Генасамблея ООН підтримала резолюцію щодо виплати рф репарацій Україні

Опубліковано 21 листопада 2022 року, 13:25

Міністерство юстиції України повідомляє, що 14 листопада 2022 року Генеральною асамблеєю ООН за підтримки більшості країн світу було прийнято Резолюцію, якою:

 • визнано, що російська федерація має бути притягнута до відповідальності за будь-яке порушення міжнародного права в Україні чи проти України, включаючи її агресію в порушення Статуту ООН, а також будь-які порушення міжнародного гуманітарного права та міжнародного права захисту прав людини, і що росія має юридично відповісти за всі її міжнародно-протиправні діяння, включаючи виплату репарацій за збитки, будь-яку шкоду, спричинену такими діяннями;
 • визначено необхідність у створенні у співпраці з Україною міжнародного механізму відшкодування за збитки, втрати чи пошкодження, які витікають з міжнародно-протиправних діянь російської федерації в Україні чи проти України;
 • рекомендовано створення державами-членами у співпраці з Україною міжнародного Реєстру Збитків, який би служив фіксацією, в документальній формі, доказів та претензійної інформації щодо збитків, втрат або пошкоджень для всіх зацікавлених фізичних і юридичних осіб, держави Україна, спричинених міжнародно-протиправними діями російської федерації в Україні чи проти України, а також сприяв би та координував збір доказів.

Також створення Компенсаційного механізму і, як перший крок до цього, міжнародного Реєстру Збитків вже підтримано на міжнародному рівні офіційними органами Ради Європи: Комітетом Міністрів, в Рішенні від 15 вересня 2022 року, та Парламентською Асамблеєю ради Європи, які підтвердили необхідність рішучої та однозначної міжнародно-правової відповіді на агресію проти України, яка б не допускала безкарності за серйозні порушення міжнародного права, та з інтересом відзначили пропозицію України започаткувати спеціальний трибунал за злочин агресії проти України і комплексний міжнародний компенсаційний механізм, включаючи міжнародний Реєстр Збитків.

На сьогоднішній день триває активна робота щодо якнайшвидшого впровадження міжнародно-правового механізму відшкодування збитків, завданих агресією рф на території України, та його елементів на міжнародному і національному рівнях в зацікавлених державах.

Нагадаємо, що головна концепція міжнародного компенсаційного механізму – це побудова всеохоплюючої системи для виплати реальної компенсації за шкоду, завдану російською агресією, на підставі міжнародного багатостороннього договору.

Метою створення Реєстру Збитків є фіксація, в документальній формі, доказів та інформації про претензії щодо збитків, втрат або пошкоджень для всіх зацікавлених фізичних і юридичних осіб, а також держави Україна, спричинених міжнародно-протиправними діями російської федерації в Україні.

Реєстр Збитків є невід’ємною складовою компенсаційного механізму. Передбачається, що він буде створений на міжнародній основі за участю партнерів – іноземних держав та міжнародних інституцій.

За інформацією Міністерства юстиції України, при розробці дизайну Реєстру Збитків, його формату, буде врахований досвід, отриманий під час створення та роботи Компенсаційної комісії ООН, створеної для компенсації збитків Ірако-Кувейтського конфлікту, Комісії з претензій Еритреї та Ефіопії й інших комісій з претензій. Крім того, буде взято до уваги пропозиції міжнародних партнерів під час обговорень.

З міркувань зручності, вартості та досвіду розміщення міжнародних організацій, планується, що місцем розташування Реєстру буде одне з європейських міст. Наразі ведуться перемовини, в тому числі щодо фінансування, захисту та іншої необхідної підтримки.

Враховуючи великі обсяги руйнувань, тривалість воєнних дій та безпрецедентний розмір збитків, обговорюється питання відійти від практики використання переважно паперових документів, а натомість використовувати цифрові платформи для подання заяв та доказів, їх обробки, оцінки й управління ними. Тому, одночасно триває також робота над розробкою цифрової платформи, яка буде спрямована на максимальну автоматизацію процесів, включаючи подання даних, перевірку осіб заявників, доказів (таких як право власності на майно), географічних і часових даних тощо.

Окремо слід зазначити, що від початку збройної агресії Урядом України запроваджено процедуру визначення шкоди та різних категорій збитків, завданих нашій державі внаслідок збройної агресії російської федерації. Також постійно наголошується на необхідності фіксування збитків, щоб не втратити інформацію та такі необхідні для відшкодування докази.

Наприклад, на сьогоднішній день вже працює реєстр пошкодженого та знищеного майна, до якого подається інформація про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф, та який формується на базі порталу «Дія».

Відповідно, ця зібрана інформація може бути врахована й при впровадженні міжнародного Реєстру Збитків.

При цьому зрозуміло, що міжнародний Реєстр Збитків буде набагато ширший за обсягом, адже включатиме інформацію не лише про зруйноване чи пошкоджене майно, а й інформацію, в тому числі докази, щодо всіх видів завданих збитків, які підлягатимуть компенсації. Це і шкода фізичним особам, пов’язана із тілесними ушкодженнями, смертю близького члена сім'ї, за злочини сексуального характеру, і відшкодування збитків вимушено переміщеним особам, і інші категорії збитків. Всі збитки, яких було завдано українським громадянам, бізнесу, інфраструктурі країни, навколишньому середовищу, муніципалітетам та державі в цілому буде внесено в реєстр для їх обліку, обробки, оцінки та в подальшому використано при присудженні компенсацій компенсаційною комісією.


Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux