Роз’яснення щодо деяких питань реалізації проектів щодо грантів в частині розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства

Опубліковано 24 серпня 2022 року, 10:50

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу» затверджено Порядок надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства. Відповідно до зазначеної постанови, отримувачі грантів розробляють проекти висадки насаджень та подають заяви через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.

В ході реалізації даного Порядку надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства, виникають ряд типових помилок та запитань зі сторони підприємств, які бажають взяти участь у даній програмі. Проаналізувавши помилки та питання, що найчастіше лунають ми спробуємо відповісти.

Під час опрацювання заяв на отримання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства члени робочої групи перевіряють проекти висадки насаджень на відповідність критеріїв, зазначених у пункті 10 Порядку, затвердженого Наказом Мінагрополітики від 12.07.2022 № 447, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України
19 липня 2022 р. за № 801/38137.

Під час опрацювання проектів висадки насаджень, типовими помилками є невідповідність критеріям по зрошенню, водозабору та мінімальній кількості садивного матеріалу.

ЧОМУ ЗРОШЕННЯ Є ОБОВЯЗКОВИМ. 

Для плодово-ягідних рослин, на відкритому грунті та закритому (теплиць) як і для більшості рослин вода є одним з головних факторів нормального росту, розвитку і плодоношення. У зв'язку з ростом посушливості кліматичних умов у зонах ведення промислового садівництва, інтенсивні сади можуть давати максимальні врожаї лише в умовах зрошення.

Зрошення сприяє регулюванню повітряного і температурного режимів грунту та пригрунтового шару повітря, створює оптимальні умови для розвитку і плодоношення плодово-ягідних культур, які використовують грунтову вологу з різним ступенем інтенсивності.

В свою чергу, недолік вологи значно знижує продуктивність рослин, призводить до їх передчасного старіння. Плодово-ягідні культури, які не отримали протягом теплого сезону необхідної кількості вологи, страждають від морозів, гірше плодоносять на наступний рік. Тому стабільне зрошення надасть змогу отримати плоди та ягоди відповідної якості, що сприятиме їх подальшій повній реалізації.

Наявність системи зрошення при закладанні плодово-ягідних насаджень є одним із показників забезпечення ефективного використання грантової підтримки. Адже хороші врожаї можна отримати лише в умовах зрошення.

ЧИ ПОТРІБНО ВКАЗУВАТИ ДЖЕРЕЛО ВОДОЗАБОРУ?

Так, адже наявність водозабору є обов’язковим критерієм. Водозабір - це гідротехнічна споруда, що здійснює забір води з джерела живлення (ріки, озера, водосховища, свердловини та ін) з метою подачі необхідної кількості води певної якості (питної, виробничої, сільськогосподарської та ін.). Визначення джерела водозабору є важливою складовою системи зрошення. Це можуть бути річки, озера, ставки, водосховища, підземні води та інші доступні джерела води, дозвіл на користування якими оформлений відповідним чином. Джерело водозабору необхідне для впевненості, що система зрошення після висадки насаджень буде працювати та насадження будуть забезпечені вологою.

ЧОМУ ПРИ РОЗРОБЦІ ПРОЕКТУ ПОТРІБНО ВРАХОВУВАТИ КРИТЕРІЇ ЩОДО МІНІМАЛЬНОЇ КІЛЬКОСТІ САДИВНОГО МАТЕРІАЛУ?

Мінімальна кількість садивного матеріалу, вказана у додатку 2 до Порядку, розрахована на основі інтенсивної технології вирощування відповідних культур та ефективності використання садивного матеріалу на 1 га задля забезпечення продуктивності насаджень та рентабельності виробництва.

ЩОДО КІЛЬКОСТІ РОБОЧИХ МІСЦЬ ДЛЯ СТВОРЕННЯ АБО РОЗВИТКУ САДІВНИЦТВА, ЯГІДНИЦТВА ТА ВИНОГРАДАРСТВА 

З 01 липня 2022 року стартувала нова урядова програма «єРобота». Урядова грантова програма «Є робота» передбачає підтримку малого і середнього бізнесу. Основною метою даної програми є створення нових робочих місць. Серед її переваг – можливість для кожного бажаючого створити чи розвивати власний бізнес за напрямками «Своя справа», «Свій сад», «Своя теплиця», «Новий рівень».

З метою забезпечення надання грантів суб’єктам господарювання для створення або розвитку тепличного господарства та створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства, Урядом прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу», якою затверджено Порядок надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства (далі – Порядок).

Вимоги щодо кількості робочих місць, які має створити грантоотримувач, або залучити до роботи у фермерському господарстві нових членів господарств визначено додатком 1 Порядку надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу». Зокрема, визначено кількість працюючих на 25 гектарах в залежності від найменування культури:

постійно працюючих - від 5 до 10 осіб;

сезонних працівників - від 125 до 425 осіб.

Працевлаштування здійснюється:

постійних працівників - на стадії висадки насаджень;

сезонних працівників - під час вступу саду у фазу товарного плодоношення, яка визначається проектом висадки насаджень, але не пізніше п'ятого року після висадки насаджень.

 • Звертаємо увагу, що кількість постійних та сезонних робочих місць, визначених у додатку 1 Порядку, вказано із розрахунку на 25 га площ насаджень. 
 • Для прикладу: для висадки яблунь на площі 25 га необхідно створити
  6 постійних та 250 сезонних робочих місць. Це означає, що на площі 1 га насаджень яблунь необхідно створити 1 постійне та 10 сезонних робочих місць.

За підсумками реалізації проекту висадки насаджень отримувач зобов’язується:

створити нові робочі місця у кількості згідно з додатком 1 для постійно працюючих (на стадії висадки насаджень) і сезонних (під час вступу саду у фазу товарного плодоношення, яка визначається проектом висадки насаджень, але не пізніше п’ятого року після висадки насаджень) працівників, що підтверджується копією поданого до органів ДПС податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за останні звітні періоди;

 • провадити підприємницьку діяльність після закінчення проекту висадки насаджень протягом не менше п’яти років та здійснювати протягом п’яти років після початку провадження діяльності до державного бюджету платежі у вигляді сплати податків та зборів, зокрема пов’язаних з працевлаштуванням працівників відповідно до проекту висадки насаджень.

провадити підприємницьку діяльність після закінчення будівництва протягом не менше трьох років та сплачувати протягом трьох років після початку провадження діяльності до державного бюджету платежі у вигляді сплати податків та зборів, зокрема пов’язаних із працевлаштуванням працівників.

Довідково: Частиною другою статті 2 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) передбачено, що працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою. Відповідно до частини першої статті 21 КЗпП трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux