портал в режимі тестування та наповнення
0-800-215-010
Гаряча лінія Мінагрополітики
1545
Урядова гаряча лінія
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
Пошук
Шукати на порталі
або
серед нормативних актів

Органічне виробництво в Україні

Опубліковано 16 травня 2022 року, 15:05

Внутрішній ринок

За даними моніторингу у 2020 році загальна площа сільськогосподарських земель з органічним статусом та перехідного періоду склала 462 тис. га (1,1 % від загальної площі земель сільськогосподарського призначення України). При цьому нараховувалось 549 операторів органічного ринку, з них 419 – сільськогосподарські виробники.

Протягом останніх років на внутрішньому споживчому ринку органічних продуктів спостерігалося розширення через основні мережі супермаркетів. Основні види органічної продукції, яка споживалася, були молоко та молочна продукція, круп’яні і зернові вироби, борошно, насіння, овочі та фрукти, яйця, соки, напої, пасти, м’ясна продукція, прянощі та спеції, цукор, олія, морозиво та інша продукція, до якої входять хлібобулочні та макаронні вироби, олія, мед, шоколад, чай та кава. 

Детальніше про внутрішній органічний ринок тут.

 

Експорт

Експорт органічної продукції орієнтований в основному на країни Європи, на ринок яких у 2020 році було спрямовано 73 % українського «органічного» експорту.

Відповідно до звіту Європейської Комісії у 2020 році Україна посіла 4-те місце зі 124 країн за обсягами імпортованої органічної продукції до ЄС.

Так, протягом 2020 року до ЄС ввезено 2,79 млн. тонн органічної агропродовольчої продукції, 7,8 % з якої – українська (217,2 тис. тонн на суму 116,7 млн. дол. США).

Загалом за підсумками 2020 року Україна експортувала 332 тис. тонн органічної продукції на суму 204 млн. дол. США до близько 40 країн світу. Найбільшими країнами-споживачами української органічної продукції у зазначений період були Нідерланди, США, Німеччина, Литва, Австрія, Велика Британія, Польща, Канада, Італія, Швейцарія. Українські виробники також експортували в Австралію та деякі азійські країни, зокрема, Китай, В’єтнам, Індію та Японію, а також здійснювали перші поставки органічної продукції до Корейської Республіки та М’янми.

Основними експортними продуктами, які постачалися на міжнародні ринки, були зернові, олійні, мед, яйця, овочі та фрукти. Також експортувалися макуха соняшника, борошно, олія соняшникова, шрот соняшниковий, яблучний концентрат та березовий сік. Загалом близько 80 найменувань органічних товарів експортувалося з України у 2020 році.

Детальніше про експорт органічної продукції з України тут.

 

Законодавче врегулювання органічного ринку в Україні

Органічне виробництво в Україні регулюється Законом України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», а також підзаконними нормативно-правовими актами.

 

Співпраця з проектами міжнародної технічної допомоги

Мінагрополітики співпрацює з міжнародними проектами, що мають на меті розвиток органічного виробництва, зокрема з:

1. Швейцарсько-українською програмою «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP), що фінансується Швейцарією та впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).

2. Проектом «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства».

3. Програмою «Органічна торгівля заради розвитку у Східній Європі» (OT4D).

4. Програмою USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Представники проектів/програм надають експертну допомогу при розробці нормативно-правової бази та впровадженні законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

У рамках співпраці з швейцарсько-українським проектом «Розвиток органічного ринку в Україні» створено відео-ролик про органічне виробництво «Organic in Ukraine», метою якого є популяризація органічного виробництва в Україні серед потенційних українських та іноземних інвесторів.

За підтримки проекту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» проводяться семінари щодо органічного виробництва для фахівців міністерства, Держпродспоживслужби, Національного агентства з акредитації України. Зокрема, у 2021 році в рамках пілотного проекту з Головним управлінням Держпродспоживслужби у Полтавській області проведено навчальні заходи у сфері контролю органічного виробництва, які  передбачали не лише набуття теоретичних знань, але і їх відпрацювання під час виїздів на господарства, що займаються органічним виробництвом.

Також за підтримки програми QFTP та проекту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» протягом 2020-2021 рр. спільно з Федерацією органічного руху України проведено дві спеціалізовані виставки «ОРГАНІК» та дві конференції «Органік: знання, досвід, результат», які відбулися  в рамках Міжнародних агропромислових виставок «АГРО» (серпень 2020 року та червень 2021 року), також два Всеукраїнських Ярмарки органічних продуктів (вересень 2020 та 2021 років), спільно із Громадською спілкою виробників органічних сертифікованих продуктів «Органічна Україна» організовано два конгреси «Органічна Україна» (квітень 2020-2021 рр.),

Окрім того, за підтримки QFTP фахівцями міністерства спільно із ГС «Органічна Україна» та обласними державними адміністраціями проведено 48 регіональних форумів «Органічна Україна» у 24 областях України (червень-вересень 2020 року, квітень-серпень 2021 року).

Працівники міністерства, Держпродспоживслужби та державної установи «Офіс з розвитку підприємництва та експорту» в рамках програми QFTP взяли участь у навчальному турі, у сесії конгресу Центральної та Східної Європи «Регулювання в органічному секторі та нова Спільна аграрна політика ЄС, плани та стратегії в країнах Центральної та Східної Європи», круглому столі для органів сертифікації «Органічний Закон України та його вимоги до органів сертифікації у сфері органічного виробництва та обігу органічної продукції», проведених в рамках міжнародної торговельної виставки органічних продуктів «БіоФах» (лютий 2020 року), а також в онлайн-виставці «Біофах eSpecial» (лютий 2021 року).

Крім того, фахівці міністерства спільно з представниками QFTP, OrganicInfoОрганік Стандарт, ГС «Органічна Україна», Інформаційним центром «Зелене досьє» підготували узагальнюючі публікації про розвиток органічного ринку в Україні для міжнародної спільноти та українських користувачів: Органічну карту України, дані про органічне виробництво в Україні для книги FiBL-IFOAM «Світ органічного сільського господарстваСтатистика та нові тенденції 2021», дослідження органічного ринку України (внутрішній ринокекспорт).


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux