портал в режимі тестування та наповнення
0 800 215 010
Гаряча лінія
1545
Урядова гаряча лінія
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів
Проект Наказу Мінагрополітики від 27 березня 2013

Проект наказу Мінагрополітики України “Про внесення змін до деяких наказів щодо документів дозвільного характеру”

Проект

 

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ

 

 

НАКАЗ

 

_______________                                                                                 Київ                                                                                         _____________  

 

Про внесення змін до деяких наказів щодо документів дозвільного характеру

 

Відповідно до підпунктів 7.85, 7.89, 7.111 підпункту 7 пункту 4 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 500, Положення про Державну ветеринарну та фітосанітарну службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 464,

 

НАКАЗУЮ:

 

1. Затвердити Зміни до деяких наказів щодо документів дозвільного характеру, що додаються.

2. Департаменту тваринництва (Гетя А.А.) подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Сеня О.В.

 

 

            Міністр                                                                                                                                                                                          М.В. Присяжнюк

Повідомлення про оприлюднення

до проекту наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України "Про внесення змін до деяких наказів щодо документів дозвільного характеру"

 

З метою отримання зауважень та пропозицій до проекту наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України "Про внесення змін до деяких наказів щодо документів дозвільного характеру" (далі – проект наказу) Міністерство аграрної політики та продовольства України оголошує про його публікацію на офіційному веб-сайті Мінагрополітики України та Держветфітослужби України.

Проектом наказу пропонується гармонізувати деякі накази із законодавством Європейського Союзу у частині документів дозвільного характеру, висновків, сертифікатів, погоджень, експертиз тощо, які повинні одержувати та/або проходити (здійснювати) оператори ринку харчових продуктів, зокрема:

наказ Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 07.06.2002 № 28 "Про затвердження Правил передзабійного ветеринарного огляду тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м'яса та м'ясних продуктів", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 червня 2002 р. за 524/6812;

наказ Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 01.09.2000 № 45 "Про затвердження Положення про державний ветеринарний нагляд та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання щодо забою тварин, переробки, зберігання, транспортування й реалізації продукції тваринного походження", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2000 р. за № 760/4981;

наказ Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 15.04.2002 № 16 "Про затвердження Положення про державну лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи на ринку", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2002 р. за № 404/6692;

наказ Державного департаменту ветеринарної медицини Мінагрополітики України 19.12.2006 № 100 "Про затвердження Ветеринарно-санітарних вимог утримання птиці в особистих селянських господарствах" зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19 січня 2007 р. за № 42/13309;

наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.10.2012 № 652 "Про затвердження Порядку використання тварин у сільському господарстві" зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09 листопада 2012 р. за № 1898/22210;

наказ Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 14.06.2004 № 71 "Про затвердження Ветеринарних вимог щодо імпорту в Україну об'єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 червня 2004 р. за № 768/9367.

Метою проекту наказу є виключення з зазначених нормативно–правових актів, які містять ознаки дозвільних процедур, та дозвільних документів, видача (отримання) яких не передбачена діючим Законом України.

Прийняття проекту наказу продиктовано необхідністю спрощення діяльності суб’єктів господарювання, дерегуляції підприємницької діяльності, гармонізації законодавства України із законодавством Європейського Союзу у частині видачі документів дозвільного характеру.

Проект наказу є регуляторним актом, який справлятиме позитивний вплив на ринкове середовище, забезпечення прав та інтересів суб’єктів господарювання, громадян та держави, а також відповідає принципам державної регуляторної політики.

Розробником законопроекту є Держветфітослужба України.

Проект та аналіз його регуляторного впливу розміщено в мережі Інтернет на офіційному веб-сайті Держветфітослужби України (www.vet.gov.ua).

Зауваження та пропозиції стосовно законопроекту та аналізу регуляторного впливу в письмовій та електронній формі просимо надавати за такими адресами:

- Міністерство аграрної політики та продовольства України, вул. Хрещатик 24, м. Київ, 01001;

- Державну службу України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва: 01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11 Факс: (044) 254-43-78;

Державну ветеринарну та фітосанітарну службу України: 01001 м. Київ, вул. Б.Грінченко, 1, тел. 279 49 81; тел./факс 279 48 87.

 

 

Заступник Міністра аграрної

політики та продовольства України                                                                                                                                                             О.В. Сень

 

 

Пояснювальна записка

до проекту наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України "Про внесення змін до деяких наказів щодо документів дозвільного характеру"

 

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Національним планом дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава" (далі - Національний план дій на 2012 рік), затвердженим Указом Президента України від 12.03.2012 № 128, передбачено (пункт 91.1.1) видання нормативно-правових актів щодо гармонізації українського законодавства із законодавством Європейського Союзу у частині документів дозвільного характеру, висновків, сертифікатів, погоджень, експертиз тощо, які повинні одержувати та/або проходити (здійснювати) оператори ринку харчових продуктів.

З метою реалізації завдань, визначених Національним планом дій на 2013 рік, розроблено проект наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України "Про внесення змін до деяких наказів щодо документів дозвільного характеру" (далі – проект наказу).

2. Мета і шляхи її досягнення

Проектом наказу пропонується гармонізувати деякі накази із законодавством Європейського Союзу у частині документів дозвільного характеру, висновків, сертифікатів, погоджень, експертиз тощо, які повинні одержувати та/або проходити (здійснювати) оператори ринку харчових продуктів, зокрема:

наказ Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 07.06.2002 № 28 "Про затвердження Правил передзабійного ветеринарного огляду тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м'яса та м'ясних продуктів", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 червня 2002 р. за № 524/6812;

наказ Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 01.09.2000 № 45 "Про затвердження Положення про державний ветеринарний нагляд та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання щодо забою тварин, переробки, зберігання, транспортування й реалізації продукції тваринного походження", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2000 р. за № 760/4981;

наказ Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 15.04.2002 № 16 "Про затвердження Положення про державну лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи на ринку", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2002 р. за № 404/6692;

наказ Державного департаменту ветеринарної медицини Мінагрополітики України 19.12.2006 № 100 "Про затвердження Ветеринарно-санітарних вимог утримання птиці в особистих селянських господарствах" зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19 січня 2007 р. за № 42/13309;

наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.10.2012 № 652 "Про затвердження Порядку використання тварин у сільському господарстві" зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09 листопада 2012 р. за № 1898/22210;

наказ Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 14.06.2004 № 71 "Про затвердження Ветеринарних вимог щодо імпорту в Україну об'єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 червня 2004 р. за № 768/9367.

Метою проекту наказу є виключення з зазначених нормативно–правових актів, які містять ознаки дозвільних процедур, та дозвільних документів, видача (отримання) яких не передбачена діючим Законом України.

Прийняття проекту наказу продиктовано необхідністю спрощення діяльності суб’єктів господарювання, дерегуляції підприємницької діяльності, гармонізації законодавства України із законодавством Європейського Союзу у частині видачі документів дозвільного характеру.

Проект наказу є регуляторним актом, який справлятиме позитивний вплив на ринкове середовище, забезпечення прав та інтересів суб’єктів господарювання, громадян та держави, а також відповідає принципам державної регуляторної політики.

3. Правові аспекти

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є:

Конституція України;

Закон України "Про безпечність та якість харчових продуктів".

Указ Президента України від 12.03.2013 № 128 "Про Національний план дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава";

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту наказу не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект наказу потребує погодження із Радою підприємців при Кабінеті Міністрів України, Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, Мінфіном України, Мінекономрозвитку України, МОЗ України.

6. Регіональний аспект

Проект наказу не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

6.1. Запобігання дискримінації

Проект наказу не має положень, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті наказу відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект наказу не потребує проведення консультацій з громадськістю. Разом з цим, проект розміщений на сайті Держветфітослужби України (www.vet.gov.ua).

9. Позиція соціальних партнерів

Проект наказу не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Прийняття проекту наказу продиктовано необхідністю спрощення діяльності суб’єктів господарювання, дерегуляції підприємницької діяльності, гармонізації законодавства України із законодавством Європейського Союзу у частині видачі документів дозвільного характеру.

11. Прогноз результатів

Основним показником результативності буде скорочення кількості документів дозвільного характеру, необхідність отримання яких операторами ринку не передбачена законодавством ЄС та таких, які не внесені до Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затвердженого Законом України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності".

 

 

Заступник Міністра аграрної

політики та продовольства України                                                                                                                                                         О.В. Сень

Аналіз регуляторного впливу

до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру , які повинні одержувати оператори ринку харчових продуктів"

 

1. Проблема, яку передбачається розв'язати шляхом державного регулювання

Національним планом дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава" (далі - Національний план дій на 2012 рік), затвердженим Указом Президента України від 12.03.2012 № 128, передбачено (пункт 91.1.1) видання нормативно-правових актів щодо гармонізації українського законодавства із законодавством Європейського Союзу у частині документів дозвільного характеру, висновків, сертифікатів, погоджень, експертиз тощо, які повинні одержувати та/або проходити (здійснювати) оператори ринку харчових продуктів.

З метою реалізації завдань, визначених Національним планом дій на 2013 рік, розроблено проект наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України "Про внесення змін до деяких наказів щодо документів дозвільного характеру" (далі – проект наказу).

2. Цілі державного регулювання

Проектом наказу пропонується гармонізувати деякі накази із законодавством Європейського Союзу у частині документів дозвільного характеру, висновків, сертифікатів, погоджень, експертиз тощо, які повинні одержувати та/або проходити (здійснювати) оператори ринку харчових продуктів, зокрема:

наказ Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 07.06.2002 № 28 "Про затвердження Правил передзабійного ветеринарного огляду тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м'яса та м'ясних продуктів", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 червня 2002 р. за 524/6812;

наказ Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 01.09.2000 № 45 "Про затвердження Положення про державний ветеринарний нагляд та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання щодо забою тварин, переробки, зберігання, транспортування й реалізації продукції тваринного походження", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2000 р. за № 760/4981;

наказ Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 15.04.2002 № 16 "Про затвердження Положення про державну лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи на ринку", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2002 р. за № 404/6692;

наказ Державного департаменту ветеринарної медицини Мінагрополітики України 19.12.2006 № 100 "Про затвердження Ветеринарно-санітарних вимог утримання птиці в особистих селянських господарствах" зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19 січня 2007 р. за № 42/13309;

наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.10.2012 № 652 "Про затвердження Порядку використання тварин у сільському господарстві" зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09 листопада 2012 р. за № 1898/22210;

наказ Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 14.06.2004 № 71 "Про затвердження Ветеринарних вимог щодо імпорту в Україну об'єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 червня 2004 р. за № 768/9367.

Метою проекту наказу є виключення з зазначених нормативно–правових актів, які містять ознаки дозвільних процедур, та дозвільних документів, видача (отримання) яких не передбачена діючим Законом України.

Прийняття проекту наказу продиктовано необхідністю спрощення діяльності суб’єктів господарювання, дерегуляції підприємницької діяльності, гармонізації законодавства України із законодавством Європейського Союзу у частині видачі документів дозвільного характеру.

Проект наказу є регуляторним актом, який справлятиме позитивний вплив на ринкове середовище, забезпечення прав та інтересів суб’єктів господарювання, громадян та держави, а також відповідає принципам державної регуляторної політики.

3. Визначення альтернативних способів досягнення зазначених цілей та аргументи щодо переваги обраного способу

Перша альтернатива – залишити дану ситуацію без змін.

Дана альтернатива є неприйнятною, оскільки розроблення проекту наказу передбачено Національним планом дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава" (далі - Національний план дій на 2013 рік), затвердженим Указом Президента України від 12.03.2013 № 128.

Перевагами обраного способу досягнення встановленої цілі є безпосереднє державне регулювання, яке направлене на гармонізацію нормативно-правових актів України із законодавством Європейського Союзу у частині документів дозвільного характеру, висновків, сертифікатів, погоджень, експертиз тощо, які повинні одержувати та/або проходити (здійснювати) оператори ринку харчових продуктів).

4. Механізм, який застосовується для розв'язання проблеми, і відповідні заходи

Організаційна робота щодо виконання заходів і робіт, зазначених в проекті наказу, покладається на Мінагрополітики України, Держветфітослужбу України.

Шляхом вилучення із нормативно–правових актів норм, які стосуються видачі документів дозвільного характеру, які не передбачені законодавством Європейського Союзу законодавство України гармонізується із законодавством Європейського Союзу.

Зміни, які пропонується внести до діючих нормативно –правових актів України стосуються виключно положень, які стосуються виробництва та обігу харчових продуктів.

5. Обґрунтування можливостей досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта

Наразі відносини між органами виконавчої влади, виробниками,  продавцями (постачальниками) та споживачами харчових продуктів  і визначає правовий порядок забезпечення безпечності та якості харчових продуктів, що виробляються, знаходяться в обігу, імпортуються, експортуються регулює Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів".

Разом з цим, нормативно-правові акти України, які регулюють окремі питання виробництва та обігу харчових продуктів містять норм, які регулюються Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Разом з цим, відповідно до статті 1 Закону України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності" забороняється вимагати від суб'єктів господарювання отримання документів дозвільного характеру, необхідність отримання яких не передбачена законом та які не внесені до Переліку, затвердженого цим Законом.

Таким, чином через реалізацію норм проекту наказу нормативно-правові акти, які регулюють окремі питання виробництва та обігу харчових продуктів будуть приведені у відповідність до норм діючого законодавства у сфері видачі документів дозвільного характеру.

Вплив зовнішніх факторів на дію акта не передбачається. Із прийняттям регуляторного акта механізми впливу на фізичних, юридичних осіб залишаються незмінними, перешкоди та негативні наслідки щодо впровадження та виконання ними вимог регуляторного акта відсутні.

6. Очікувані результати прийняття акта

 

Вигоди

Витрати

Сфера інтересів держави

Гармонізація законодавства України.

Забезпечення реалізації державної політики у сфері безпечності харчових продуктів.

Збільшення інвестицій.

Додаткові витрати державного та місцевих бюджетів відсутні

Сфера інтересів суб’єктів господарювання

Дерегуляція підприємницької діяльності.

Спрощення умов ведення бізнесу.

Зменшення витрат.

Витрати відсутні.

 

Сфера інтересів громадян

Збільшення виробництва продукції.

Відсутні

 

Дія акта поширюється на більше ніж 53 тис. суб'єктів господарювання.

Після набрання чинності регуляторний акт буде надіслано всім заінтересованим міністерствам та відомствам.

Досягнення очікуваних результатів та досягнення цілей регулювання буде проводиться на підставі порівняння прогнозних показників та отриманих у подальшому даних.

7. Строк чинності регуляторного акта

Строк дії регуляторного акта необмежений.

Даний регуляторний акт може бути переглянуто за ініціативою регуляторного органу або на підставі аналізу звіту про відстеження результативності цього регуляторного акта, при зміні законодавчої бази.

8. Визначення результативності регуляторного акта

Основним показником результативності буде скорочення кількості документів, дозвільного характеру необхідність отримання яких операторами ринку не передбачена законодавством ЄС, та таких, які не внесені до Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затвердженого Законом України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності".

Час, що витрачатиметься суб’єктами господарювання, пов’язаний з виконанням вимог акта, не змінюватиметься.

Суб'єкти господарювання не повинні будуть отримувати документи дозвільного характеру задіяні у виробництві та обігу харчових продуктів, не передбачені Законом України "про безпечність та якість харчових продуктів".

Додаткових фінансових надходжень до державного та місцевих бюджетів не передбачається.

Кількість суб’єктів господарювання на яких поширюється дія акту – більше 50 тис. суб’єктів господарювання.

Прийняття проекту буде сприяти вдосконаленню державного контролю, забезпеченню високого рівня прозорості, неупередженості та узгодженості дій під час здійснення заходів державного контролю на всіх рівнях.

Результативність проекту характеризуватиметься встановленням належних процедур державного контролю для забезпечення права операторів ринку на виробництво належної якості та безпечності товарів.

Рівень поінформованості буде значним: по-перше – проект було оприлюднено з метою обговорення та отримання від суб’єктів господарювання зауважень та пропозицій, по-друге – після прийняття, зазначений нормативно-правовий акт буде розміщено на сайті Мінагрополітики України та Верховної Ради України.

Інформацію щодо основних положень акта суб’єкти господарювання та/або фізичні особи можуть отримати на сайті за електронною адресою Держветфітослужби України (www.vet.gov.ua) (розділ "Проекти документів").

9. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватись відстеження результативності акта

У разі прийняття регуляторного акта послідовно здійснюються базове, повторне та періодичне відстеження його результативності згідно із статтею 10 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" та Методикою відстеження результативності регуляторного акта, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308.

Базове відстеження результативності регуляторного акта буде проводитись до набрання чинності цього регуляторного акта шляхом аналізу статистичних даних, а також моніторингу звернень суб’єктів господарювання з питань, які регулюються законопроектом.

Повторне відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься через рік з дня набрання ним чинності шляхом аналізу статистичних даних в порівняні з базовим відстеженням.

Періодичне відстеження результативності буде здійснено з метою перевірки сталого досягнення регуляторним актом цілей, задекларованих при його прийняті після здійснення повторного відстеження результативності цього акта.

Періодичні відстеження результативності регуляторного акта здійснюватимуться один раз на кожні три роки, починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта.

За результатами кожного відстеження готується звіт про відстеження результативності регуляторного акта, який не пізніше як у десятиденний строк з дня підписання оприлюднюється на офіційному WEB-сайті Мінагрополітики України та направляється до Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва та/або Мінекономрозвитку України.

 

 

Заступник Міністра аграрної

політики та продовольства України                                                                                                                                                         О.В. Сень

 

 



Додатки