Земельні відносини в умовах воєнного стану: 5 ключових змін

Опубліковано 13 квітня 2022 року, 17:15

13 квітня за ініціативи Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), відбувся вебінар “Земельні відносини в умовах воєнного стану”, під час якого представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, Комітету з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України, Держгеокадастру, експерти USAID АГРО розповіли про регулювання земельних відносин в Україні в умовах воєнного стану, про новели законодавства (Закон № 2145-IX) та провели майстер-клас з ведення книг реєстрацій. Більше 2,000 тис. учасників, серед яких військові адміністрації, громади, землевласники, аграрії, землевпорядники, юристи та адвокати, мали змогу поставити свої запитання до експертів та отримати фахову відповідь.

Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький у вітальному слові наголосив, що обов’язковою умовою швидкої перемоги України є можливість вирощувати с/г продукцію на всіх землях с/г призначення, та вказав на важливі стратегічні цілі. «Перш за все – це забезпечення продовольчої безпеки, уникнення будь-якого ризику голоду. Україна в останні роки зробила величезний внесок у забезпечення світової продовольчої безпеки, експортуючи сільгосппродукцію різних типів – рослинництва, тваринництва, садівництва, переробленої харчової продукції, яка в еквіваленті давала можливість прогодувати до 400 млн людей у рік. Тому навіть в умовах війни нам важливо підтримувати міжнародних партнерів. А, отже, важливо забезпечити максимальне використання кожного клаптика земель, де не йдуть активні бойові дії»,  –  підкреслив він.

З огляду на це і виникла гостра потреба в ухваленні Закону 2145-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану». З моменту війни в Україні призупинили роботу практично всі електронні державні реєстри – тож було вкрай важливо забезпечити сталу роботу в сільському господарстві в умовах воєнного стану: дотримуючись закону, але позбувшись усіх зайвих бюрократичних процедур.

Експерти представили п’ять ключових новел Закону № 2145-IX щодо забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану, мета якого — кардинально спростити і пришвидшити управлінські рішення про отримання земельних ділянок та реєстрації прав на них в умовах воєнного стану. 

1. Автоматичне поновлення договорів

Всі договори щодо передачі у користування земель сільськогосподарського призначення, термін дії яких закінчився після введення в Україні 24 лютого 2022 р. воєнного стану, вважаються поновленими на 1 рік без волевиявлення сторін таких договорів та внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав.

2. Замість державної реєстрації прав – державна реєстрація договорів

Оскільки в умовах воєнного стану функціонування Державного реєстру речових прав є обмеженим, то замість державної реєстрації прав запроваджена державна реєстрація договорів про використання земель. Державна реєстрація таких договорів здійснюється районними військовими адміністраціями у Книзі державної реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану. Права оренди та інші права на землю виникають з моменту проведення державної реєстрації відповідних договорів.

3. Землі, які передаються в оренду агровиробникам за цим Законом

На період дії воєнного стану органи виконавчої влади та місцевого самоврядування можуть передавати в оренду для виробництва продовольчої продукції: сільськогосподарські земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва державної та комунальної власності, земельні ділянки, що залишилися у колективній власності та нерозподілені і невитребувані земельні частки (паї).

4. Надання постійним землекористувачам та емфітевтам права передавати належні їм на зазначених правах сільськогосподарські землі державної і комунальної власності в оренду

Особи, яким належать сільськогосподарські земельні ділянки державної та комунальної власності на праві постійного користування, крім державних та комунальних підприємств, установ та організацій, а також на праві емфітевзису, можуть передавати такі земельні ділянки в оренду на строк до одного року для виробництва продовольчої продукції.

5. Надання орендарям і суборендарям сільськогосподарських земель права передавати належні їм права оренди та суборенди іншим агровиробникам

Особи, які володіють сільськогосподарськими земельними ділянками всіх форм власності на праві оренди або на праві суборенди, можуть передавати такі права іншим особам строком на 1 рік без згоди власників таких ділянок на підставі договору про передачу права землекористування. 

Довідково!

Питання, які стосуються земельних відносин у воєнний період, можна надсилати на електронну скриньку land.minagro@gmail.com. Фахівці із земельних питань, представники Мінагрополітики, Держгеокадастру, ВРУ, Програми USAID АГРО спільно працюватимуть для оперативного консультування щодо всіх актуальних земельних питань воєнного часу.

Запис вебінару доступний за посиланням.

Завантажити матеріали заходу: роз’яснення Закону №2145-ІХ, типові договори, книгу реєстрацій землеволодінь та презентацію, можна за посиланням

Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux