Фермерське господарство – прогресивна форма господарювання на селі
Однією з найпоширеніших форм підприємництва в аграрному секторі є фермерські господарства, питома вага яких у структурі суб’єктів господарювання агропромислового комплексу складає 67 %.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 19.06.2003 № 973 «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім’ї, відповідно до закону.
Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа – підприємець.
Фермерське господарство діє на основі установчого документа:
- для юридичної особи – статуту,
- для господарства без статусу юридичної особи – договору (декларації) про створення фермерського господарства.
В установчому документі зазначаються:
- найменування господарства,
- його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності,
- порядок формування майна (складеного капіталу),
- органи управління,
- порядок прийняття ними рішень,
- порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, має статус сімейного фермерського господарства, за умови що в його підприємницькій діяльності використовується праця членів такого господарства, якими є виключно члени однієї сім’ї відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України.
Фермерське господарство без статусу юридичної особи організовується на основі діяльності фізичної особи – підприємця і має статус сімейного фермерського господарства, за умови використання праці членів такого господарства, якими є виключно фізична особа – підприємець та члени її сім’ї відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України. Особливості створення та діяльності сімейного фермерського господарства без набуття статусу юридичної особи регулюються положеннями статті 8-1 цього Закону.
Хто може заснувати фермерське господарство
Право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство.
Головою сімейного фермерського господарства може бути лише член відповідної сім’ї.
Членами фермерського господарства можуть бути: подружжя, їх батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени сім’ї, родичі, які об’єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень установчого документа фермерського господарства.
Членами фермерського господарства не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом).
Порядок виділення земель для ведення фермерського господарства
Процедура визначена Земельним кодексом України та Законом України «Про фермерське господарство».
Так, згідно зі ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатне передання їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства у розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де розташоване фермерське господарство.
Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано кілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначають як середній по цих підприємствах. За відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір паю визначають як середній по району.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної або комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідних органів виконавчої влади, повноваження яких встановлено ст. 122 Земельного кодексу України.
У заяві зазначають:
- бажаний розмір і місце розташування ділянки,
- кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безкоштовне отримання земельних ділянок у власність,
- обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства.
До заяви додають документи, що підтверджують досвід роботи в сільському господарстві або наявність освіти, отриманої в аграрному навчальному закладі.
Як зареєструвати фермерське господарство
Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа – підприємець відповідно до Закону України від 19.06.2003 № 973 «Про фермерське господарство».
Для проведення державної реєстрації фермерського господарства засновник або уповноважена ним особа повинна особисто подати державному реєстратору такі документи:
- документ, що підтверджує право власності або право користування на земельну ділянку;
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;
- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;
- два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів – один примірник).
Також можна ознайомитись з інформацією щодо реєстрації юридичної особи за цим посиланням.
Для державної реєстрації сімейного фермерського господарства без набуття статусу юридичної особи передбачено ТИПОВУ ФОРМУ ДОГОВОРУ (ДЕКЛАРАЦІЇ) про створення сімейного фермерського господарства