Гнучкий підхід і швидка реакція задля підтримки та розвитку органічного та молочного секторів – підсумки Наглядової ради швейцарсько-українських програм QFTP та OT4D

Опубліковано 27 січня 2023 року, 16:30

Повномасштабна війна в Україні вплинула на життя не лише кожного українця, але й змусила змінити підходи у веденні бізнесу, зокрема переорієнтуватися на експорт підприємствам молочного сектору що стало суттєвою підтримкою для економічного фронту. Питання гнучких підходів, визначення нагальних потреб партнерів та швидка реакція на них були серед ключових тем, які обговорювали на Наглядовій раді швейцарсько-українських програм «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP) та «Органічна торгівля заради розвитку у Східній Європі» (OT4D), яка пройшла 26 січня 2023 року.

Тарас Висоцький, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України зауважив, що 2022 рік був наповнений викликами для економіки України, а також для органічного та молочного секторів, зокрема. Він подякував обом програмам за швидку реакцію, гнучкий підхід та зміну фокуса діяльності в залежності від вимог, які створила жорстока реальність війни. Тарас Висоцький зауважив, що кінцевих результатів, які показали обидва сектори за підсумками воєнного 2022 року, вдалося досягти зокрема завдяки підтримці Швейцарії. У 2023 році експорт продукції з вищою доданою вартістю в молочному та органічному секторах зможе надати суттєву підтримку та утримувати на плаву агропродовольчий сектор і потім забезпечити його ріст. Мінагрополітики вдячне Швейцарії за постійну підтримку та націлене на довгострокове продовження співпраці з адаптацією до вимог часу. Також Тарас Висоцький зазначив, що з нетерпінням очікує взяти участь у міжнародній виставці органічних продуктів «Біофах» (Нюрнберг, Німеччина), адже відвідає її вперше та переконаний в хорошому результаті.

Сілван Хунгербюлер, менеджер програм, координатор органічного напряму Департаменту сприяння торгівлі, Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO), подякував Мінагрополітики, Держпродспоживслужбі та командам програм за ефективну роботу в складних умовах повномасштабної війни в Україні. Він наголосив, що чудово спрацювали гнучкий підхід, підтримка зв’язків та комунікація з місцевими партнерами. Це, в свою чергу, дозволило швидко реагувати на їхні реальні потреби. Програма QFTP завершується у червні 2023 року з хорошими результатами і SECO зацікавлена в її продовженні та запуску другої фази. Деталі щодо цього будуть обговорюватися у найближчі місяці. Для впровадження другої фази очікується погодження вищого менеджменту, а для цього потрібен чіткий план з конкретними результатами, які допоможуть та принесуть користь Україні. Важливим елементом стане промоція експорту, а також покращення ситуації в молочному та органічному секторах.

Ольга Шевченко, заступник Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів зауважила, що у 2022 році міжнародні проєкти технічної допомоги змогли переорієнтуватися на ті потреби, які на той момент були у державі. Держпродспоживслужба продовжувала роботу в робочих групах, напрацьовувала нормативно-правову базу. Окрім того, Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС і є не так багато часу, аби повноцінно перейти на модель ЄС щодо контролю, системи виробництва та маркування продукції. У 2022 році з’явилося 19 нових експортерів молочної продукції, а на початку січня 2023 року вже зареєстровано 3 нових підприємства, і це більше у порівнянні з 2021 роком. Ольга Шевченко подякувала за підтримку програмі QFTP та допомогу з гуманітарними вантажами та забезпеченні критичних потреб у ветеринарних препаратах в перші місяці повномасштабної війни. Також наголосила, що найбільшим пріоритетом наразі є підтримка українського виробництва, фермерів, переробників, а швейцарські проєкти дають можливість об’єднати всі ці ланки в одну систему включно із державними органами виконавчої влади.

Віктор Шуткевич, заступник директора зі співробітництва Посольства Швейцарії в Україні зауважив, що незабаром почнеться робота щодо наступної фази QFTP. Тому дуже важливо почути партнерів та врахувати всі побажання і розробити дизайн наступного проєкту, який принесе користь секторам. Віктор Шуткевич розповів про продовження та впровадження низки швейцарських проєктів. Наприклад, проєкт «Аграрні розписки в Україні» та найбільший проєкт з економічної підтримки, який впроваджується спільно з ЄБРР та підтримує релокацію бізнесів в безпечні регіони України. Підприємство може отримати до 30 000 євро на покриття цих витрат. Окрім того, згадав про гуманітарну допомогу молочним підприємствам, які постраждали внаслідок війни.

Попри всі випробування у 2022 році Швейцарія продовжує надавати технічну допомогу та підтримку Україні та започатковувати нові проєкти. У 2023 році обидві програми QFTP та OT4D налаштовані на поглиблення співпраці з ключовими партнерами та налагодження зв’язків із новими задля підтримки та розвитку обох секторів.

Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux