портал в режимі тестування та наповнення
0-800-215-010
Гаряча лінія Мінагрополітики
1545
Урядова гаряча лінія
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів
Проект постанови КМУ від 14 лютого 2013

Проект постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про науково-методологічний центр з питань випробувань генетично модифікованих організмівї"

Проект

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

 

 

ПОСТАНОВА

 

від ______________                                                                                                                                                                                     №____  

 

Київ

 

Про затвердження Положення про науково-методологічний центр

з питань випробувань генетично модифікованих організмів

 

Відповідно до статті 15-1 Закону України “Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів” та на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2012 року № 761 “Про визначення наукової установи, уповноваженої на виконання функцій науково-методологічного центру з питань випробувань генетично модифікованих організмів” Кабінет Міністрів України постановляє:

 

1. Затвердити Положення про науково-методологічний центр з питань випробувань генетично модифікованих організмів, що додається.

2. Міністерству фінансів забезпечити виділення необхідного цільового бюджетного фінансування для функціонування науково-методологічного центру з питань випробувань генетично модифікованих організмів за бюджетною програмою КПКВК 6541030.

3. Національній академії наук у місячний термін затвердити структуру та штатний розпис науково-методологічного центру з питань випробовувань генетично модифікованих організмів.

 

 

Прем’єр-міністр України                                                                                                                                                                                М. АЗАРОВ

 

Повідомлення про оприлюднення

проекту постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Положення про науково-методологічний центр з питань випробувань генетично модифікованих організмів”

 

Проект постанови Кабінету Міністрів України розроблено відповідно до статті 15-1 Закону України “Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів” з метою здійснення державного контролю за обігом генетично модифікованих організмів та продукції, що отримана з використанням генетично модифікованих організмів.

Метою створення і функціонування такої мережі є розроблення і апробація методів аналізу різних ГМО, що вивільнені на ринок, та їх подальше схвалення для колективного використання. Науково-методичне керівництво мережею здійснюється підрозділом “Молекулярна біологія та геноміка” Об’єднаного дослідницького центру Європейського Союзу (м. Іспра, Італійська Республіка).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2012 року № 761 визнано державну установу ”Інститут харчової біотехнології та геноміки Національної академії наук України” науковою установою, уповноваженою на виконання функцій науково-методологічного центру з питань випробувань генетично модифікованих організмів, що потребує для остаточного його функціонування затвердження положення про нього.

Зазначений проект постанови знаходиться на офіційному веб-сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України www.minagro.gov.ua. (розділ “Регуляторні акти”).

Зауваження та пропозиції стосовно проекту в письмовій та електронній формі просимо надавати протягом місяця з дня опублікування цього оголошення за такими адресами:

- Міністерство аграрної політики та продовольства України, вул. Хрещатик 24, м. Київ, 01001, тел. 044-279-65-36, факс 044-278-56-78, е-mail: LOV @minapk.gov.ua.

- Державна служба з питань регуляторної політики і розвитку підприємництва: 01001, вул. Арсенальна, 9/11, м. Київ, факс 044-254-43-78 е-mail: mail@dkrp.gov.ua

 

 

            Директор Департаменту землеробства                                                                                                                                              О.А. Демидов

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Положення про науково-методологічний центр з питань випробувань генетично модифікованих організмів”

 

1. Обґрунтування необхідності прийняття постанови

Проект постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Положення про науково-методологічний центр з питань випробувань генетично модифікованих організмів” (далі – проект постанови) розроблено відповідно до статті 15-1 Закону України “Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів” з метою здійснення державного контролю за обігом генетично модифікованих організмів та продукції, що отримана з їх використанням.

2. Мета і шляхи її досягнення

У зв’язку із запровадженням в Україні системи обов’язкового контролю за вмістом генетично-модифікованих компонентів у рослинній сировині, продуктах харчування та лікарських засобах, а також маркування (етикетування) відповідної продукції, особливої гостроти набула проблема повноцінного наукового забезпечення умов для здійснення такого контролю.

Практика створення референтних лабораторій на базі науково-дослідних установ є загальновизнаною. Такі лабораторії існують у США, Канаді, Російській Федерації, Республіки Білорусь, а в Європейському Союзі створений Об’єднаний дослідницький центр з функціями координації діяльності національних референтних лабораторій. Саме цим визначається незалежність їх діяльності та неупередженість при прийнятті принципових рішень. У Європейському Союзі діє так звана мережа лабораторій із визначення генетично модифікованих організмів, до складу якої входять понад 100 національних лабораторій, що представляють 27 держав. Зокрема, у Німеччині діє 4 лабораторії, Франції, Польщі та Чехії по 5 лабораторій.

Метою створення і функціонування такої мережі є розроблення і апробація методів аналізу різних ГМО, що вивільнені на ринок, та їх подальше схвалення для колективного використання. Науково-методичне керівництво мережею здійснюється підрозділом “Молекулярна біологія та геноміка” Об’єднаного дослідницького центру Європейського Союзу (м. Іспра, Італійська Республіка).

На відміну від Європейського Союзу в Україні до цього часу відсутня система науково-методологічної координації діяльності випробувальних лабораторій продукції, яка містить генетично модифіковані організми.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2012 року № 761 визнано державну установу ”Інститут харчової біотехнології та геноміки Національної академії наук України” науковою установою, уповноваженою на виконання функцій науково-методологічного центру з питань випробувань генетично модифікованих організмів, що потребує для остаточного його функціонування затвердження положення про нього.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють:

Конституція України, Закон України “Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів” та розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2012 року № 761 “Про визначення наукової установи, уповноваженої на виконання функцій науково-методологічного центру з питань випробувань генетично модифікованих організмів”.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект постанови потребує забезпечення виділення коштів із Державного бюджету України щодо необхідного цільового бюджетного фінансування для функціонування науково-методологічного центру з питань випробувань генетично модифікованих організмів за бюджетною програмою КПКВК 6541030.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект постанови потребує погодження з Міністерством фінансів України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством охорони здоров’я України, Міністерством екології та природних ресурсів України, Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерством юстиції України, Державним агентством з питань науки, інновацій та інформації України, Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, Національною академією наук України, Національною академією аграрних наук України.

6. Регіональний аспект

Проект постанови не стосується розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

У проекті відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

Проект постанови не відноситься до нормативно-правових актів з потенційно високим ступенем корупційних ризиків.

8. Громадське обговорення

Проект постанови для обговорення розміщений на веб-сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект постанови не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект постанови є регуляторним актом.

11. Прогноз результатів

Реалізація проекту постанови забезпечить функціонування науково-методологічного центру з питань випробувань генетично модифікованих організмів на базі державної установи “Інститут харчової біотехнології та геноміки Національної академії аграрних наук України”.

 

 

Перший заступник Міністра аграрної

політики та продовольства України                                                                                                                                                        І.Ю. Бісюк

Аналіз регуляторного впливу

до проекту постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Положення про науково-методологічний центр з питань випробувань генетично модифікованих організмів

 

1. Опис проблеми, яку пропонується розв’язати шляхом втручання у відповідні сфери підприємницької діяльності:

У зв’язку із запровадженням в Україні системи обов’язкового контролю за вмістом генетично-модифікованих компонентів у рослинній сировині, продуктах харчування та лікарських засобах, а також маркування (етикетування) відповідної продукції, особливої гостроти набула проблема повноцінного наукового забезпечення умов для здійснення такого контролю.

Практика створення референтних лабораторій на базі науково-дослідних установ є загальновизнаною. Такі лабораторії існують у США, Канаді, Російській Федерації, Республіки Білорусь, а в Європейському Союзі створений Об’єднаний дослідницький центр з функціями координації діяльності національних референтних лабораторій. Саме цим визначається незалежність їх діяльності та неупередженість при прийнятті принципових рішень. У Європейському Союзі діє так звана мережа лабораторій із визначення генетично модифікованих організмів, до складу якої входять понад 100 національних лабораторій, що представляють 27 держав. Зокрема, у Німеччині діє 4 лабораторії, Франції, Польщі та Чехії по 5 лабораторій.

Метою створення і функціонування такої мережі є розроблення і апробація методів аналізу різних ГМО, що вивільнені на ринок, та їх подальше схвалення для колективного використання. Науково-методичне керівництво мережею здійснюється підрозділом “Молекулярна біологія та геноміка” Об’єднаного дослідницького центру Європейського Союзу (м. Іспра, Італійська Республіка).

На відміну від Європейського Союзу в Україні до цього часу відсутня система науково-методологічної координації діяльності випробувальних лабораторій продукції, яка містить генетично модифіковані організми.

10 жовтня 2012 року розпорядженням Кабінету Міністрів України № 761 визнано Державну установу ”Інститут харчової біотехнології та геноміки Національної академії наук України” науковою установою, уповноваженою на виконання функцій науково-методологічного центру з питань випробувань генетично модифікованих організмів, що потребує для остаточного його функціонування затвердження положення про нього. Внесення змін до діючих регуляторних актів не потребує.

2. Визначення цілей державного регулювання:

Ціллю розроблення проекту постанови є затвердження Положення про Науково-методологічний центр з питань випробувань генетично модифікованих організмів, відповідно до статті 15-1 Закону України “Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів”.

3. Прийнятні альтернативні способи досягнення зазначеної цілі, переваги обраного способу:

На даний час є два альтернативних способи досягнення зазначених цілей:

1. Залишити все без змін і не затверджувати Положення про науково-методологічний центр з питань випробувань генетично модифікованих організмів і, як наслідок відсутність забезпечення впровадження сучасних методів детекції генетично модифікових організмів, здійснення наукової і методологічної координації діяльності випробувальних лабораторій щодо продукції, яка містить генетично модифіковані організми та надання організаційно-методичної допомоги профільним лабораторіям, що в свою чергу може призвести до створення тіньового сектора обороту генетично модифікованих організмів.

2. Затвердити Положення про науково-методологічний центр з питань випробувань генетично модифікованих організмів, що дозволить посилити державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів та продукції, що отримана з їх використанням, а суб’єктам господарювання дозволить безпечне їх використання в господарських цілях.

Розроблений проект постанови на даний час є оптимальним рішенням, що дозволить ефективно здійснювати наукове забезпечення обов’язкового контролю за вмістом генетично-модифікованих компонентів у рослинній сировині, продуктах харчування та лікарських засобах, а також маркування (етикетування) відповідної продукції.

4. Опис механізмів для розв’язання зазначеної проблеми, відповідні заходи:

Прийняття проекту постанови створить необхідну початкову нормативну основу для запровадження здійснення державного контролю за обігом генетично модифікованих організмів.

Відповідно до процедури контролю центральні органи виконавчої влади створюють за відповідними напрямками мережу випробувальних лабораторій з визначення вмісту генетично модифікованих організмів у продукції.

Науково-методична координацію діяльності випробувальних лабораторій з визначення вмісту генетично модифікованих організмів у продукції здійснюється науково-методологічним центром з питань випробувань генетично модифікованих організмів.

5. Обґрунтування можливості досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта:

Перешкод для реалізації норм цього акту у разі його прийняття немає.

Ризик впливу зовнішніх та внутрішніх чинників на дію акта відсутній.

6. Очікувані результати прийняття акта:

 

Сфера впливу

Вигоди

Витрати

Суб’єкти господарювання

Відповідальність щодо посилення екологічної, біологічної та генетичної безпеки щодо генетично модифікованих організмів.

Не передбачено

Органи виконавчої влади

Зменшення тіньового сектора обороту генетично модифікованих організмів.

 

Не передбачено

Населення

Екологічна, біологічна та генетична безпека щодо генетично модифікованих організмів та продукції одержаної із їх застосуванням.

Не передбачено

 

7. Обґрунтування дії строку акта:

Положення про науково-методологічний центр з питань випробувань генетично модифікованих організмів затверджується на даний час безстроково.

При цьому, термін та строки дії регуляторного акта безпосередньо залежатимуть від змін, які можливо будуть вноситись до законодавства про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів.

8. Визначення показників результативності акта:

До показників результативності регуляторного акта належать:

- внесення змін до Закону України “Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів”.

Прогнозні значення:

– кількість суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта – дія акта поширюватиметься на суб’єктів господарювання у сфері державної системи біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів в частині наукового забезпечення.

Розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов’язаних з дією акта не передбачається.

Рівень поінформованості суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта – середній, оскільки проект розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України – www.minagro.gov.ua.

9. Визначення заходів, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності акта:

Цільовою аудиторією для проведення опитувань щодо визначення результативності даної постанови є суб’єкти регулювання, які займаються введенням в обіг продукції, що містить генетично модифіковані організми або отримана із їх використанням.

Базове відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися із набранням чинності регуляторного акта шляхом проведення опитувань серед суб’єктів господарювання, які є споживачами послуг.

Повторне відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися через рік з дня набрання ним чинності шляхом вивчення аналізу статистичної інформації та звітності Науково-методологічного центру з питань випробувань генетично модифікованих організмів при Державній установі “Інститут харчової біотехнології та геноміки Національної академії наук України”.

Періодично раз на три роки з повторного відстеження результативності.

Відповідальність та контроль за відстеженням регуляторного акта покладено на Міністерство аграрної політики та продовольства України.

 

 

Заступник Міністра аграрної

політики та продовольства України                                                                                                                                                         О.В. СеньOutdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux