Огляд стану меліорації в Україні

Опубліковано 09 серпня 2023 року, 10:10

За офіційними статистичними даними станом на 2021 рік в Україні обліковується 5,48 млн. га меліорованих земель, у тому числі
2,17 млн. га зрошуваних і 3,3 млн. га осушуваних земель з відповідною меліоративною інфраструктурою (водосховища, магістральні та розподільні канали, захисні дамби, насосні станції, трубопроводи, басейни добового регулювання, колекторно-дренажна мережа та інші гідротехнічні споруди і об’єкти).

Інженерна інфраструктура зрошувальних та дренажних систем, побудована у 60-х – 80-х роках минулого сторіччя є морально застарілою. Меліоративні системи відпрацювали понаднормативний термін експлуатації, мають знос понад 85 % і потребують модернізації та відновлення, у тому числі відновлення від наслідків військової агресії російської федерації. Насосно-силове обладнання меліоративних систем застаріле та енергонезатратне, що в умовах дефіциту електроенергії є критичним для забезпечення подачі води в поливний сезон.

У 2021 році фактично поливалось лише 525,0 тис. га сільськогосподарських угідь, у 2022 році – 296 тис. га, а у 2023 році менше 100 тис. га сільськогосподарських угідь.

Реформа меліорації

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 травня 2021 року № 539 «Деякі питання розподілу окремих повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері меліорації земель» було внесено зміни до Положення про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2020 року № 614, та Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124, згідно з якими функції щодо забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем передано від Міндовкілля до Мінагрополітики.

Також Постановою було внесено зміни до Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 393, та Положення про Державне агентство рибного господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 895, згідно з якими функції реалізації державної політики у сфері меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем передано від Держводагентства до Держрибагентства.

На виконання Стратегії зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 14 серпня 2019 року № 688-р та Плану заходів з реалізації Стратегії зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2020 року № 1567-р., розроблено Закон України від 17 лютого 2022 року
№ 2079-ІХ «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» (далі – Закон України). Законом України визначено правовий статус організації водокористувачів (далі – ОВК), унормовано процедуру створення, діяльності та набуття ОВК прав на об’єкти інженерної інфраструктури міжгосподарських та внутрішньогосподарських меліоративних систем, особливості експлуатації меліоративних мереж ОВК, права та обов’язки членів організацій.

Для удосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем, які залишаються у державній власності після створення ОВК та передачі їм у власність об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних мереж, залучення інвестицій в проекти по модернізації державних меліоративних систем; скорочення втрат води та експлуатаційних витрат та запровадження ринкових стимулів раціонального водокористування Мінагрополітики здійснює супровід проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем державної власності» (реєстр. № 7577 від 21 липня 2022 року), який наразі готується на друге читання.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.08.2022 № 714-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ та організацій до сфери управління Державного агентства меліорації та рибного господарства» (далі – розпорядження
№ 714-р) передбачено передача цілісних майнових комплексів, а також інших меліоративних систем і державного майна, що використовується для їх належної експлуатації, із сфери управління Державного агентства водних ресурсів України до сфери управління Державного агентства меліорації та рибного господарства України.

Наразі Держрибагентством здійснено прийняття до своєї сфери управління 39 із 44 цілісних майнових комплексів організацій, зазначених у розпорядженні (один з яких передано до сфери управління Фонду державного майна України), проведено державну реєстрацію змін відомостей про юридичні особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Зазначене стосується цілісних майнових комплексів організацій, розташованих у Одеській, Запорізькій, Рівненській, Херсонській (окуповані райони), Луганській областях та Автономній Республіці Крим.

Передача 5 цілісних майнових комплексів водогосподарських організацій, розташованих у Закарпатській області, не здійснена.

На сьогодні у сфері управління Держводагентства залишаються меліоративні системи та державне майно, яке забезпечує проведення гідротехнічної меліорації земель (крім меліоративних систем та державного майна, які обліковуються на балансах водогосподарських організацій, переданих відповідно до розпорядження № 714-р).

З метою забезпечення виконання рішення Уряду щодо передачі функцій, пов'язаних з меліорацією земель та експлуатацією державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем та завершення реформи у сфері меліорації земель та для ефективного здійснення гідротехнічної меліорації, Мінагрополітики та Держрибагентством проводяться необхідні заходи для завершення передачі всієї інженерної інфраструктури меліоративних систем із сфери управління Держводагентства до сфери управління Держрибагентства.

 

Вплив війни (бойових дій)

Повномасштабне військове вторгнення російської федерації призвело до значних руйнувань критичної інфраструктури, гідротехнічних споруд, об’єктів гідротехнічної мережі зрошувальних та дренажних систем, особливо на півдні України, у Херсонській, Миколаївській, Запорізькій, Одеській областях, де розміщені найбільші меліоративні системи. Так найбільша у Європі і одна з найбільших у світі Каховська зрошувальна система забезпечувала подачу води на площу понад 250 тис. гектарів.

Внаслідок активних бойових дій та тимчасової окупації частина масивів меліорованих земель стали небезпечними для вирощування аграрної продукції через пошкодження та замінування. Істотних руйнувань зазнали об’єкти інженерної інфраструктури меліоративних систем. На певних територіях сільськогосподарських земель неможливо проведення меліоративних заходів, тому значно зменшились площі зрошувальних земель, що негативно впливає на продовольчу безпеку держави.

Знищення греблі Каховської ГЕС 06 червня 2023 року стало однією з найбільших техногенних та соціально-економічних катастроф в Україні та Європі, наслідки якої особливо катастрофічні для півдня країни.

Через неконтрольований скид води з Каховського водосховища, без води залишились 94 % зрошувальних систем в Херсонській, 74% - в Запорізькій області та 30 % - в Дніпропетровській областях, призупинено водопостачання 31 зрошувальної системи в цих областях.

Наразі відсутня можливість подальшого функціонування всіх меліоративних систем, каналів та інших гідротехнічних споруд, для яких Каховське водосховище було джерелом водопостачання.

На фоні подальшої зміни клімату, руйнування Каховської ГЕС та значного скорочення площ зрошуваних земель важливим є завершення реформи та створення умов для швидкого відновлення і розвитку меліорації земель в Україні.

Для повноцінного відновлення та розбудови зрошення та дренажу в Україні необхідно залучення коштів від державних та місцевих бюджетів та інших джерел не заборонених законодавством.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux