портал в режимі тестування та наповнення
Гаряча лінія
1545
Урядова гаряча лінія
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Протокол спільного засідання Громадських рад при Мінагрополітики, Мін'юсті та Держгеокадастрі від 02 серпня 2017 року

Опубліковано 20 лютого 2019 року, 15:15

Протокол спільного засідання з представниками громадських рад Міністерства юстиції України та Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

02 серпня 2017 року

(початок об 11 год. 00 хв.)

ЗАПРОШЕНІ: народні депутати України, представники Мінагрополітики, Мінрегіону, громадських об’єднань та асоціацій, наукових установ, засобів масової інформації представники Мінагрополітики, громадянського суспільства, представники ЗМІ та інших організацій (список додається).

Головуючий Г.В. Новіков – голова Громадської ради.

Уповноважений секретар М.М. Бутківська

Порядок денний:

1. Недоліки ведення Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в контексті забезпечення оподаткування земель і боротьби з рейдерством; Доповідач С.М. Кубах – експерт з питань управління земельними ресурсами проекту USAID «Агросільрозвиток»

ВИСТУПИЛИ: Новіков Г.В. (голова Громадської ради при Мінагрополытики), який ознайомив присутніх із метою спільного засідання, порядком денним та регламентом роботи. Представив запрошених. Окреслив проблему рейдерських захоплень, причини виникнення цього явища та існуючі способи боротьби з ним. Навів приклади організації самооборони, збройних протистоянь, жертв. Зауважив, що ситуація дуже гостра та потребує негайної реакції та втручання з боку громадськості.

 Запропонував перед доповіддю Кубаха С.М. виступити Стрижаку М.І, як представнику АФЗУ, з огляду на численні рейдерські захвати та велику кількість постраждалих від них серед фермерів.

ВИСТУПИЛИ: Стрижак М.І. (АФЗУ), який наголосив на гостроті проблеми та кількості постраждалих фермерів, на неможливості вирішити її законним шляхом. Порівняв сьогодення із часами «розкуркулення». Зауважив, що для практичного вирішення цього питання потрібно спочатку законодавчо визнати явище «рейдерство», дослідити причини його виникнення та способи захисту від нього.

Сьогодні фермери лишилися безпорадними перед рейдерами. При кожному міністерстві, відомстві, політичній партії створені антирейдерські робочі групи, комісії, комітети, проте проблема лишається і навіть поглиблюється. Винуватих знають, але жодних мір до них не застосовують. Навів приклади рейдерських захоплень по всій території України, їх механізмів. Неможливість подолати це явище законним шляхом змушує людей озброюватись та ставати на захист свого майна, створювати загони самооборони, сіяти та прибирати врожаї під прицілом…

Проблема поглиблюється небажанням силових структур виконувати свої прямі обов’язки. Всі знають хто стоїть за кожним рейдерських захопленням, проте жодних заходів впливу не здійснюють. Це нав’язує спосіб ведення боротьби…

Закликав присутніх до прийняття різкого ультимативного рішення, залучити ЗМІ до вирішення цієї проблеми.

Кубах С.М. (ГО «Інститут сільського розвитку», експерт USAID) повідомив присутнім, що проблема не нова і прогнозована. Провів короткий аналіз нормативно-правових актів щодо захисту майнових прав, їх реєстрації; взаємодії органів реєстрації майнових прав. Відтворив порядок реєстрації майнових прав та зміни, що відбувалися у ньому з 1992 року, вказавши відповідальних та уповноважених у різні періоди. Детально описав системи Державного земельного кадастру, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та проблеми, що виникають при їх наповненні. Держателями цих реєстрів є відповідно Держгеокадастр та Мін’юст. Описав схему взаємодії цих двох систем передбачену законодавством та пояснив, як фактично відбувається цей процес, детально зупинившись на недоліках та прогалинах у ньому. Виявив основні проблеми та їх наслідки, недоліки існування дуальної системи реєстрації речових прав. Наглядно пояснив про відірваність фіскальної служби від обох реєстрів – у неї відсутній єдиний список об’єктів оподаткування, тому податки нараховують здебільшого відповідно до поданих декларацій.

Грибков М.Є. поцікавився чи аналізували в USAID прогалини в програмному забезпеченні та можливі шляхи їх виправлення?

Кубах С.М. пояснив, що не може відповісти за USAID, але з досвіду роботи в ДЗК відповів, що на етапі створення програмного забезпечення було підготовлене технічне завдання, частина якого була згодом вилучена з певних причин і не втілена. Володільцем і замовником технічного завдання та програмного забезпечення є Держгеокадастр і помилки та прогалини може виправити лише він.

Черепаха В.О. (заступник голови Громадської ради при Мін’юсті) прокоментував виступ доповідача, зауваживши, що вже з жовтня цього року почне діяти Постанова КМУ № 509 від 12.07.2017 «Про затвердження Порядку доступу державних реєстраторів прав на нерухоме майно та користування відомостями Державного земельного кадастру». Документом передбачається механізм безпосереднього доступу державних реєстраторів до відомостей Державного земельного кадастру та користування такими відомостями під час проведення державної реєстрації речових прав на земельні ділянки. Тепер державний реєстратор речових прав отримуватиме в режимі реального часу відомості про земельну ділянку, у тому числі відомості про власників, користувачів земельної ділянки за кадастровим номером земельної ділянки.

 Повідомив, що в Мін’юсті знають про наявні проблеми реєстрації речових прав, про неможливість перевірити достовірність наданих документів, про подвійну реєстрацію, відсутність деяких договорів оренди в реєстрі Держгеокадастру і т.п. Правова позиція Верховного Суду України – недопустимість подвійної реєстрації, перевага завжди на боці першого власника.

Висловив ствердження, що будуть розроблені протоколи по виправленню прогалин та налагодженню взаємодії між двома реєстрами речових прав.

Новіков Г.В. висловив сподівання, що Постанова дійсно буде діяти, як всі й очікують. Зазначив, що рішенням Аграрного Форуму вже створена та діє робоча група, метою якої є напрацювання «антирейдерських» змін до законопроектів. Тому усіх бажаючих закликав дієво долучитися до її роботи з тим, щоб до 01.09.2017 подати пропозиції до початку парламентських слухань.

Черепаха В.О. повідомив, що є зареєстрований «антирейдерський» законопроект, який передбачає посилення відповідальності реєстраторів, обов’язок здійснювати перевірку документів, судових рішень. Пропонує доповнити Кримінальний Кодекс України окремими статтями щодо відповідальності осіб, що мають доступ до реєстрів, окремо передбачає доповнити статтями щодо відповідальності за протиправне заволодіння майнового комплексу, його частин, перешкоджання господарській діяльності чи обмеження діяльності та т.п. Дійсно, визначення рейдерства у нас на законодавчому рівні немає. Шляхом підробки договорів чи інших документів через реєстраторів відбуваються правочини і їх легалізація. При Мін’юсті утворена та діє комісія з розгляду скарг державної реєстрації, метою якої є розгляд проблемних правочинів та їх скасування при необхідності. До неї виникає багато питань стосовно об’єктивності рішень, але є й позитивна практика. Бентежить відсутність покарання реєстраторів за суттєві «помилки». Поглиблює ситуацію велика кількість некваліфікованих реєстраторів.

Щодо аграрного рейдерства – воно виходить за рамки традиційного, у нього інші прояви. Але якщо раніше це були поодинокі випадки захоплення земельних ділянок, то сьогодні їх захоплюють цілими масивами…

Клеванський В.Г. поділився досвідом особистої боротьби з рейдерськими захопленнями. Поцікавився як зі сторони фіскальної служби відбувається боротьба з рейдерами.

Новіков Г.В. звернув увагу, що витоки рейдерства в проблемах в законодавстві. Фіскальна служба, як було вже сказано бачить лише третину земель – відповідно до поданих декларацій. Держгеокадастр не забезпечує її необхідною інформацією.

Соколов М.Ю. пояснив, що Державна фіскальна служба ніяк не вплине на ситуацію – їй байдуже, хто є платником податків – при переході корпоративних прав юридичні особи не змінюються – змінюються власники. У випадку зміни землевласників ДФС не хвилюють підстави переходу права власності чи користування, а лише оподаткування об’єкту. Держгеокадастр не надає інформації. Не варто чекати на допомогу в подоланні рейдерства від ДФС. Потрібно змінити систему, щоб не можна було на підставі неперевіреного папірця перереєструвати договір оренди чи змінити власника, або передати майнові права.

Трегуб О.М. (ГО «Самооборона підприємств») поділилася з присутніми досвідом захисту підприємств в Кіровоградській області (с.Добре, с. Бережинка). До захисту довелося залучити народних депутатів, учасників АТО. Якби люди не активізувалися, то вони б втратили не тільки урожай, а техніку, що його збирала. Сьогодні до самооборони вдаються не тільки фермери, а й підприємства, підприємці. З боку ГО «Самооборона» було підготовлене звернення до групи народних депутатів із проханням посприяти у створенні робочої групи по боротьбі з рейдерством та у прийнятті антирейдерських законопроектів.

Максимов В. (ГО «Самооборона підприємств») висловив думку, що зважаючи на численні рейдерські захоплення, з якими стикалась ГО, стає зрозумілим, що без прямого втручання, допомоги і співпраці з Мін’юстом це не можливо. Тому відтермінування Постанови, про яку йшлося, антирейдерських законів дає можливість перереєструвати ще якусь кількість корпоративних прав. Чому б Мін’юсту не накласти мораторій на реєстрацію корпоративних прав?

Черепаха В.О. пояснив, що тільки 5% скарг, що розглядаються на комісії, містять ознаки рейдерства. Комісія не має повноважень накласти мораторій на реєстрацію – у випадку необхідності застосовують судовий механізм – судовим рішенням забороняють вносити будь-які зміни до реєстру.

Новіков Г.В. На прикладі збирання врожаю пояснив, що під час рейдерської атаки немає часу на звернення до суду. У той час важливим є зібрати урожай вчасно. Проблема в тому, що комісія Мін’юсту відміняє реєстрацію договору оренди, а на наступний день вже інший реєстратор знову здійснює її.

Львов В.А. висловив думку, що ці події пов’язані із очікуванням зняття мораторію на продаж землі. Представляю інтереси фермерів від 30 га до 5000 га. Розповів про бандитський напад на дружину, пов’язаний із її політичною діяльністю направленою на боротьбу із рейдерством. Таких прикладів багато в Харківській області. Дивує відсутність реакції на них, фермери лишаються беззахисними. Вважає, що потрібно діяти знизу – проявляти ініціативу, а зверху чекати на політичну волю та розуміння перших осіб держави.

Соколов М.Ю. запропонував спробувати захистити врожаї та підготувати звернення до Мін’юсту стосовно заборони на реєстрацію прав на землі сільськогосподарського призначення до жовтня цього року або до початку дії 509 Постанови.

Діденко І.А. (ГС «Аграрний союз України») висловила думку стосовно подолання прогалин в реєстрі ДЗК – достатньо зобов’язати виконати вимоги закону та оцифрувати паперові носії.

Небельський Р.О. (ГО «Самооборона підприємств, помічник народного депутата Юрика Т.З.) поділився досвідом участі у судовій справі щодо рейдерства, з якої зрозуміло способи захоплення земельних ділянок. Боротися із цим явищем можна тільки ефективним законодавством.

Новіков Г.В. запропонував не поглиблюватися у конкретні випадки, а приймати рішення, яке може вплинути на цю гостру ситуацію і потягне за собою зміни до законодавства. Потрібно оперативно створити дієвий механізм для реагування на випадки, подібні до тих, що були озвучені. Маємо показати громадську позицію до рейдерства.

Стрижак М.І. зауважив, що ніхто не може боротися з рейдерством, оскільки такого терміну немає, тому варто використовувати термін «бандитизм». Підтримав пропозицію Соколова М.Ю стосовно підготовки листа щодо припинення реєстрації прав на землі сільськогосподарського призначення до законодавчого вирішення проблеми рейдерства. Звернув увагу присутніх, що створено безліч «антирейдерських» утворень – слід співпрацювати з усіма, для дієвої боротьби із бандитизмом.

Грибков М.Є. висловив підтримку пропозиції Діденко І.А. та запропонував підготувати відповідне звернення до керівництва ДЗК. Запропонував свою кандидатуру до майбутньої робочої групи та закликав усіх небайдужих долучитися до її роботи.

Максимов В. висловив нерозуміння відсутності представників керівництва міністерств на такому важливому обговоренні.

Новіков Г.В. пояснив, що метою спільного засідання є чітке окреслення проблеми, методів боротьби та шляхи її подолання. Маємо прийняти власне рішення та виконати його.

Печко В.С. (ГС «Укрсадпром») висловив думку, що кожен керівник підприємства повинен взяти за правило щодня перевіряти по ЄДРПОУ чи не внесені зміни до статутних документів – чи не має там сторонніх осіб.

Соколов М.Ю. звернув увагу присутніх, що тільки лише наповнення земельного кадастру не дасть очікуваних результатів, так як основне джерело рейдерства – реєстр майнових прав. Тому потрібно об’єднати ці два реєстри і виключити можливість махінацій.

Ішутін В.Є. (ГС «Всеукраїнська асоціація грибовиробників») підтримав пропозицію накладення мораторію на внесення змін до реєстру майнових прав та утворення антиредерської робочої групи.

Новіков Г.В. прокоментував пропозицію накладення мораторію на внесення змін до реєстру – це не дасть змоги внести зміни навіть у випадках прийняття рішення судами. Ще раз запропонував присутнім долучитися з конкретними пропозиціями до робочої групи утвореної рішенням Всеукраїнського аграрного форуму.

Зачитав проект рішення.

ВИРІШИЛИ: прийняти рішення (додається)

«ЗА» - одноголосно

Новіков Г.В. підводячи підсумок засідання, подякував доповідачам, активним учасникам, закликав усіх долучатися і надавати пропозиції та бачення подолання явища рейдерства. Залишення стану справ без змін може призвести до неконтрольованості ситуації – вже створено багато осередків самооборони, є випадки збройних конфліктів та жертв. Висловив сподівання, що прийняте сьогодні рішення зможе оперативно вплинути на ситуацію та не допустити погіршення цієї ситуації, посприяє створення реального механізму боротьби в правовому полі.

Голова Громадської ради Г. Новіков
Відповідальний секретар М. Бутківська
 


ДОДАТОК 1
до протоколу спільного засідання Громадських рад при Мінагрополітики, Мін’юсті та Держгеокадастрі
від 02.08.2017 року

Список запрошених на спільне засідання з представниками громадських рад Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства юстиції України та Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру

Міністерство аграрної політики та продовольства України

 • АНДРОНОВ Владислав Євгенович – Державний секретар
 • КОВАЛЬОВА Олена Вікторівна – заступник Міністра
 • ТРОФІМЦЕВА Ольга Василівна – заступник Міністра з питань європейської інтеграції

Представники наукових інституцій, експерти, запрошені

 • БАКУМЕНКО Олександр Борисович – народний депутат України
 • ГАРАГУЦ Максим Іванович – Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб
 • ЗУБАР Юрій Володимирович – оператор
 • КАЛІБЕРДА Олександр Васильович – експерт, керівник напряму аграрна політика Проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку»
 • КОКІРЛЕ Віталій Валентинович – PR-менеджер ГС «Самооборона підприємців»
 • КОПИЛ Микола Михайлович – експерт аналітичного центру Аграрного союзу України
 • ЛУКАШЕНКО Микола Володимирович – представник Аграрної партії України
 • МАСТИЛО Андрій Ярославович – помічник-консультант народного депутата
 • МІРОШНИЧЕНКО Іван Володимирович – народний депутат України
 • НЕБЕЛЬСЬКИЙ Ростислав Орестович – помічник-консультант народного депутата Юрика Т.З., юрист ГС «Самооборона підприємців»
 • СОКОЛОВ Михайло Юрійович – експерт Громадської спілка «Всеукраїнська аграрна рада»
 • СПІВАКОВА Катерина Олегівна – експерт проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку»
 • СТАРІКОВА Лариса Валеріївна – експерт із питань оподаткування, керівник аналітичного центру Аграрного союзу України
 • ТРИГУБ Ольга Миколаївна – голова ГС «Самооборона підприємців»
 • ЯРОСЛАВСЬКИЙ Олександр Миколайович – експерт Громадської ради при Мінагрополітики

Представники Громадської ради при Держгеокадастрі

 • ПУШИНА Наталія Львівна – секретар Громадської ради при Мін’юсті
 • ЧЕРЕПАХА Віталій Олександрович – заступник голови Громадської ради при Мін’юсті

Представники Громадської ради при Держгеокадастрі

 • БІДА Анастасія Олександрівна – «Видавництво «Мисль»
 • БОРТНИК Олександр Олександрович – громадська організація «Міжнародний комітет боротьби з організованою злочинністю, тероризмом та корупцією»
 • ГОТВЯНСЬКА Наталія – Американська Торгівельна Палата в Україні
 • ГОЦИК Ігор Андрійович – Європейська Бізнес Асоціація
 • ГРИБКОВ Михайло Євгенович – Всеукраїнська профспілка працівників геодезії, картографії та кадастру
 • ДІДЕНКО Ірина Станіславівна – Громадська спілка «Аграрний союз України»
 • ДРУЖИНІНА Ксенія Миколаївна – Громадська організація «Всеукраїнська спілка сертифікованих інженерів-землевпорядників»
 • ЄРАШОВ Андрій – Громадська організація «Легкий бізнес»
 • ЖЕМОЙДА Олександр Віталійович – Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу»
 • ЖУРАВЛЬОВ Дмитро Володимирович – Громадська організація «Інститут теоретико-правових досліджень у сфері юстиції та інноваційних проектів»
 • КНЯЗЄВ Сергій Володимирович – журнал «Думка»
 • ЛИЛИК Тарас Ярославович – Громадська організація «Стоп корупції»
 • МАНУЙЛОВ Артур Васильович – Благодійна організація «Благодійний фонд України»
 • РУДЕНКО Наталія Володимирівна – Громадська організація «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу»
 • СОЛОД Андрій Григорович – Федерація роботодавців України
 • ХОХИЧ Ігор Михайлович – Громадська спілка «Люди справи»

Представники Громадської ради при Мінагрополітики

 • АНДРІЄВСЬКИЙ Віктор Євгенович – Громадська організація «Інститут Розвитку Аграрних Ринків»
 • БАЛДИНЮК Олександр Васильович –Асоціація «Укркондпром»
 • БАХУР Еліна Валентинівна – Асоціація українських виробників «Морозиво і заморожені продукти»
 • БЕРЕНШТЕЙН Борис Леонідович – Асоціація «Союз бірж України»
 • БУРИЛКО Анатолій Васильович – Всеукраїнська спілка громадських організацій «Українська асоціація аграрних інженерів»
 • ВАСИЛЬЧЕНКО Олександр Миколайович – Об’єднання підприємств хлібопекарної промисловості «Укрхлібпром»
 • ВИСОЦЬКИЙ Тарас Миколайович – Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу»
 • ГНАТЮК Сергій Андрійович – Корпорація «Тваринпром»
 • ГОЛОВІНА Людмила Іванівна – Національна асоціація виробників дитячого харчування, молочноконсервної та сокової продукції «Укрконсервмолоко»
 • ГОРДІЙЧУК Микола Павлович – Українська асоціація виробників картоплі
 • ГРИГОРЕНКО Сюзанна Вікторівна – Насіннєва асоціація України
 • ЄВСЮКОВ Тарас Олексійович – Асоціація працівників аграрних навчальних закладів України «Украгроосвіта»
 • ЄМЕЛЬЯНОВА Жанетта Леонтіївна – Спілка молочних підприємств України
 • ЗІНЧЕНКО Віктор Анатолійович – Всеукраїнська громадська організація «Українська горіхова Асоціація»
 • ІШУТІН Вячеслав Євгенович – Громадська спілка «Всеукраїнська асоціація грибовиробників»
 • КАРПЕНКО Зінаїда Василівна – Національна асоціація молочників України «Укрмолпром»
 • КАРПЕНКО Сергій Михайлович – Асоціація «Союз птахівників України»
 • КИРНИЦЬКИЙ Олег Дорофійович – Всеукраїнська Асоціація виробників продукції садівництва та виноградарства
 • КЛЕВАНСЬКИЙ Василь Григорович – Громадська спілка «Всеукраїнська асоціація селян та сільськогосподарських виробників»
 • КОВАЛЬ Павло Васильович – Українська аграрна конфедерація
 • КОРЕНЬКОВА Галина Миколаївна – Спілка підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України
 • КУБАХ Сергій Миколайович – Громадська організація «Інститут сільського розвитку»
 • КУЗНЄЦОВА Ірина Йосипівна – Асоціація «Укроліяпром»
 • КУЧЕРЕНКО Володимир Михайлович – Корпорація по виноградарству і виноробній промисловості «Укрвинпром»
 • ЛЬВОВ Віталій Андрійович – Всеукраїнська громадська організація «Союз учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України»
 • МЕЛЬНИЧУК Борис Вікторович – Федерація аудиторів, бухгалтерів і фінансистів АПК України
 • МИЛОВАНОВ Євген Володимирович – Федерація органічного руху України
 • НОВІКОВ Геннадій Володимирович – Громадська спілка «Аграрний союз України»
 • ПОЄДИНОК Микола Сергійович – Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад
 • ПОНОМАРЬОВ Вячеслав Миколайович – Асоціація «Виноградарі та винороби України»
 • ПУГАЧОВ Микола Іванович – Заступник голови Президії Громадської організації «Всеукраїнський конгрес вчених економістів-аграрників»
 • СОКИРІН Олександр Іванович – Громадська спілка «Товариство садівників, дачників та городників України»
 • СТРИЖАК Микола Іванович – Громадська організація «Асоціація фермерів та приватних землевласників України»
 • ТИМЧЕНКО Віктор Наумович – Асоціація «Українська асоціація виробників і переробників сої»
 • ШЕРЕМЕТА Віктор Васильович – Громадська організація «Асоціація фермерів та приватних землевласників України»
 • ШТУТМАН Павло Леонідович – Асоціація підприємств-виробників техніки та обладнання для агропромислового комплексу «Украгромаш»

Секретар Громадської ради М. Бутківська

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux