В Україні підбили підсумки першого року роботи ринку землі

Опубліковано 01 липня 2022 року, 19:02

Земельна реформа вивела з тіні максимально все, що можливо. Сьогодні ринок землі працює прозоро і без корупції, наголосив Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський під час прес-конференції,  присвяченій першому року функціонування ринку землі в Україні.

«Реформа була проведена для українців, і вони її оцінили. Очевидно, що людина, яка є власником землі, завжди захищатиме її краще, ніж найманий працівник, і це сьогодні можна чітко побачити», – підкреслив він.

Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Маркіян Дмитрасевич розповів про динаміку на ринку землі. Так, за рік його роботи в Україні укладено більше 105 тис. правочинів, у тому числі 88 тисяч угод купівлі-продажу землі з загальною вартістю в понад 7 млрд грн. Через російську агресію не відбулася понад 50 тис. угод купівлі-продажу землі, а землевласники недоотримали 4,2 млрд грн.

Середньозважена ціна за гектар станом на сьогодні –  37 900 грн за гектар.

«Станом на початок повномасштабного вторгнення росії в Україну було укладено понад 102 тис. угод, відчужено 245 тис. га с/г земель із близько 32,5 млн га. Наразі таких правочинів – понад 105 тис. Це угоди з купівлі-продажу землі, міни, дарування та довічного утримання», – пояснив він.

За словами заступника Міністра, середньозважена ціна за гектар зараз в основному на 30 % більша від ціни, що була рік тому, і становить 37 900 грн за гектар. Він додав, що, за прогнозами, протягом 2022 року вартість землі мала збільшитися ще до 15%, але свої корективи внесла війна.

Міністр юстиції України Денис Малюська на прес-конференції підкреслив, що ринок землі – це продукт компромісу, тому його відкриття супроводжувалось багатьма обмеженнями як щодо суб’єктів, так і щодо площ і типів об’єктів, якими можна володіти.

«Відкриття ринку землі – це складна історія боротьби з міфом, який створювався багато років, що землю не можна продавати. Перша річниця ринку землі – це перший ключовий доказ того, що міф  навколо ринку землі залишився міфом. Ніхто нашу українську землю за кордон не вивіз і не вкрав», – зазначив Міністр.

Перша заступниця директора ДП «Прозорро.Продажі» Дарина Марчак підкреслила, що адаптація ринку до змін і нових правил гри відбулася дуже швидко. Уже в листопаді 2021 року спостерігалася значна інтенсифікація земельних угод. І кожен другий аукціон завершався укладеною угодою.

Також вона зазначила, що навіть у воєнний час земельний ринок залишається активним. Так, на ринку оренди землі у березні успішно відбулися 40 % торгів – зростання цін за ними зафіксовано приблизно в 4 рази.

«Зараз ситуація, на наш погляд, нормалізується. Відсоток успішних торгів тримається на рівні 40%, що уже недалеко від довоєнного рівня. Зростання ціни при цьому на торгах – в середньому в 3–3,5 рази»,– розповіла вона.

Дарина Марчак додала, що у системі спостерігається чимала активність фізичних осіб. І, хоча громадяни не призвичаєні до аукціонів як до способу придбання майна, зокрема це стосується й ринку землі, навіть приватні особи почали використовувати електронні аукціони, щоб шукати справедливу ринкову ціну на свої активи.

Віце-президент Нотаріальної палати України Інна Бернацька розповіла, що нотаріуси працювали увесь період, поки були відключені державні реєстратори. «Громадяни були дуже зацікавлені навіть у ці дні в правочинах, які стосуються земельних ділянок. У людей була така потреба, і це продемонструвало, що відключення роботи Нотаріату України навіть на день негативно позначається на населенні та економіці України. Зараз уся ця робота переводиться повністю в правове поле», – повідомила вона.

За її словами, із 6600 нотаріусів, які працюють в Україні, 4150 підключилися до НКС Державного земельного кадастру.

Старший проектний менеджер із земельної реформи Офісу реформ Кабінету Міністрів України Андрій Мартин резюмував, що земельна реформа перетворила земельні відносини з однієї з найбільш корумпованих сфер публічного управління в прозорі й справедливі.


За його словами, якби не війна, у травні мало б у повній мірі запрацювати законодавство про земельну дерегуляцію. Громади нарешті отримали б можливість здійснювати державний контроль за використанням та охороною земель.

Презентація "1 рік ринку землі результати і перспективи"

Ринок землі в системі Прозорро. Продажі

 Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux