Український аграрний міністр для Niezalezna.pl: «Ми готові шукати компроміси»

Опубліковано 26 квітня 2023 року, 23:00

У результаті переговорів урядовців Польщі та України було досягнуто домовленість про можливість транзиту українського зерна та продовольства через Польщу в інші країни Європи. Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський в ексклюзивному коментарі для Niezalezna.pl розповів про результати перемовин із польськими партнерами та про перспективи забезпечення Європи українським продовольством.

26.04.2023 Wołodymyr Buha, Володимир Буга | Niezalezna.PL

- Крім Польщі, ще чотири країни ЄС вимагають від Брюсселя вирішити «проблему» українського зерна. Як Київ відреагує на ці дії і чи висуне Україна якісь власні пропозиції щодо вирішення цієї кризи?

- Україна активно веде перемовини щодо цього питання і з Єврокомісією, яка намагається допомогти як нам, так і країнам ЄС, так і з Польщею, Болгарією, Румунією, Угорщиною і Словаччиною. Це і особисті зустрічі і  онлайн-дзвінки.

Наша спільна основна мета наразі —- знайти консенсус, який враховуватиме інтереси і українських фермерів, і аграріїв вищезгаданих країн.

Транзит через Польщу вже відновлено, є робочі питання, які, сподіваюся, будуть додатково погоджені. Переговори щодо інших домовленостей ще тривають. Сьогодні говоритимемо на Раді Європи щодо ситуації, яка склалася.

Також ми підтримуємо ідею пов’язану з компенсацією, яка нараховується за прогресивним принципом на перевезення зерна в Європу. Ця компенсація допоможе  країнам, які знаходяться далі від українського кордону отримувати зерно за нормальними цінами. І в той же час фермери з прикордонних з Україною країн, матимуть менший тиск, пов’язаний з ціновою пропозицією нашої держави.

– Після рішення польського уряду з'явилися голоси, ймовірно, інспіровані росією, що польсько-українські відносини зараз погіршаться. Чи дійсно альянсу між Варшавою і Києвом загрожує ситуація з українським зерном?

- Цього б дуже хотіла росія, але такого не буде. Ми з поляками сильні друзі і партнери. А між друзями також можуть бути дискусії  і це нормально. Основне, що ми готові співпрацювати і шукати компроміси.

- Україна працює над проектами розвитку портів на Дунаї. В умовах обмеженої діяльності портів на Чорному морі, чи можуть вони стати реальною альтернативою експорту української агропродукції?

- До початку російського повномасштабного вторгнення через дунайські порти проходило менше 1 відсотка продукції, яка експортувалася через морські морти, а через порти Одеси і Миколаєва йшло близько 80 % морського експорту. З початком повномасштабного вторгнення до того як запрацював у серпні морський коридор 100% експорту, який проходив через порти йшло через Дунай. З початком роботи "Зернової ініціативи" через порти Дунаю проходило від 25 до 35 % усього морського експорту, в той час як решта морського експорту йшло через порти Одеси. Основною причиною такої ситуації, окрім обмежених можливостей потужності дунайських портів, є те, що вартість доставки до Дунайських портів а потім до морських глибоководних портів (наприклад Констанца), значно вища ніж до Одеських.

Розмовляв Володимир Буга

Довідка
"Зернова угода" - ініціатива з безпечного транспортування зерна та харчових продуктів з українських портів. По суті є угодою між Росією та Україною за участю Туреччини та Організації Об'єднаних Націй. Її було укладено під час російського вторгнення в Україну у 2022 році. У березні 2023 року угоду подовжили ще на 120 днів.

 

Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux