портал в режимі тестування та наповнення
0-800-215-010
Гаряча лінія Мінагрополітики
1545
Урядова гаряча лінія
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Аналітична довідка про агрометеорологічні умови та стан посівів сільськогосподарських культур в Україні (за інформацією НААН)

Опубліковано 29 листопада 2022 року, 17:00

станом на 25 листопада 2022 року


У кінці другої – на початку третьої декад листопада спостерігалися складні погодні умови – густі тумани, сильний вітер, ожеледь, ожеледиця, значні дощі та сніг, налипання мокрого снігу та грози у південних і центральних областях, на заході – перші істотні морози. Крім південних, східних та прилеглих до них районів центральних областей у кінці другої декади листопада спостерігалося утворення досить високого для цього часу снігового покриву. На деяких територіях східних та центральних областей за попередню декаду зафіксовано рекордну кількість опадів – 3-4 декадні норми.

Середньодобові температури повітря були на 1,1-2,3 0С вищими за кліматичну норму і знаходились у межах від 4,0 0С тепла до 2,8 0С морозу на півночі і заході та до 3,1 0С тепла – на півдні. Максимальна температура повітря в окремі дні підвищувалась до 2,8-10,1 0С тепла, мінімальна у найхолодніші ночі – знижувалася до 2-8 0С морозу. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до 10-12 0С тепла, у найхолодніші ночі охолоджувалася до 4-8 0С морозу.

За даними Укргідрометеоцентру опади різної інтенсивності (від слабких і помірних до сильних злив та снігопадів), спостерігалися впродовж 4-6 днів на всій території країни. У більшості областей середня обласна кількість опадів за другу декаду листопада становила 124 – 193 % декадної норми (20-28 мм), у Тернопільській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Чернівецькій, Вінницькій, Черкаській, Кіровоградській та Харківській областях – 207- 294 % декадної норми (29-47 мм). У Волинській та Рівненській областях кількість опадів за декаду була близькою до норми (12-15 мм). Найбільша кількість опадів за декаду відмічалася у Дніпропетровській області – 363 % декадної норми (58 мм). На більшості метеостанцій Дніпропетровської, Харківської областей, на метеостанціях Гайворон (Кіровоградської області) та у Запоріжжі, де за декаду випало від 54 до 75 мм, було на 6-26 мм перевищено максимальну кількість опадів за другу декаду листопада за період спостережень з 1961 р.

Добовий максимум опадів у багатьох районах центральних, Харківської, в окремих районах північних та півночі Одеської областей досягав 20-35 мм (1,2 – 2,3 декадні норми).

Станом на 20 листопада у південних, східних, Полтавській, Дніпропетровській, окремих районах Кіровоградської, Вінницької, Львівської та Волинської областей снігу на полях не було. На решті території країни спостерігався сніговий покрив висотою від 1 до 9 см. У більшості районів Чернігівської, Київської, окремих районах Сумської, Житомирської, Хмельницької, Тернопільської, Івано-Франківської та Львівської областей його висота становила від 10 до 18 см.

У кінці другої декади листопада у Волинській, Рівненській, у багатьох районах північних, окремих районах Львівської, Хмельницької, Черкаської, Харківської та Миколаївської областей ґрунт промерзав до 1-6 см. На решті території країни він був талий.

Агрометеорологічні умови для завершення вегетації озимих культур у цьому році складалися цілком задовільно. Сонячна погода на початку листопада та поступове зниження температури повітря створювали сприятливі умови для загартування рослин. Підвищена теплозабезпеченість сприяла повільному розвитку пізніх посівів (у фазах «сходи», «проростання зерна», «утворення «шильця») частка яких за експертною оцінкою на кінець нинішньої осені складала близько 60 %. Частка добре розкущених посівів, готових до можливих несприятливих умов перезимівлі, за спостереженнями науковців становить лише 20-25 %, разом з тим, їх стан переважно «добрий».

За попередніми розрахунками метеорологів у період 5-15 листопада відбувся перехід температури повітря через +5 0С у бік зниження, почався період «передзимівлі». Такі строки закінчення осені у степових областях виявилися близькі до середніх, на решті території - на 1,5-2 тижні пізніші середніх багаторічних строків. У кінці другої декади листопада із зниженням середніх добових температур повітря до показників нижче біологічного нуля, нічних температур - до морозів, активна вегетація припинилася.

Тривалість цьогорічної вегетації виявилася у середньому на 1,5-2 тижні довшою середньої багаторічної. Лише у південних, Дніпропетровській та Закарпатській областях озимі культури повільно вегетували і перебували у фазах «утворення вузлових коренів» та «кущіння», на пізніх посівах – «проростання насіння» та «утворення сходів».

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3 см) озимих культур в окремих районах північно-західних та Вінницької областей знижувалася до 1-2 0С морозу, на решті території вона була позитивною.

Густота посівів сформувалася у межах 260-660 рослин на 1 м2, загальна кількість стебел на 1 м2 становила від 460 до 1130, кущистість - 1,5-2,7 стебел на одній рослині. Висота рослин у фазу «кущіння» становила від 10 до 21 см.

В озимого ріпаку, за винятком південних та Дніпропетровської областей, відмічалося припинення вегетації у фазі «утворення листової розетки».

Стан посівів озимих культур переважно добрий та задовільний.

За даними Мінагрополітики станом на 24 листопада збирання пізніх сільськогосподарських культур проведено на площі 9,2 млн га (82 %) за врожайності 43,7 ц/га, намолочено 40,1 млн тонн зерна. Продовжується збирання гречки, якої вже зібрано з площі 114,6 тис. га
(98 %) за врожайності 13,7 ц/га, намолочено 156,5 тис. тонн та проса – 42,6 тис. га (95 %) за врожайності 23,1 ц/га, намолочено 98,4 тис. тонн.

Продовжується збирання соняшнику, сої та буряків цукрових. Соняшнику вже зібрано з площі 4,5 млн га (96 %), намолочено 9,8 млн тонн насіння за врожайності 21,7 ц/га, сої – з площі 1,5 млн га (97 %), намолочено 3,6 млн тонн насіння за врожайності 24,1 ц/га, буряків цукрових – з площі 166,0 тис. га (93 % посівних площ), накопано 8,2 млн тонн за врожайності 495,1 ц/га.

Головною проблемою наразі залишається збирання зернової кукурудзи. Її зібрано на площі 2,3 млн га, або 53 % від запланованої площі.
Зібрано 13,5 млн тонн насіння, за врожайності 60,1 ц/га. У зв’язку з нинішньою погодною ситуацією вологість зерна цієї культури різко зростає, що призведе до збільшення матеріальних збитків і до зростання площ під весняним основним обробітком ґрунту у наступному році, що за будь-яких умов збільшує ризики зниження врожаю сільськогосподарських культур у сівозміні після кукурудзи.

У Миколаївській області вже закінчено збирання цієї культури. Завершується збирання у Чернівецькій (93 %) та Одеській (86 %) областях. Найгірша ситуація – у Харківській (17 %) (з відомих всім причин), у Полтавській та Сумській (25 %) областях.

Продовжується сівба озимих зернових культур, станом на 21 листопада посіяно 4,4 млн га запланованих площ, або 93,6 %, із них: пшениці озимої – 3,8 млн га (94,1 %); ячменю озимого – 612,5 тис. га (90,6 %); жита озимого – 79,2 тис. га (92,5 %).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux