Меліорація

Опубліковано 14 вересня 2022 року, 10:05

І. Нормативно-правові акти

Постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2022 р. № 973 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2017 р. № 77 та від 11 жовтня 2021 р. № 1070»

Мета – удосконалити механізм державної підтримки сільгоспвиробників, які вирощують аграрну продукцію на зрошувальних землях шляхом надання державної підтримки сільськогосподарським товаровиробникам, які використовують меліоровані землі, та організаціям водокористувачів для підвищення ефективності сільського господарства, стимулювання збільшення площ меліорованих земель та забезпечення продовольчої безпеки держави в умовах змін клімату.

Постанова розроблена на виконання розділу V-2 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» та на виконання Плану організації підготовки проектів актів та виконання інших завдань, необхідних для забезпечення реалізації Закону України від 17 лютого 2022 р. № 2079-ІХ «Про організацію водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель».

Внесено зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки сільгосптоваровиробників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2017 р. № 77 та до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки сільськогосподарським товаровиробникам, які використовують меліоровані землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2021 р. № 1070.

Змінами передбачено надання державної підтримки:

сільськогосподарським товаровиробникам, які використовують меліоровані землі та провадять сільськогосподарську діяльність із застосуванням гідротехнічної меліорації,

організаціям водокористувачів, яким для відновлення передані у власність непрацюючі насосні станції та/або насосні станції, показники продуктивності яких є нижчими за визначений Кабінетом Міністрів України рівень.

Отримувачі бюджетних коштів:

сільськогосподарські товаровиробники, які використовують меліоровані землі;

організації водокористувачів, яким передано у власність насосні станції.

Алгоритм надання державної підтримки

Бюджетні кошти спрямовуються для надання бюджетної дотації сільгосптоваровиробникам на безповоротній основі у розмірі до 25 відсотків вартості витрат (без урахування податку на додану вартість), здійснених відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації, але не більш як:

7 500 гривень на 1 гектар оброблюваних угідь для зрошення дощуванням без урахування вартості поливної техніки і обладнання для поливу вітчизняного виробництва;

19 500 гривень на 1 гектар оброблюваних угідь для зрошення дощуванням з урахуванням вартості поливної техніки та насосного обладнання для поливу вітчизняного виробництва;

18 750 гривень на 1 гектар оброблюваних угідь для краплинного зрошення з урахуванням вартості обладнання для краплинного зрошення та насосного обладнання для поливу вітчизняного виробництва.

Бюджетна дотація надається сільгосптоваровиробникам:

для реконструкції існуючих та/або будівництва нових систем за введені в експлуатацію меліоративні системи, зокрема з використанням зрошення дощуванням (матеріали, засоби, дощувальна техніка та насосне обладнання для поливу вітчизняного виробництва, канали, трубопроводи нижчого рівня, інша запірна арматура) або краплинного зрошення (матеріали та основні засоби вітчизняного виробництва), у період з 1 листопада попереднього року до 31 жовтня поточного року.

Для отримання бюджетної дотації сільгосптоваровиробники подають до 15 листопада у паперовій або електронній формі Мінагрополітики такі документи:

заявку на отримання бюджетної дотації із зазначенням у ній номера і дати документа, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта;

довідку про відкриття поточного рахунка, видану банком;

відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджують право власності та/або користування земельною ділянкою, актуальні на дату подання заявки;

типову форму № ОЗ-1 “Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів” (для об’єктів, прийнятих в експлуатацію в поточному році, зокрема обладнання) ⸺ для часткового відшкодування вартості будівництва об’єктів;

типову форму № ОЗ-2 “Акт приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об’єктів” ⸺ для часткового відшкодування вартості реконструкції об’єктів;

засвідчену підписом керівника суб’єкта господарювання копію паспорта проекта та копію кошторисної частини проектної документації;

письмове зобов’язання повернути до державного бюджету в місячний строк бюджетні кошти в разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного одержання та/або нецільового використання.

Бюджетна дотація надається організаціям водокористувачів для відновлення, реконструкції, модернізації, капітального ремонту насосних станцій, які введені в експлуатацію після відповідних робіт (зокрема заміна та ремонт насосно-силового обладнання, здійснення заходів з енергозбереження) ⸺ у період з 1 листопада попереднього року по 31 жовтня поточного року.

Для отримання бюджетної дотації організації водокористувачів подають до 15 листопада у паперовій або електронній формі Мінагрополітики такі документи:

 • заявку на отримання бюджетної дотації із зазначенням розрахунків показників фактичної продуктивності насосної станції та енергетичної продуктивності насосної станції, проведених організацією водокористувачів;
 • довідку про відкриття поточного рахунка, видану банком;
 • відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджують право власності та/або користування земельною ділянкою, актуальні на дату подання заявки;
 • типову форму № ОЗ-2 “Акт приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об’єктів” ⸺ для часткового відшкодування вартості реконструкції об’єктів;
 • засвідчену підписом керівника організації водокористувачів копію паспорта проекта та копію кошторисної частини проектної документації;
 • письмове зобов’язання повернути до державного бюджету в місячний строк бюджетні кошти в разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного одержання та/або нецільового використання.


Для надання бюджетних дотацій Мінагрополітики утворює комісію, яка є постійно діючим органом, затверджує її склад, положення про неї, форму заявки та переліки, що формуються відповідно до цього Порядку.

Мінагрополітики проводить засідання комісії до 5 грудня та на підставі поданих документів визначає розмір бюджетної дотації за кожним сільгосптоваровиробником та організацією водокористувачів і приймає рішення про включення відповідного заявника до переліку сільгосптоваровиробників або переліку організацій водокористувачів, яким нарахована бюджетна дотація.

Мінагрополітики затверджує до 15 грудня розподіл бюджетних коштів між сільгосптоваровиробниками та між організаціями водокористувачів пропорційно нарахованим сумам бюджетної дотації у межах бюджетних асигнувань.

Мінагрополітики перераховує бюджетні кошти з рахунка, відкритого в Казначействі, на поточні рахунки сільгосптоваровиробників та організацій водокористувачів, відкриті в банках, на підставі:

 • розподілу бюджетних коштів між сільгосптоваровиробниками та між організаціями водокористувачів;

 • сформованого Мінагрополітики переліку сільгосптоваровиробників та переліку організацій водокористувачів, яким нарахована бюджетна дотація.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux