портал в режимі тестування та наповнення
0 800 215 010
Гаряча лінія
1545
Урядова гаряча лінія
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин

Опубліковано 08 листопада 2019 року, 14:15

08 листопада 2019 року

У Степу, подекуди Лісостепу, Івано-Франківській та Львівській областях Полісся в посівах озимих зернових колосових культур, розміщених після стерньових попередників, продовжують живитися личинки (І-ІІ віків) хлібної жужелиці (туруна). Чисельність шкідника становить 0,2-2 екз. на кв.м, які пошкодили 2-7% рослин. Гусениці озимої совки, які перебувають здебільшого в ІУ-УІ віках, за чисельності 0,2-2 екз. на кв.м доживлюються та відходять в нижні шари ґрунту на зимівлю.

Проти зазначених шкідників за надпорогової чисельності та температури повітря не нижче +5°С озимі зернові у фази сходи - початок кущіння захищають через осередкові чи всуціль полів обприскування дозволеними до використання інсектицидами.

Температурний режим звітного періоду повсюди сприяв розвитку та поширенню хвороб у посівах озимих культур. Борошнистою росою охоплено 2-12, макс. до 20% в осередках Волинської області. Септоріозом, кореневими гнилями, бурою листковою іржею уражено 2-6% рослин. Повсюди на ранніх посівах озимого ячменю гельмінтоспоріоз охопив 2-8% рослин культури. Для збереження зимостійкості рослин посіви оздоровлюють рекомендованими фунгіцидами.

20-100% площ озимого ріпаку, переважно лісостепових та поліських областей, охоплено пероноспорозом, борошнистою росою, фомозом, альтернаріозом, білою плямистістю, бактеріозом, де ними уражено 2-10% рослин (Волинська, Хмельницька обл.). Осередково в посівах культури спостерігається пошкодження капустяною попелицею, хрестоцвітими блішками, гусеницями ріпакового пильщика, озимої совки. Для запобігання переростання та покращення перезимівлі у фазу 5-6 листків культури рекомендовано провести обробку дозволеними до використання фунгіцидами.

Повсюди у посівах озимих зернових та ріпаку спостерігається масове розселення мишоподібних гризунів, які продовжують мігрувати з лісосмуг, узбіч доріг, неорних земель, в пошуках соковитого корму. Відсоток заселених площ у посівах озимої пшениці по парах складає 10-20%, у посівах озимої пшениці, висіяної по стерньовим попередникам, площа заселення гризунами становить 15-30%, у посівах озимини після зібраного соняшника -30%, осередково до 80%, за чисельності 0,8-4 жилих колоній з 2-5, макс. 8-9 жилими норами на 1 га (Волинська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Чернівецька, Хмельницька). У посівах озимого ріпаку нараховується 1,1-3 колоній на гектар, в них по 1-4 жилих нори, заселено до 30% обстеженої площі (Запорізька, Івано-Франківська, Кіровоградська, Луганська, Львівська обл.). Багаторічні трави, неугіддя, лісосмуги, неорні землі, заселені гризунами на площі 40-100% по 2-5, макс. 6-11 (Вінницька, Волинська, Житомирська, Івано-Франківська, Луганська, Хмельницька, Чернівецька, ін. обл.) жилих колоній на гектарі.

Збереження сходів озимих культур забезпечує своєчасне виявлення та знешкодження гризунів в разі 3-5 і більше жилих колоній на гектарі через внесення в нори отруєних принад дозволених родентицидів.

У господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових та ріпаку, багаторічних травах та інших угіддях.