Відтворення стада – систематичний процес заміни вибулих тварин іншими, як правило, більш продуктивними. В селекційно-племінній роботі при простому (підтримка чисельності тварин на одному рівні) чи розширеному (збільшення чисельності ) відтворенні стада велике значення має добір та підбір маток та плідників, які будуть використовуватися для розведення в наступних поколіннях. З цією метою добираються тварини з високою племінною цінністю, насамперед плідників, що дасть змогу в подальшому отримати більш високопродуктивне потомство, збільшити вихід продукції тваринництва та знизити її собівартість.
Штучне осіменіння є основним і найбільш досконалим біотехнологічним методом, який наразі широко використовується для відтворення стада, в першу чергу при розведенні великої рогатої худоби молочного напряму продуктивності. Використовується сперма високоцінних плідників як власних порід, так і кращого світового генофонду, зокрема при гібридизації. Він ґрунтується на спеціальних прийомах одержання, зберігання та використання сперми.
Ефективність цього методу біотехнології розмноження залежить від збалансованої годівлі плідників і маток, належних умов годівлі, утримання та експлуатації тварин, що сприяють прояву всіх фізіологічних функцій.
Значення штучного осіменіння для селекції у тваринництві
- використання видатних плідників з високою племінною цінністю для осіменіння маточного поголів’я;
- використання сперми плідників кращого світового генофонду та вітчизняних порід;
- можливість осіменити велику кількість маток одним плідником та отримати більшу кількість потомства від нього;
- індивідуальний підбір тварин та отримання потомства за замовним паруванням.
Інструкції зі штучного осіменіння за видами тварин визначають вимоги до організації пунктів штучного осіменіння та технологію штучного осіменіння маточного поголів’я спермою плідників.
Центральне місце в цьому аспекті приділяється дотриманню ветеринарно-санітарних правил, добору корів і якості сперми плідників. Особливої уваги заслуговує роль техніка штучного осіменніння, в руках якого знаходиться гарантія запліднення тварини.
Інструкції зі штучного осіменіння
- Інструкція зі штучного осіменіння корів і телиць
- Інструкція зі штучного осіменіння свиней
- Інструкції зі штучного осіменіння овець і кіз
- Инструкция по организации и технологии искусственного осеменения кобыл
- Инструкция по организации и технологии работы станций и предприятий по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных, утверждена Министерством сельского хозяйства СССР 20 июня 1979 г.