Прес-центр

За 5 років до ДП «Укрспирт» приєднано 40 спиртзаводів. Ще 38 - самостійні юридичні особи, непідконтрольні підприємству

    Уже понад рік найбільший вітчизняний виробник спирту - Державне підприємство «Укрспирт» - працює без директора. Три спроби провести конкурс, за результатами якого було б призначено очільника підприємства, закінчилися нічим. Зараз якраз у процесі четверта, що, за словами конкурсної комісії на чолі з Мінекономрозвитку, має завершитися за два тижні. Тим часом довкола підприємства вирує шквал емоцій. Приватизація, борги, прозорість - те, що наразі цікавить громадськість. З цими питаннями ми і звернулися до заступника директора ДП «Укрспирт» Сергія Блескуна. 

- Що відбувається в ДП «Укрспирт»? Судячи з засідання Кабміну, присвяченого діяльності держпідприємств, ситуація невтішна? 

- Працювати є над чим. Проте, я б хотів підкреслити, що на засіданні, про яке ви говорите, були представлені результати 3-річної давнини, а саме результати фінаудиту за період з 2012-го по перший квартал 2015 року. Станом на сьогодні уже багато чого змінилося. Взагалі, з 2015 року пишеться нова сторінка підприємства, а, разом з тим, і галузі. Йде відбудова підприємства. Якщо говорити про конкретні цифри, чистий прибуток підприємства складає 16 млн грн, тоді як у 2014 році збиток був -532 млн грн. Сьогодні у підприємства немає кредитних запозичень, а ще у 2014 році вони складали близько 75 млн  грн. 

- З квітня піднялись ціни на спирт. Це один з кроків у напрямку стабілізації підприємства? 

- ДП «Укрспирт» працює в тих же умовах, що й кожен виробник у нашій країні. Підприємство має забезпечувати нормальний рівень рентабельності. У зв'язку зі значним зростанням ціни на зерно (на 30%), частка якого в собівартості спирту - 60%, ми переглянули й відпускні ціни на продукцію. Вартість зерна прив'язана до валюти, оскільки це - експортоорієнтований товар, адже відомо, що Україна входить до п'ятірки найбільших експортерів зерна. Востаннє ціни на спирт змінювались весною 2015 року, коли курс долара на міжбанку був 21 грн. Сьогодні курс сягає майже 27 грн, тобто гривня упала на 26%. Не варто забувати і про інфляцію, а в 2015 році вона була більше 40%. Ціни ж на спирт збільшились з першого квітня на 19%. 

Звісно, через подорожчання спирту зросте ціна і на алкогольні напої. Пляшка горілки об'ємом 0,5 л і міцністю 40% стане дорожчою менш, ніж на гривню, якщо бути точним - на 90 копійок з ПДВ. 

- Але ж прогнозувалось подорожчання горілки на 15 гривень? 

- Це інше. З першого березня діють нові акцизні ставки, податок на акциз збільшився на 50%, з 70,53 грн до 105,8 за 1 л 100% спирту. В перерахунку на пляшку горілки об'ємом 0,5 л при відвантаженні від виробника акциз  із 14,106 грн зріс до 21,16 грн без ПДВ. Акциз - це податок на споживача, тобто виробники лікеро-горілчаних виробів враховують акциз у вартість продукції. Неважко порахувати, що останнє підвищення акцизних ставок спричинить подорожчання міцного алкоголю для кінцевого споживача приблизно на 15 грн. 

- Ріст цін на спиртне - ризик розвитку сірого ринку. Як ДП «Укрспирт» контролює питання прозорості?- Якщо говорити про ДП «Укрспирт» і про галузь, то на сьогоднішній день підприємство та його керівник просто не має повноважень і можливостей контролювати роботу всіх спиртозаводів, які є в країні. Відповідно до постанови № 672 «Про утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості», 78 спиртових заводів, що працювали на території України, мали бути реорганізовані й передані до складу ДП «Укрспирт». Реорганізація галузі була покладена на ліквідаційну комісію, що працює в Мінагрополітики. За 5 років в ДП «Укрспирт» передано 40 заводів, решта 38 - самостійні юридичні особи, чию діяльність, по суті, ніхто не контролює! У 2015 році жодного заводу до складу ДП «Укрспирт» приєднано не було.

- І як же бути? Як забезпечити прозорість галузі? 

- Саме по собі питання не вирішиться. Перш за все, варто якомога швидше завершити процес реструктуризації. Далі, я переконаний, що дієвим засобом буде приватизація галузі. Проте, приватизація - тема для окремої розмови. 

- А які конкретно кроки робляться в ДП «Укрспирт» задля прозорості? 

- Підприємство з березня цього року перевело закупівлі в електронний формат. Ми працюємо на майданчику SmartTender.Biz. Хочу підкреслити, що ми перейшли на електронні закупівлі з власної ініціативи, заради можливості контролю та забезпечення прозорості процесу. На сьогодні, SmartTender.Biz отримав усі чотири рівні акредитації згідно з «Законом про публічні закупівлі». Торги проводяться через відкритий аукціон, що гарантує прозорість закупівель. Крім відкритості від роботи на даному майданчику маємо уже перший економічний результат - завдяки торгам витрати вдалось зменшити більш ніж на 837 тис. грн. 

- Чим саме сьогодні живе підприємство?

- Наразі ми запустили основні процеси, розпочали автоматизацію, централізували звітність. Проте, багато питань залежать саме від директора, не від в.о, не від заступника, який де-факто має керувати і брати на себе відповідальність, а де-юре не має належного оформлення. Роль першої особи вкрай важлива. Адже, по суті, інвестори та партнери довіряють конкретній людині, а не підприємству. До речі, саме через відсутність директора успіхи підприємства в розвитку експорту дещо відрізняються від очікуваного результату. 

- Як ситуація з експортом? 

- У першому кварталі ми відвантажили на зовнішні ринки 70 тис. декалітрів продукції. Це на 352% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Нагадаю, торік ДП «Укрспирт» експортував близько 150 тис. дал продукції,  у масштабах виробництва це майже нічого. У планах цього року вийти на мільйон декалітрів. 

- І, останнє, чи є прогнози, коли буде призначено нового директора? Які ваші плани в разі, якщо ви не очолите підприємство?

- У цьому питанні важливо не те, хто стане директором, а як це відобразиться на підприємстві та на галузі в цілому. Для галузі важливо, щоб це був ефективний спеціаліст із розумінням справи, з досвідом роботи. Директор ДП «Укрспирт» має бути призначений уже до 20 квітня цього року.