Новим головою ККАМЛР став український дипломат Віталій Цимбалюк

Опубліковано 04 листопада 2022 року, 15:56

4-го листопада 2022 р. завершилось 41-е засідання Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики (ККАМЛР), на якому відбувся ряд важливих для України подій.

На цьому засіданні Україна прийняла головування у даній організації, яке триватиме до осені 2024 року, до завершення 43-го засідання ККАМЛР. Новим головою ККАМЛР став український дипломат Віталій Цимбалюк. Роль голови ККАМЛР полягає у загальному керівництві діяльністю організації, до лав якої нині, крім України, входять 25 держав-членів, зокрема США, Великобританія, Бельгія, Німеччина, Бразилія, Еквадор, Італія, Франція, Іспанія, Нідерланди, Польща, Швеція, Норвегія, Австралія, Нова Зеландія, Японія, Республіка Корея, Південно-Африканська Республіка, Намібія, Китай, Індія, Росія, Аргентина, Уругвай, Чилі та окремо Європейський Союз.

«Визнаючи велику честь і привілей головувати в Комісії, Україна використає цю можливість, щоб зробити свій вагомий внесок у досягнення цілей Конвенції. Як майбутній Голова Комісії, я докладатиму всіх зусиль для забезпечення ефективної роботи в рамках ККАМЛР, створення умов для конструктивного діалогу та прийняття рішень, важливих для всіх нас. Ми віримо, що разом держави ККАМЛР можуть діяти плідно та чесно, поважаючи права людини та права суверенних націй на власний шлях і розвиток. Незважаючи на дуже складну ситуацію, спричинену війною проти моєї країни, ми зробимо все можливе, щоб створити конструктивну атмосферу в Комісії, яка сприятиме досягненню консенсусу з найважливіших і актуальних питань» – зазначив Віталій Цимбалюк у своєму вступному слові.

Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Віталій Головня, з нагоди прийняття Україною головування в ККАМЛР наголосив, що це історична подія для нашої держави, яка повториться лише через 52 роки за умови збереження кількості держав-членів. «У той же час, це новий для України виклик у контексті можливостей забезпечити свій вагомий внесок у розвиток та збереження Антарктичного регіону на міжнародному рівні.», підкреслив Заступник Міністра.

В рамках 41-го засідання ККАМЛР українською делегацією було представлено результати та плани досліджень у морях Антарктики, які було схвалено Комісією. Отже у "антарктичному сезоні" 2022/2023 рр., який триватиме з 1 грудня 2022 р. до 30 листопада 2023 р., науковці Інституту рибного господарства та екології моря на борту судна "Море Содружества" здійснюватимуть виконання облікової зйомки крижаної риби у статистичному підрайоні 48.2, що знаходиться в атлантичному секторі Південного океану, а також продовжать виконання спільної з Республікою Корея експедиції з вивчення іклачів у статистичному підрайоні 88.3 (море Белінзгаузена) на борту судна «Маріголдс».

У 2021 році Україна придбала у Великобританії потужне наукове судно-криголам "James Clark Ross", яке отримало нову назву "Ноосфера" та використовується Національним антарктичним науковим центром для забезпечення української антарктичної станції "Академік Вернадський", а також здійснення екологічних, океанологічних та біологічних досліджень у морських водах Антарктики. Планується залучити дане судно до вивчення морських районів Антарктики, які, як очікується, увійдуть до нових морських охоронюваних районів (МОР) – МОР у районі Антарктичного півострова (Домен 1), МОР у районі Моря Веддела та МОР у Східній Антарктиці.

Антарктика для України залишається важливим рибопромисловим регіоном. Завдяки якісній та професійній роботі української делегації в рамках підготовки та участі у 41-му засданні ККАМЛР, Україна у сезоні 2022/2023 продовжить свою промислову присутність у Південному океані на двох видах промислу – риб роду іклачів та антарктичного криля. Цікаво, що українська рибальська компанія ТОВ "ІКФ", яка здійснює промисел антарктичного криля, є ледь не єдиною у Світі компанією, яка виробляє з цього виду безхребетних м'ясо для прямого споживання людини (інші компанії виробляють з антарктичного криля, головним чином, муку, яка використовується як компонент певних видів продукції).

Не менш важливим результатом 41-го засідання ККАМЛР можна вважати поновлення Заходів зі збереження, з встановленням відповідних лімітів вилову основних експлуатованих видів водних біоресурсів Антарктики, прийняття оновленої Резолюції ККАМЛР щодо змін клімату, розгляд поновлених пропозицій держав-членів ККАМЛР щодо створення нових МОР у Східній Антарктиці, у Морі Ведделла та у районі Антарктичного півострова (Домен 1). Нажаль, жодна з пропозицій щодо створення нових МОР не була підтримана Комісією внаслідок заперечень з боку Росії та Китаю.

З огляду на те, що Росія залишається членом ККАМЛР, українська делегація на 41-му засіданні Комісії приділила особливу увагу питанню російської агресії проти України. Зокрема, сторони Комісії були проінформовані про наслідки розпочатої загарбницької війни Росії проти України, здійснювані проти цивільної інфраструктури України російські атаки, руйнацію приміщень та обладнання Національного антарктичного наукового центру України під час російського ракетного обстрілу української столиці 10 жовтня 2022 р. та інші військові злочини держави-терориста. Більшість держав-членів ККАМЛР підтримали Україну, засудили російську агресію проти України та закликали до негайного її припинення. Під час виголошення російською стороною своєї заяви з цього питання делегація України, а також багато дружніх делегацій висловили свій протест шляхом демонстративного залишення залу засідань.

«Цьогорічна сесія ККАМЛР відзначилась не лише історично важливою для України подією прийняття головування в ККАМЛР, з чим вітаю всіх нас та особисто пана Цимбалюка – нового Голову Комісії, але й схваленням важливих для України рішень, які дозволять розширити спектр наукових досліджень, здійснюваних нашою державою та продовжити промислову діяльність українських суден у водах Антарктики. Необхідно також відзначити закріплення міжнародної підтримки України, безпосередньо в рамках ККАМЛР, у її боротьбі за свою свободу та незалежність з державою-терористом Російською Федерацією, що безперечно доповнює вже досягнуту консолідовану підтримку України на міжнародній арені. У цьому контексті хочу висловити вдячність делегації України за професійну, кропітку та найголовніше, результативну роботу на 41-му засіданні ККАМЛР.» - резюмував тимчасово виконуючий обов’язки Голови Держрибагентства Ігор Клименок

Наступне засідання ККАМЛР, яке матиме статус позачергового, спеціально присвяченого питанням створення нових МОР, відбудеться вже навесні 2023 року у Чилі, і це засідання проходитиме вже під головуванням України.Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux