Прес-центр

МінАгро оперативно реагує на проблеми в бджільництві

Підсумки наради щодо проблем галузі, 30.04.2015.

За підсумками першого кварталу 2015 року, абсолютним лідером експорту до ЄС продукції тваринництва виявився мед. Така ситуація вже стала закономірною для вітчизняного ринку. Враховуючи усі факти, 30 квітня 2015 року на черговій селективній нараді у Міністерстві агрополітики та продовольства України відбувалося обговорення наявних проблем та можливих перспектив.

Обговорення проблеми масового отруєння бджіл

Разом з уже буденними проблемами недофінансування, відсутність мотиваційних програм підтримки та низька організація бджолярського бізнесу, як такого, гостро постало питання масового отруєння бджіл.

Поштовхом до обговорення та визначення заходів послужило звернення громадян Одеської, Миколаївської, Житомирської та Черкаської областей про прохання проведення слідства, визначення винних та притягнення їх до відповідальності відповідно до законодавства. В результаті винними виявилися аграрії, які в рамках збереження та покращення майбутніх врожаїв, здійснювали обробку культур отрутохімікатами, смертельно шкідливими для медоносів.

Порушення полягали в тому, що аграрії здійснювали таку обробку у невідповідний час (рано-зранку чи пізно ввечері, у періоди не активності бджіл) та без попередження пасічників.

Пропозиції щодо вирішення

На нараді були присутні експерти з різних галузей, зокрема аграрії, бджолярі, освітяни, та представники Дерветфітосліжби України, які внесли свої пропозиції щодо вирішення поточних проблем галузі.

Серед них можна виділити такі:

1) Розширення освітніх програм у аграрних навчальних закладах щодо бджільництва , як прогресивної галузі агропромислового комплексу України

2) Створення робочої групи з питань розвитку бджільництва;

3)Розробка стратегії розвитку бджільництва,що комплексно враховує соціальну, екологічну та економічну ефективність з конкретними відповідними індикаторами розвитку та з зазначенням відповідальних суб'єктів, а також створення кооперації у бджільницькому секторі . Особлива увага створенню медоносних баз для підвищення якості та зростання обсягів меду.

4) Здійснення контролю якості продуктів діяльності українських медоносів, з метою розширення номенклатури експорту до ЄС.

5) Створення умов торгівлі медом  на міжнародних аграрних біржах, використовуючи похідні фінансові інструменти (зокрема ф’ючерси).

6) Удосконалення умов реалізації та розповсюдження препаратів, які мають отруто хімічні властивості.

7) Популяризація вітчизняного меду та інших продуктів бджільництва, шляхом проведення тематичних ярмарок, здійснення різноманітних мотиваційних проектів у ЗМІ як на території України, так і за її межами.

Кроки щодо розвитку бджільництва

В умовах жорсткої конкуренції єдиним способом зберігати здобуті позиції залишається мобільність, оперативність та рішучість.

Отримавши сигнали першої небезпеки, Міністерство агрополітики одразу ініціювало створення відповідної робочої групи та призначення відповідальної Рутицької В.В. До складу групи ввійшли професійні пасічники та наукові працівники. За повідомленням В.В. Рутицької, на сьогодні Україна отримала пропозицію Ізраїльської агенції з розвитку міжнародної співпраці про спільні проекти у розвитку і популяризації бджільництва.

Також в ході засідання було визначено ряд заходів, серед яких: курси та тренінги з бджільництва у школах та інших закладах, ввести медові продукти у раціон харчування дітей у дитсадках, створити аналог луцької «Медової хати» у Києві, зробити акцизну марку на питний мед.

Що стосується проблеми отруєння бджіл, то аграріїв зобов’язали обов’язково попередньо інформувати місцеву владу про проведення потенційно небезпечних робіт , а також не обробляти рослини в період квітіння та денні періоди активності медоносів.

Подальша спільна діяльність

Наступним кроком на шляху до розвитку бджільництва буде налагодження спільної діяльності  між органами державної влади та бджолиними господарствами різних рівнів, з метою спрощення виходу останніх на європейський, а згодом міжнародний ринок продуктів тваринництва.

Особливу увагу буде приділено дотриманню санітарно-технічним нормам європейського рівня, а також розробка плану заходів щодо популяризації українського меду, пилку, прополісу та інших продуктів на території країни та за її межами.

Також Міністерство ініціюватиме залучення до популяризації і освітян, шляхом розроблення освітньо-пізнавальних програм для учнів та студентів.

Перспективи

Одним з основних стимулів до зростання українського бджільництва є експорт китайського меду до Європи через територію України. Враховуючи можливості наших бджіл та безкінечні потреби Державного бюджету та і підприємців, необхідність налагодження діяльності цього сегменту є необхідною та очевидною.

Учасники селекторної наради

В.В. Рутицька (заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції), Т.Ю. Клочко (начальник Відділу міжнародної інтеграції у сфері технічного регулювання, санітарних та фітосанітарних заходів в АПК), О.С. Лозовицький (заступник начальника Відділу міжнародної інтеграції у сфері технічного регулювання, санітарних та фітосанітарних заходів в АПК), Т. І. Лазар (заступник директора Департамента землеробства та технічної підтримки в АПК), А.М. Рудюк (начальник Відділу землеробства та меліорації), С. В. Трубка (головний спеціаліст протиепізоотичного Відділу Держветфітослужби України – лікар ветеринарної медицини), Д.А. Мороз (заступник директора Департаменту ветеринарної медицини Держветфітослужби України), О.Є. Галатюк (директор ННЦ «Інститут бджільництва ім. П.І. Прокоповича», доктор ветеринарних наук, професор), Л. І. Веред (презедент «Спілки пасічників України»), А. В. Бажин (керівник «Сан бі Україна»), В.О. Постоєнтко (заступник директора «Інститут  ветеринарної медицини НААН»), В.І Нагорняк (керівник промислового бджолиного господарства «Апіс Україна»), І. Г. Микитюк (директор ТОВ СП «Мед Поділля»).