Україна разом із ЄС відзначила Органічний день

Опубліковано 23 вересня 2022 року, 18:31

23 вересня 2021 року Європейський Парламент, Європейська Рада та Європейська Комісія започаткували щорічний Органічний день ЄС 23 вересня.

Це є частиною Плану дій з розвитку органічного виробництва ЄС, прийнятого Єврокомісією 25 березня 2021 р., для збільшення споживання органічної продукції, зростання органічного виробництва, покращення сталості сільського господарства та сприяння досягненню цілей стратегії ЄС «Від ферми до виделки» та Стратегії біорізноманіття ЄС.

Сьогодні Україна також відзначає Органічний день разом із Європейським Союзом, маючи на меті євроінтеграцію, впровадження Європейського зеленого курсу в Україні, підвищення рівня обізнаності про органічні продукти та сприяння ключовій ролі органічного сільського господарства у переході до сталого виробництва та споживання в Україні.

Органічна продукція – це продукція сільського господарства та харчової промисловості, виготовлена відповідно до затверджених правил (стандартів), які передбачають мінімізацію використання пестицидів, синтетичних мінеральних добрив, регуляторів росту, штучних харчових добавок, а також забороняють використання ГМО.

Україна ухвалила національне органічне законодавство, яке було розроблено на базі органічного законодавства Європейського Союзу і зараз знаходиться в процесі його впровадження та адаптації до нового органічного законодавства Європейського Союзу. Україна з року в рік нарощує обсяги виробництва органічних продуктів, які постачаються не тільки на внутрішній ринок, але і активно експортується до багатьох країн.

Так, за даними оперативного моніторингу Міністерства аграрної політики та продовольства України, що були зібрані від органів іноземної сертифікації, які сертифікували органічне виробництво та обіг органічних продуктів в Україні станом на 31.12.2021, проведеного Мінагрополітики загальна площа сільськогосподарських угідь з органічним статусом та перехідного періоду склала 422 тис. га (1% від загальної площі земель сільськогосподарського призначення України), з яких з яких 370 тис. га угідь з органічним статусом. При цьому нараховувалось 528 операторів органічного ринку, з них 418 – сільськогосподарські виробники.

За останніми даними Дослідного інституту органічного сільського господарства Швейцарії (FiBL) та IFOAM (книга «Світ органічного сільського господарства»), за площею органічних сільськогосподарських угідь Україна у 2020 році посіла 21 місце у світі та 13 у Європі.

При цьому протягом останніх років Україна впевнено входила до ТОП 5 найбільших постачальників органічної продукції до ЄС. Зокрема, у 2021 році посіла 5 місце у світі із 126 країн за обсягами імпорту органічної продукції до ЄС із часткою 6,6% від загального обсягу ввезеної органічної продукції до ЄС.

В рамках Органічного дня за підтримки Мінагрополітики було проведено ряд заходів, спрямованих на розвиток і підтримку українського органічного сектору:

Проведено онлайн-конференцію «Органічний день в Україні», яка була організована Міністерством аграрної політики та продовольства України, ДУ «Офіс з розвитку підприємництва та експорту» у співпраці з об’єднанням «Органічна ініціатива», ТОВ «Органік Стандарт», ГС «Органічна Україна», Інформаційним центром «Зелене досьє», Львівською міською громадською організацією «Екотерра», OrganicInfo.ua за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-українських програм «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP) та «Органічна торгівля заради розвитку» (OT4D).

На онлайн-конференції «Органічний день в Україні» першим заступником Міністра аграрної політики та продовольства України Тарасом Висоцьким поінформовано учасників заходу про стан органічного законодавства України та дані оперативного моніторингу щодо українського органічного сектору. Він повідомив, що 23 вересня в Україні буде офіційно оформлено як Органічний день, аналогічно як у Європейському Союзі.

Керівник міжнародного сектору - Відділу органічного сільського господарства, Генеральної дирекції сільського господарства та розвитку сільських територій Європейської Комісії Мільтіадес Кримізіс повідомив про історію започаткування та святкування Органічного дня в ЄС, який об’єднує весь органічний сектор Європи.

Заступник директора зі співробітництва Посольства Швейцарії в Україні Віктор Шуткевич підкреслив, що Швейцарія вже 20 років підтримує розвиток органічного ринку в Україні та буде продовжувати це робити. Україна ще не є членом ЄС, але вже давно є членом органічної спільноти Європи та світу.

Керівник сектору сільського господарства Представництва Європейського Союзу в Україні Крістіан Хелл наголосив, що ЄС підтримує Україну у наближенні українського органічного законодавства до органічного законодавства ЄС та має багато проєктів технічної допомоги для України в інших напрямах.

Виконувач обов’язків директора ДУ «Офісу з розвитку підприємництва та експорту» Андрій Ремізов запросив українських органічних експортерів реєструвати для участі у колективних стендах України на виставках Nordic Organic Food Fair 2022 (Швеція, 16 – 17 листопада 2022 р.), Middle East Organic & Natural Product Expo 2022 (Дубай, 13 - 15 грудня 2022 р.) та Biofach 2023 (Німеччина, 14 – 17 лютого 2023 р.).

Директор, ТОВ «Органік Стандарт» Сергій Галашевський сказав, що за 8 місяців 2022 р. Україна експортувала більше органічної продукції, ніж за 8 місяців 2021 р. Він також представив результати дослідження органічного ринку України, відповідно до яких загальний експорт української органічної продукції за 2021 рік склав близько 220 млн дол. США.

Олена Манзюк, заступник керівника відділу сертифікації, стандартизації та якості, ТОВ «Органік Стандарт» повідомила, що не зважаючи на повномасштабну війну українські органічні виробники запустили нові продукти у 2022 році – пастила, каші та крем-супи швидкого приготування, сік нектарину та ефірні олії.

Органічні виробники дякували за підтримку, яка була надана після початку повномасштабного вторгнення, Органічною ініціативою та проєктом «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства»

За ініціативою Міністерства аграрної політики та продовольства України та українських органічних виробників з Києва, Одеської та Житомирської областей було проведено акцію «Органічні продукти для дітей» у смт.Коцюбинське (Київська обл.). Органічними снеками, молочними продуктами, фруктами та шоколадом пригощали внутрішньо переміщених осіб, багатодітні сім’ї, дітей з обмеженими можливостями та сиріт.

Мінагрополітики, ДУ «Офісу з розвитку підприємництва та експорту», Органічна Ініціатива разом із усім органічним сектором започаткували добру традицію відзначення Органічного дня 23 вересня і будуть проводити відповідні заходи щороку.

Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux