портал в режимі тестування та наповнення
0 800 215 010
Гаряча лінія Мінагрополітики
1545
Урядова гаряча лінія
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів
Проект Наказу Мінагрополітики від 01 жовтня 2018

Проект наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України "Про затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення"

Проект

 

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ

 

 

НАКАЗ

 

       _______________                                                        Київ                                                                 №___________

   

Про затвердження технічної документації із

загальнонаціональної (всеукраїнської)

нормативної грошової оцінки земель

сільськогосподарського призначення

 

Відповідно до пункту 11 розділу “Прикінцеві положення” Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік”, пункту 18 Порядку проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року № 105,

 

НАКАЗУЮ:

 

1. Затвердити технічну документацію із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, що додається.

2. Департаменту аграрної політики та сільського господарства забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

3. Цей наказ набирає чинності з 01 січня 2019 року.

4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

 

 

 Перший заступник Міністра                                                                                                       Максим МАРТИНЮК

Повідомлення про оприлюднення

 проекту наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України “Про затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення”

 

1. Розробник: Міністерство аграрної політики та продовольства України.

2. Стислий виклад змісту проекту:

Прийняття проекту акта забезпечить оновлення бази для справляння плати за землю, автоматизацію формування витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, прозорість і неупередженість розрахунків нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що призведе до уникнення корупційних ризиків та забезпечить прозорість інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

3. Спосіб оприлюднення проекту регуляторного акта:

Проект акта, пояснювальну записку та аналіз регуляторного впливу розміщено на офіційному сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України.

4. Строк, протягом якого приймаються зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань:

Зауваження та пропозиції приймаються протягом місяця.

5. Зауваження та пропозиції надсилати на адресу:

Міністерство аграрної політики та продовольства України: 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 24, тел. 278 81 71, факс 278 76 02, info@minagro.gov.ua.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру: 03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 3, тел. 275 73 66, rynok_oz@land.gov.ua.

Зауваження та пропозиції надсилати електронною поштою або поштовим відправленням.

 

 

Перший заступник

Міністра аграрної політики

та продовольства України                                                                                                                Максим МАРТИНЮК

Пояснювальна записка

 до проекту наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення»

 

Мета: оновлення бази для справляння плати за землю, автоматизація формування витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки сільськогосподарського призначення, збільшення неупередженості розрахунків нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

1. Підстава розроблення проекту акта

Проект наказу розроблено відповідно до пункту 11 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» та на виконання пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року № 105 «Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», пункту 18 Порядку проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року № 105.

2. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок є капіталізованим рентним доходом із земельної ділянки, що визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно із статтею 5 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Методикою нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 року № 831, запроваджено нові методичні підходи до проведення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.

Пунктом 11 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» передбачено проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, виділене відповідне фінансування такої роботи з Державного бюджету України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 7 лютого 2018 року № 105 «Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», пунктом 4 якої доручено Міністерству аграрної політики та продовольства, Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру забезпечити проведення до 31 серпня 2018 року загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.

3. Суть проекту акта

Проект розроблено з метою затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.

Пунктом 11 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» визначено, що технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення затверджується центральним органом виконавчої влади, що формує державну політику у сфері земельних відносин.

Затвердження технічної документації дозволить відобразити дані загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення у відомостях Державного земельного кадастру, що в свою чергу дозволить автоматизувати процедуру розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів, під час надання адміністративної послуги з видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

4. Правові аспекти

У цій сфері правового регулювання діють:

Земельний кодекс України;

Закон України «Про оцінку земель»;

Закон України «Про Державний бюджет України на 2018 рік»;

постанова Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 року № 831 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення»;

постанова Кабінету Міністрів України «Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 7 лютого 2018 року № 105;

наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.05.2017 № 262 «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 травня 2017 р. за № 679/30547.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація наказу не потребує фінансування з державного та місцевих бюджетів, а також додаткових матеріальних та інших витрат.

6. Прогноз впливу

Проект акта є регуляторним актом.

Метою державного регулювання є затвердження технічної документації з загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення у зв’язку з проведенням такої оцінки у 2018 році.

Проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення забезпечить повне оновлення показників нормативної грошової оцінки земель, розташованих за межами населених пунктів, дозволить органам місцевого самоврядування отримати актуальну базу для оподаткування земель без необхідності залучення коштів місцевих бюджетів, власників та землекористувачів, а також дозволить наповнити Державний земельний кадастр відомостями про оцінку земель сільськогосподарського призначення на території всієї України.

Проект акта відповідає загальним принципам державної регуляторної політики.

 

Об’єкт впливу

Вигоди

Витрати

Держава

Оновлення бази оподаткування при справлянні податку за земельні ділянки сільськогосподарського призначення та несільськогосподарського призначення, які розташовані за межами населених пунктів.

Додаткові витрати на реалізацію акта відсутні.

Суб’єкти господарювання

Економія коштів і часу у зв’язку з відсутністю необхідності у виготовленні технічної документації про нормативну грошову оцінку на окрему земельну ділянку.

Витрати відсутні, оскільки видача витягу з відповідної технічної документації здійснюється на безоплатній основі.

Громадяни

Економія коштів і часу у зв’язку з відсутністю необхідності у виготовленні технічної документації про нормативну грошову оцінку на окрему земельну ділянку.

Витрати відсутні, оскільки видача витягу з відповідної технічної документації здійснюється на безоплатній основі, економія коштів і часу у зв’язку з відсутністю необхідності  виготовлення технічної документації про нормативну грошову оцінку на окрему земельну ділянку.

Проект акта не потребує консультацій з уповноваженими представниками всеукраїнських профспілок, їх об’єднань та всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців.

Реалізація акта не впливає на ринок праці, громадське здоров’я, екологію та навколишнє природне середовище та інші сфери суспільних відносин.

7. Позиція заінтересованих сторін

Проект акта не зачіпає інтереси соціальних партнерів, сфери наукової та науково-технічної діяльності, соціально-трудової сфери.

Реалізація передбачених проектом акта положень не стосується питань розвитку регіонів.

8. Громадське обговорення

Проект наказу розміщено на офіційному веб-сайті Мінагрополітики для громадського обговорення.

9. Позиція заінтересованих органів

Проект акта потребує погодження з Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, Державною регуляторною службою України.

10. Правова експертиза

Проект наказу підлягає державній реєстрації у Міністерстві юстиції України.

11. Запобігання дискримінації

У проекті акта відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

12. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

13. Прогноз результатів

Прийняття проекту акта забезпечить оновлення бази для справляння плати за землю, автоматизацію формування витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, неупередженість розрахунків нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що призведе до уникнення корупційних ризиків та забезпечить прозорість інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

 

 

Перший заступник

Міністра аграрної політики

та продовольства України                                                                                                           Максим МАРТИНЮК

Аналіз регуляторного

впливу проекту наказу Міністерства агарної політики та продовольства України “Про затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення”

 

І. Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання

Зазначений проект наказу розроблено на виконання пункту 11 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” та пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України “Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” від 07 лютого 2018 р. № 105 (далі – Постанова).

Пунктом 7 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” передбачено, що у 2018 році за рішенням та в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, проводиться загальнонаціональна (всеукраїнська) нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення (далі – Оцінка). Проведення Оцінки здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення затверджується центральним органом виконавчої влади, що формує державну політику у сфері земельних відносин.

Частиною першою та другою пункту 18 Порядку проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого Постановою визначено, що Мінагрополітики протягом трьох місяців з дня реєстрації технічної документації здійснює розгляд технічної документації та приймає рішення про її затвердження або про відмову в її затвердженні.

Рішення про затвердження технічної документації або про відмову в її затвердженні приймається шляхом видання відповідного наказу.

Затвердження проекту наказу дозволяє:

- використання матеріалів Оцінки, як в межах природно-сільськогосподарських районів, так і в межах адміністративно-територіальної одиниці та окремих земельних ділянок;

- забезпечити виконання вимог статей 3, 13 та 15 Закону України “Про Державний земельний кадастр” стосовно об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі (далі – Кадастр), внесення до відомостей Кадастру інформації про бонітування ґрунтів та нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення в межах природно-сільськогосподарських районів, адміністративно-територіальних одиниць та окремих земельних ділянок;

- здійснити оновлення показників нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення одночасно на всій території України і приведення їх у відповідність до сучасних показників розвитку сільського господарства;

- забезпечити можливість землевласникам не витрачати кошти та час на замовлення виготовлення окремих технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а лише отримати безоплатно витяг із технічної документації протягом трьох робочих днів з дня звернення;

- практично реалізувати статтю 23 Закону України “Про Державний земельний кадастр” та положення Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, стосовно внесення відомостей про бонітування ґрунтів та нормативну грошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення до відомостей Кадастру у формі електронного документа та автоматизувати процес проведення розрахунків нормативної грошової оцінки конкретних земельних ділянок.

Крім того, затвердження наказу сприяє в певній мірі покращенню інвестиційного клімату в аграрному секторі економіки в частині надання інвестору можливості безпосереднього та цілодобового отримання інформації про якісний стан ґрунтів (бонітування ґрунтів) та здійснення прогнозування витрат (орендної плати) за використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Безпосередній вплив проекту регуляторного акта на громадян та суб’єктів господарювання відсутній.

Основні групи, на які проблема справляє вплив:

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

Так

 

Держава

Так

 

Суб’єкти господарської діяльності, у тому числі суб’єкти малого підприємництва

Так

 

ІІ. Цілі державного регулювання

Ціллю державного регулювання є оновлення показників нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення одночасно на всій території України, забезпечення наповнення Кадастру об'єктивними, достовірними та повними відомостями про бонітування ґрунтів та нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення України, удосконалення структури та змісту електронного документу про нормативну грошову оцінку, покращення економічного стану землевласників (власників земельних часток (паїв)) в частині зменшення фінансового навантаження при виготовленні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення встановлених цілей

1. Визначення альтернативних способів

Як альтернативу до запропонованого регулювання можна розглянути так званий «status quo», тобто проведення нормативної грошової оцінки окремих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної та приватної власності та внесення до відомостей Кадастру інформації про бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки відповідних земельних ділянок за результатами виготовлення відповідної технічної документації та проведення державної експертизи землевпорядної документації окремих земельних ділянок, при відсутньому електронному документі з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, відсутності інформації в Кадастрі про бонітування ґрунтів та нормативну грошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення в розрізі природно-сільськогосподарських районів адміністративно-територіальних одиниць (областей) України.

Вид альтернативи

 

Опис альтернативи

Альтернатива 1.

Проведення нормативної грошової оцінки окремих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної та приватної власності та внесення до Кадастру інформації про бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки відповідних земельних ділянок за результатами виготовлення відповідної технічної документації та проведення державної експертизи землевпорядної документації окремих земельних ділянок, відсутність удосконаленої структури та змісту електронного документу з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, відсутність інформації в Державному земельному кадастрі про бонітування ґрунтів та нормативну грошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення в розрізі природно – сільськогосподарських районів адміністративно-територіальних одиниць (областей).

 

Довготривалість процесу наповнення відомостей Кадастру в частині внесення інформації про бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земель в межах території адміністративно-територіальної одиниці земельних ділянок та відсутність можливості у землевласників отримання витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки без витрат коштів на її замовлення та виготовлення.

 

Альтернатива 2.

Проведення загальнонаціональної (всеукра-їнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогос-подарського призначення.

Покращення фінансового стану землевласників за можливості отримання нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки без грошових витрат.

Виконання  вимог статей 13 та 15 Закону України “Про Державний земельний кадастр” стосовно внесення до відомостей Кадастру інформації про бонітування ґрунтів та нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення в межах території адміністративно-територіальної одиниці та окремих земельних ділянок.

 Наявність об'єктивної, достовірної та повної інформації стосовно нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.

 

 

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

 

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива

Відсутність можливості прискореного наповнення Кадастру інформацією про бонітування ґрунтів та нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення в межах території адміністративно-територіальної одиниці та земельних ділянок.

Відсутність у органів виконавчої влади та місцевого самоврядування об'єктивної, достовірної та повної інформації стосовно нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.

 

Витрати відсутні

 

Альтернатива 2.

 

Забезпечення проведення нормативної грошової оцінки всіх земель сільськогосподарського призначення адміністративно-територіальної одиниці та земельних ділянок.

Забезпечення наповнення Державного земельного кадастру відомостями про нормативну грошову оцінку земель адміністративно-територіальних одиниць (областей)  України, удосконалення структури та змісту електронного документу.

Наявність у органів виконавчої влади та місцевого самоврядування об'єктивної, достовірної та повної інформації стосовно нормативної грошової оцінки земель сільськогос-подарського призначення.

 

Додаткових витрат, необхідних для реалізації положень проекту  регуляторного акту не передбачається.

 

 

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

 

Вид альтернативи

Вигоди

 

Витрати

Альтернатива 1.

Отримання матеріалів оновленої нормативної грошової оцінки земельної ділянки

Існування необхідності замовляти окрему технічну документацію на кожну земельну ділянку з відповідною оплатою таких робіт (в середньому від 1000-3000 грн. за ділянку).

Альтернатива 2.

Спрощення отримання матеріалів оновленої нормативної грошової оцінки земельної ділянки

за рахунок автоматизації процесу проведення її  розрахунків.

 

Витрати відсутні

 

 

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць

20

2 174

4 730

36 435

43 359

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

0,04

5,06

10,9

84,0

X

 

 

 

Вид альтернативи

Вигоди

 

Витрати

 

 

Альтернатива 1.

Отримання інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Відсутність об'єктивної, достовірної та повної інформації стосовно нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.

Отримання інформації шляхом звернення із заявою до центру надання адміністративних послуг або заповнення заяви в електронній формі та отримання інформації безоплатно протягом трьох днів з моменту звернення, у разі відсутності інформації необхідно замовляти окрему технічну документацію на кожну земельну ділянку з відповідною оплатою таких робіт (в середньому від 1000-3000 грн. за ділянку).

 

 

Альтернатива 2.

Отримання інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та наявність об'єктивної, достовірної та повної інформації стосовно нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.

Отримання інформації без необхідності звернення із заявою до центру надання адміністративних послуг чи в електронній формі.

 

Сумарні витрати за альтернативами

Сума витрат, гривень

Альтернатива 1. Сумарні витрати для суб’єктів господарювання великого і середнього підприємництва  згідно з додатком 2 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (рядок 11 таблиці “Витрати на одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта”)

 

0

 

Альтернатива 2. Сумарні витрати для суб’єктів господарювання великого і середнього підприємництва  згідно з додатком 2 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (рядок 11 таблиці “Витрати на одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта”)

0

      

 

IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

 

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1

2

Довготривалість процесу наповнення Кадастру в частині внесення інформації про бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земель в межах території адміністративно-територіальної одиниці та земельних ділянок та відсутність можливості у землевласників отримання витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки без витрат коштів на її замовлення та виготовлення.

Недосконалість наповнення інформацією Кадастру. Відсутність об'єктивної, достовірної та повної інформації стосовно нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.

Альтернатива 2

4

Відсутність витрат власників земельних ділянок на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок та отримання витягу з такої документації.

Наповнення відомостей Кадастру інформацією про бонітування ґрунтів та нормативну грошову оцінку земель.

Наявність об'єктивної, достовірної та повної інформації стосовно нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.

 

Рейтинг результативності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

 

Альтернатива 2

 

Забезпечення наявності інформації про бонітування ґрунтів та нормативну грошову оцінку всіх земель сільськогосподарського  призначення, внесення таких відомостей до Державного земельного кадастру та автоматизація розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Відсутність витрат власників земельних ділянок на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок та отримання витягу з такої документації.

Додаткових витрат, необхідних для реалізації положень проекту  регуляторного акту не передбачається

Прискорення вирішення зазначених проблем та скорочення часу на проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, наповнення відомостей  Кадастру.

Альтернатива 1

Довготривалість процесу досягнень зазначених вигод

Існування необхідності замовляти окрему технічну документацію на кожну земельну ділянку з від-повідною оплатою таких робіт (в середньому від 1000-3000 грн. за ділянку).

Довготривалість вирішення зазначених проблем.

 

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Альтернатива 1

Перманентне вирішення проблеми

Х

Альтернатива 2

Одночасне вирішення проблеми

Ризик зовнішніх чинників на дію акта відсутній

V. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми

Основними механізмами, які забезпечили розв’язання визначеної проблеми є:

внесення до відомостей Кадастру інформації про агровиробничі групи ґрунтів в розрізі природно-сільськогосподарських районів адміністративно-територіальних одиниць (областей) України;

внесення до відомостей Кадастру балів бонітету агровиробничих груп ґрунтів;

розрахунок та внесення до відомостей Кадастру шкал нормативної грошової оцінки агровиробничих груп ґрунтів сільськогосподарських угідь природно-сільськогосподарського району (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ, перелогів);

визначення та внесення до відомостей Кадастру об'єктивної, достовірної та повної інформації стосовно нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення в розрізі природно-сільськогосподарських районів адміністративно-територіальних одиниць (областей) України і окремих земельних ділянок та одиниці ріллі по Автономній Республіці Крим та по областям України;

запровадження автоматизованого розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

Витрати на виконання вимог регуляторного акта з боку органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування відсутні. Прийняття регуляторного акта не потребує створення нового центрального органу виконавчої влади.

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

Строк дії регуляторного акта пропонується не обмежувати у часі.

У разі прийняття нормативно-правового акта вищої юридичної сили, яким буде змінено регулювання методичних засад та процедури проведення нормативної грошової оцінки, положення регуляторного акта будуть приведені у відповідність до такого нормативно-правового акта.

Термін набрання чинності регуляторним актом – 01.01.2019.

VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

Основними показниками результативності акта є:

- використання матеріалів Оцінки, як в межах природно- сільськогосподарських районів, так і в межах адміністративно-територіальної одиниці та окремих земельних ділянок;

- виконання вимог статей 13 та 15 Закону України “Про Державний земельний кадастр” стосовно внесення до відомостей Кадастру інформації про бонітування ґрунтів та нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення в межах природно-сільськогосподарських районів адміністративно-територіальних одиниць та окремих земельних ділянок;

- оновлення показників нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення одночасно на всій території України і приведення їх у відповідність до сучасних показників розвитку сільського господарства;

- забезпечення можливості землевласникам не витрачати кошти та час на замовлення виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки  земельних ділянок, а лише отримати безоплатно витяг із технічної документації протягом трьох робочих днів з дня звернення;

- визначення та внесення до відомостей Кадастру об'єктивної, достовірної та повної інформації стосовно нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення в розрізі природно-сільськогосподарських районів адміністративно-територіальних одиниць (областей) України і окремих земельних ділянок та одиниці ріллі по Автономній Республіці Крим та по областям України;

- реалізація вимоги статті 23 Закону України “Про Державний земельний кадастр” та положення Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, стосовно внесення таких відомостей про бонітування ґрунтів та нормативну грошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення у формі електронного документа та автоматизація процесу проведення розрахунків нормативної грошової оцінки конкретних земельних ділянок.

Покращення інвестиційного клімату в аграрному секторі економіки в частині можливості інвестору безпосереднього та цілодобового отримання інформації про якісний стан ґрунтів (бонітування ґрунтів) та здійснення прогнозування витрат (орендної плати) за використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

Базове відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватись після набрання чинності цим регуляторним актом шляхом статистичного аналізу результативності проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Повторне відстеження буде здійснено через рік після набуття чинності регуляторного акту, в результаті якого відбудеться порівняння показників базового та повторного відстеження. У разі виявлення неврегульованих
та проблемних питань шляхом аналізу результативності дії цього акта, ці питання будуть врегульовані шляхом внесення відповідних змін.

Періодичне відстеження буде здійснюватися раз на три роки, починаючи з дня виконання заходів з повторного відстеження. Установлені кількісні та якісні значення показників результативності акта порівнюватимуться із значеннями аналогічних показників, що встановлені під час повторного відстеження.

 

 

Перший заступник

Міністра аграрної політики

та продовольства України                                                                                                             Максим МАРТИНЮК

 

Витрати

на одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта

Порядковий номер

Витрати

За перший рік

За п’ять років

1

Податки та збори (зміна розміру податків/зборів, виникнення необхідності у сплаті податків/зборів), гривень

275

1 375

2

Кількість суб’єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць

2 194

2 194

3

Сумарні витрати суб’єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на виконання регулювання (вартість регулювання) (рядок 9 х рядок 10), гривень

603 350

3 016 750

Розрахунок відповідних витрат на одного суб’єкта господарювання

Вид витрат

У перший рік

Періодичні (за рік)

Витрати за п’ять років

Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/підвищення кваліфікації персоналу тощо

0

0

0

Вид витрат

Витрати на сплату податків та зборів (змінених/нововведених) (за рік)

Витрати за п’ять років

Зміна розміру плати за землю внаслідок запровадження регуляторного акта (розрахункове збільшення плати за землю при «базовій» ставці земельного податку 1% від нормативної грошової оцінки земель)

275

1 375