Міністр агрополітики: Посівна зменшиться на 20-30%, високі ціни на зернові наступні 3-5 років

Опубліковано 19 квітня 2022 року, 11:34

Разом з війною іде на спад і сільське господарство, гордість країни, яке відповідно до Держкомстату разом з лісовим і рибним господарствами складало минулого року 10,6% ВВП. З італійським виданням Аднкронос говорить Міністр агрополітики Микола Сольський і пояснює: «Відсоток втрат великий і важко підрахувати зараз. Війна, на жаль, ще триває і збитки ростуть кожного дня. Наразі ми вже розуміємо, що посів зменшиться на 20-30%. Відповідно це призведе до нижчої якості посіву, а отже і врожайності.» Яка кількість полів залишиться незасіяною? «За попередніми підрахунками – 20-30% посівних площ. Точну цифру можна буде назвати в кінці травня, коли закінчиться посівна.»

Велике значення українського сільського господарства проявляється у значних полях соняшнику, зернових, помідорів.... Яку кількість урожаю ви передбачаєте цього року? «Конкретні цифри назвати складно. Очікуємо суттєві показники по овочевим культурам. Багато аграріїв змінюють культуру. Наприклад, ті, що сіяли кукурудзу, цього року переходять на соняшник. Відповідно, врожай кукурудзи знизиться. Натомість зросли посіви сої, ріпаку, ярого ячменю і ярої пшениці.» «За попередніми оцінками загальний спад виробництва становить від 40 до 70% в залежності від продукту та ситуації в окремому регіоні.»

Пан Микола говорить щодо світового експорту кукурудзи, зернових, соняшникової олії. Яка ситуація в цьому плані? «Цього року Україна мала експортувати 20 млн тон зерна з минулорічного врожаю на світові ринки. Поки що вивезти зерно неможливо, оскільки морські порти залишаються заблокованими. Поки що ми експортували тільки 5 млн тон, а в березні тільки 200 тис.». «Тому найближчим часом, - додає, - складність експорту буде, що очевидно може позначитися і на країнах, до яких ми експортували зерно.»

Відзначає ЄС: «Євросоюз активно допомагає Україні. Ми відчуваємо підтримку наших західних друзів і партнерів і дуже її цінуємо. Якщо ми говоримо про аграрний сектор, то основна допомога полягає в перегляді квот на експорт, а також їхнє максимальне зменшення. Сьогодні це чи не найголовніша підтримка, яку український аграрний бізнес чекає від країн ЄС.» «Окрім вищезазначеної підтримки, ми також звернулися з пропозицією спростити умови транзиту для користування портами в Балтійському морі і румунськими портами в Чорному».

На ваш погляд який відсоток потреб ЄС і Італії ви зможете забезпечити по різним напрямкам виробництва? «Ми маємо досить оптимістичні прогнози, - відповідає міністр,- якщо Євросоюз знизить квоти на продукцію. Це суттєво спростить для України логістику, що наразі є для нас однією з найбільших перешкод.»

Які будуть, на ваш погляд, контрудари на харчовому фронті стосовно цін і харчових запасів у світі? “ Багато чого буде залежати від того, коли закінчиться війна в Україні. Але потрібно готуватися до того, що ціни на продовольство будуть переживати значні цінові коливання. Це відбуватиметься поки знову не відновиться нормальний баланс попиту і пропозиції, - відповідає міністр – і уточнює, «Адже сьогодні пропозиція на світових ринках зерна значно впала. Тому не виключено, що високі ціни на зернові триматимуться ще 3-5 років.»

Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux