Віталій Головня: Наукові дослідження важливі для відновлення грунтів і водних екосистем

Опубліковано 01 березня 2024 року, 17:30

Науковці ГО  «Українське товариство ґрунтознавців та агрохіміків» та Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» за підтримки Програми USAID з аграрного та сільського господарства (АГРО) представили рішення для покращення стану ґрунтів через використання мулу та донних відкладень.  

Фахівці вивчили досвід іноземних країн, а також провели ряд досліджень та лабораторних аналізів зразків мулу, відібраного у рибогосподарських водоймах Волинської, а також Харківської областей. Дослідження показали, що за вмістом основних елементів удобрення донні відкладення не поступаються, а подекуди переважають за показниками органічні добрива.  

Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Віталій Головня під час презентації наукових досліджень наголосив, що тема донних відкладень є також актуальною в контексті екології водних об'єктів та відновлення пошкоджених с/г земель. А враховуючи, що в Україні велике водне дзеркало, потенціал для розвитку цієї сфери більш ніж достатній.

“Видалення донних відкладень зі ставків зможе закрити одразу два важливих питання. Це забезпечення екологічного догляду за водними об’єктами та відновлення пошкоджених грунтів під час воєнних дій. У складі донних відкладень є важливі мікроелементи й речовини, які необхідні для відновлення деградованих, малопродуктивних чи пошкоджених грунтів. Тож, очищаючи водойми від мулу, ми можемо його використовувати як добриво для с/г землі”, – зазначив заступник Міністра агрополітики.

В Україні понад 40 000 ставків, у яких щорічно накопичується від 45 до 60 млн т донних відкладень. Із них 30-35 млн т варто видаляти для підтримки безпечного екологічного середовища. У складі донних відкладень є вуглець, азот, фосфор, калій, мікроелементи й інші речовини, які необхідні для удобрення ґрунтів.

Потенційний еколого-економічний ефект від застосування донних відкладень для відновлення ґрунтів оцінюється у 22,4-26,1 млрд грн. Науковці ГО «Українське товариство ґрунтознавців та агрохіміків» вже розробили рекомендації для громад та агровиробників щодо алгоритмів видалення та використання мулу для удобрення і рекультивації ґрунтів. Наразі триває робота над розробкою змін та доповнень до законодавчих і нормативно-правових актів, необхідних господарствам для початку таких робіт.

 


Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux