарні витрати для суб’єктів господарювання великого і середнього підприємництва згідно з додатком 2 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (рядок 11 таблиці “Витрати на одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта”)

0

Альтернатива 2. Сумарні витрати для суб’єктів господарювання великого і середнього підприємництва згідно з додатком 2 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (рядок 11 таблиці “Витрати на одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта”)

0

 

IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

 

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1

0

Не здійснення державного регулювання шляхом посилення відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, приведення у відповідність до положень чинного законодавства правових норм Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими встановлюється адміністративна відповідальність за вчинення правопорушень у даній сфері та визначається підвідомчість справ про відповідні правопорушення, а також шляхом законодавчого врегулювання відносин, пов'язаних із одержанням спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, як документа дозвільного характеру, та здійсненням державного контролю щодо використання та охорони земель за виконанням умов зняття, збереження і використання ґрунтового покриву під час проведення гірничодобувних, геолого-розвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою, - призведуть до зниження ефективності державного контролю за використанням та охороною земель, чисельних порушень прав та інтересів держави, суб’єктів господарювання та громадян у сфері використання та охорони земель, а також до послаблення охорони та правового захисту ґрунтів при проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов’язаних із порушенням ґрунтового покриву земельної ділянки.

Альтернатива 2

4

Забезпечення додержання органами  державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства  України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Підвищення розміру адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері використання та охорони земель, до рівня, який відповідає характеру суспільної небезпеки даних протиправних діянь, встановлення адміністративної відповідальності у вигляді штрафів за основні правопорушення, що на сьогодні мають місце у сфері використання та охорони земель, приведення окремих положень Кодексу України про адміністративні правопорушення Закону у відповідність до Закону України «Про охорону земель» та Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», що, в цілому, забезпечить належний захист правовідносин у сфері використання та охорони земель від протиправних посягань, сприятиме збереженню та охороні такого цінного природного ресурсу, як земля.

Належне законодавче регулювання відносин, пов'язаних із одержанням спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, як документа дозвільного характеру, та здійсненням державного контролю щодо використання та охорони земель за виконанням умов зняття, збереження і використання ґрунтового покриву земельних ділянок, забезпечить, відповідно, додержання вимог Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», та належний захист ґрунтів під час проведення суб’єктами господарювання гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою

 

Рейтинг результативності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Альтернатива 2

Оцінюючі підсумкові вигоди даної альтернативи, необхідно зазначити, що проблема буде вирішена шляхом посилення відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, приведення у відпо-відність до положень чинного законодавства правових норм Кодексу України про адміністра-тивні правопорушення, якими встановлюється адміністративна відпові-дальність за вчинення правопорушень у даній сфері та визначається підвідомчість справ про відповідні правопору-шення, що дасть можливість забезпечити у сфері державного контролю за використан-ням та охороною земель збереження встановле-них правопорядку та законності, запобігання правопорушень, належ-не регулювання право-відносин.

Витрати відсутні

Враховуючи оцінені у цій таблиці підсумкові витрати та вигоди, необхідно зазначити, що для вирішення проблеми найбільш виправданою та доцільною є Альтернатива 2, тому що вона призведе до повного вирішення проблеми, визначеної розділом I аналізу регуля-торного впливу

Альтернатива 1

Вигоди відсутні

Витрати відсутні

Проблема продовжує існувати

 

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропоно-ваного регулятор-ного акта

Альтернатива 1

Існування проблеми

Х

Альтернатива 2

Вирішення проблеми

Ризик зовнішніх чинників на дію акта відсутній

 

V. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми

 

Основними механізмами, які забезпечують розв’язання визначеної проблеми є внесення до положень Кодексу України про адміністративні правопорушення, Земельного кодексу України, Закону України «Про державний контроль за використання та охороною земель», Закону України «Про охорону земель», Закону України «Про землеустрій», Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» відповідних змін, які передбачають посилення відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень у сфері використання та охорони земель, приведення у відповідність до положень законодавства правових норм Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими встановлюється адміністративна відповідальність за вчинення правопорушень у сфері використання та охорони земель, визначається підвідомчість справ про відповідні правопорушення, а також передбачають законодавче врегулювання відносин, пов'язаних із одержанням спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, як документа дозвільного характеру, та здійсненням державного контролю щодо використання та охорони земель за виконанням умов зняття, збереження і використання ґрунтового покриву під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою.

VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

Витрати на виконання вимог регуляторного акта з боку органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування відсутні.

Бюджетні витрати, пов’язані з реалізацію акта відсутні, отже відповідні таблиці, що додаються до Аналізу регуляторного впливу та М-тесту не заповнюються.

 

ВИТРАТИ

 на одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта

 

№ з/п

Витрати

За перший рік

За п’ять років

1

Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/підвищення кваліфі-кації персоналу тощо, гривень

0

0

2

Податки та збори (зміна розміру податків/зборів, виникнення необхідності у сплаті податків/зборів), гривень

0

0

3

Витрати, пов’язані із веденням обліку, підготовкою та поданням звітності державним органам, гривень

0

0

4

Витрати, пов’язані з адмініструванням заходів державного нагляду (контролю) (перевірок, штрафних санкцій, виконання рішень/ приписів тощо), гривень

0

0

5

Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо), гривень

0

0

6

Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), гривень

0

0

7

Витрати, пов’язані із наймом додаткового персоналу, гривень

0

0

8

Інше (уточнити), гривень

0

0

9

РАЗОМ (сума рядків: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8), гривень

0

0

10

Кількість суб’єктів господарювання, на яких буде поширено регулювання, одиниць

87314

87314

11

Сумарні витрати суб’єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на виконання регулювання (вартість регулювання) (рядок 9 х рядок 10), гривень

0

0

 

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Регуляторний акт має необмежений строк дії.

VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

Основними показниками результативності акта є:

- надходження коштів до Державного бюджету у зв’язку з дією регуляторного акта не передбачається;

- кількість фізичних та юридичних осіб, на яких поширюється дія акта, не обмежується;

- розмір коштів і час, що витрачаються суб’єктами господарювання або фізичними особами з основних положень проекту наказу, не передбачено;

- рівень поінформованості суб’єктів господарювання або фізичних осіб з основних положень акта – високий.

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

Базове відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися до набрання чинності цим регуляторним актом шляхом збору зауважень та пропозицій та їх аналізу.

Повторне відстеження буде здійснено через рік після набуття чинності регуляторного акту, в результаті якого відбудеться порівняння показників базового та повторного відстеження. У разі виявлення неврегульованих та проблемних питань шляхом аналізу якісних показників дії цього акта, ці питання будуть врегульовані шляхом внесення відповідних змін.

Періодичне відстеження буде здійснюватися раз на три роки, починаючи з дня виконання заходів з повторного відстеження. Установлені кількісні та якісні значення показників результативності акта порівнюватимуться із значеннями аналогічних показників, що встановлені під час повторного відстеження.

 

 

Перший заступник

Міністра аграрної політики

та продовольства України                                                                                                                                                     Максим МАРТИНЮК