Мельничук Дмитро Олексійович

Опубліковано 24 серпня 2021 року, 15:08

Великий учитель

Дмитро Мельничук – Герой України, академік НАН і НААН України, професор (біохімія), доктор біологічних наук, заслужений діяч науки і техніки України, Лауреат Державної премії в області науки і техніки України, повний кавалер орденів України «За заслуги», ректор Національного Університету біоресурсів і природокористування України (НУБіП України, 1984-1.06.2014рр.), професор кафедри біохімії та якості і безпеки продукції АПК ім. акад.М.Ф. Гулого НУБіП України, член бюро відділення біохімії, фізіології і медицини НАН України, член секції «Біологія» державного Комітету України з питань присвоєння державних премій України в області науки і техніки, член наукової Ради всесвітньої Конфедерації асоціацій установ вищої аграрної освіти і наук про життя (GCHERA, з 2013 р.), член Аграрної партії України (з 1996 р), Голова громадської організації «Рада Героїв України в АПК» (з 2014 р.), Почесний ветеран м. Києва.

Отримав відзнаку Героя України 5 листопада 2003 року.

За період ректорства Д.О. Мельничука в Національному університеті біоресурсів та природокористування освоєно 37 нових спеціальностей, значно посилилась дослідницька та інноваційна діяльність університету (створені відповідні науково-дослідні та науково-інноваційні інститути, лабораторії, центри, науковий парк тощо). За період 2003-2013 рр. наукові розробки університету відзначені 6-ма Державними преміями в галузі науки і техніки України, НУБіП України увійшов в десятку кращих університетів України та в перші 10-15 відсотків із 22 тисяч університетів світу. При НУБіП України функціонує 18 спеціалізованих рад по захисту дисертацій. Значний об’єм реформ в освітній, дослідницькій і інноваційній діяльності, який був проведений за період 1990-2013 рр., став підставою для офіційного визнання системи освіти НУБіП України рядом університетів США, Німеччини, Бельгії, Голландії тощо. У 2013 році організував акредитацію НУБіП України за  критеріями дослідницьких університетів  США.

Високий міжнародний авторитет академіка Д.О. Мельничука у цій сфері діяльності підтверджується обранням його у 1998 р. Президент-елект, а у 2003 р. (м. Сан-Франціско)  – Президентом Всесвітнього Консорціуму аграрних університетів і дослідницьких установ (GCHERA), куди увійшли представники більше 100 країн світу. Успішна робота Д.О. Мельничука на цій громадській посаді стала підставою для призначення його членом Вищої Ради при Генеральному директорові ФАО ООН, членом міжнародного Комітету по присвоєнню Міжнародної премії (США) за визначний вклад у збільшення світових продовольчих ресурсів (World food prize), членом наукової Ради Всесвітньої Конфедерації Асоціацій аграрних освітніх і дослідницьких установ(2013 р.), нагородженням орденом Франції «За заслуги» (2008 р.), орденом Академії Наук Російської Федерації ім. М. Ломоносова (2008р.) та Золотою відзнакою ФАО ООН (2008 р.) тощо.

Д.О. Мельничук є:

➢ довічним почесним сенатором Сенату штату Луїзіана (США),

➢ почесним доктором: Берлінського університету ім. Гумбольдта (Німеччина), Гентського (Бельгія) університету, Люблінського університету природничих наук (Польща);

➢ почесним професором: університетів штатів Айова і Арканзас (США), Російського державного аграрного університету - МСГА ім. К. А. Тімірязєва, Астраханського технічного університету (Російська Федерація), Варшавського університету наук про життя(Польща), Казахського, Грузинського, Вірменського аграрних університетів.

Основним напрямом наукової діяльності Дмитра Мельничука є вивчення молекулярних механізмів регуляції обміну речовин в організмі тварин і людей та пошук і розробка способів корекції їх порушень. Під його керівництвом було розроблено методики для ветеринарної і медичної анестезіології; виявленні молекулярні механізми порушень регуляції обміну речовин.

Дмитро Олексійович відомий вчений у галузі біохімії. Видав близько 700 наукових праць,  2 монографії, 9 підручників; підготував  22 кандидати та 8 докторів наук.  Завдяки його керівництву НУБіП України увійшов в десятку найкращих університетів України.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux