Прес-центр

Аграрні розписки як дієвий механізм кредитування

Аграрні розписки як дієвий механізм кредитування

 

 Майже рік тому, у вересні 2014 року, на Полтавщині стартував пілотний проект з відпрацювання технології введення в обіг аграрних розписок.

 Цей інструмент дешевший і простіший в адмініструванні порівняно з банківським кредитуванням, вексельним фінансуванням та товарними кредитами, які донедавна були чи не єдиним джерелом залучення фінансів в АПК.

 Це дуже важливо, адже малим та середнім виробникам, для яких створений цей механізм, складніше знайти гроші, ніж великим холдингам.

 На співпрацю з банками їм розраховувати не доводиться. В одних нема застави, в інших відсутня кредитна історія, а хтось взагалі працює без бухгалтера.

 Аграрна розписка надійна для обох сторін, адже фіксує безумовне зобов'язання боржника здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити кошти кредитору в обмін на отримані матеріально-технічні чи фінансові ресурси.

 Предметом застави є майбутній урожай - відповідна кількість зібраної продукції.

 Скептики зауважують, що механізм сумнівний, адже ніхто не може гарантувати, яким буде урожай. Підкреслю: предмет застави, тобто майбутній урожай, може бути застрахований кредитором або боржником.

 

 

 

Додатково законом передбачено погашення заборгованості за аграрною розпискою з наступних врожаїв, якщо першого врожаю було недостатньо.

 Страхування є добровільним, тому кожен вибирає сам: сподіватися, що природа не буде примхливою, або ж убезпечити власний бізнес.

 Також аграрна розписка вводить нові фінансові ресурси для нових учасників. Вона більш ліквідна, адже під розписку здійснюється поставка товарів міжнародних компаній, що в кінцевому результаті збільшить вал якісної продукції і виключить використання дешевих аналогів насіння чи засобів захисту рослин.

 Домовляючись з фермером про його фінансування, компанія-кредитор фіксує, які насіння та добрива він повинен використовувати. Кредитор може інспектувати поля, переконуючись, що технологія дотримується, а у разі порушення скласти акт для його усунення чи доростити врожай з використанням належних технологій.

 Закон "Про аграрні розписки" набув чинності у 2013 році, але не міг працювати без спецреєстру. Зараз реєстр аграрних розписок - єдина інформаційна система, що містить відомості про реквізити виданих і погашених розписок, уже працює. Для широкого застосування інструменту бракує довіри аграріїв і кредиторів.

 

 

 

Звичайно, усе нове насторожує. Водночас учасники ринку розуміють, що зміни назріли, тому потрібно працювати з новими інструментами, збільшуючи прозорість і довіру. Україна - не Америка, де угоду можна скріпити лише потиском руки, якщо партнери довіряють один одному. Але до цього потрібно прагнути.

 Потенційні кредитори - дистриб'ютори, зернотрейдери, банки, постачальники товарів та матеріальних цінностей - разом з сільгоспвиробниками у пілотній Полтавській області напрацьовують механізми, які дозволять надавати більше фінансування з використанням аграрних розписок в інших областях України.

 Зокрема, до механізму впровадження аграрних розписок долучаються ще три області - Вінницька, Черкаська та Харківська.

 Перша аграрна розписка на 32 тонни насіння соняшника була видана 13 лютого 2015 року компанії "ПЗК-агро". Кредитор - сільськогосподарське підприємство "Комбікормовий завод". Договірна вартість розписки - 192 тис грн. Далі були інші.

 Так, їх небагато, але важлива не кількість виданих аграрних розписок, а те, що справа не стоїть на місці. Ми не женемося за кількістю, у нас на меті інше завдання - залучити до аграрного сектора максимальну кількість грошей.

 

 

 

Механізм українських аграрних розписок базується на так званих розписках-договорах CPR - Cedula de Produto Rural, запроваджених у Бразилії у 1994 році. Досвід цієї країни, яка пережила схожу ситуацію з отриманням кредитів, дуже успішний. Зараз майже 40% кредитування здійснюється завдяки таким договорам.

 Сподіваюся, що цей інструмент фінансування стане рятівним колом і для українських аграріїв.